Co nowego

Klimat na zmiany: Pułapki rozwoju

"Pułapki rozwoju" - pokaz w ramach cyklu "Klimat na zmiany"

Dowiemy się, jak blisko jesteśmy punktu, w którym postęp techniczny, rozwój gospodarki i wzrost liczby osób na świecie zagrażają istnieniu ludzkości. W ramach cyklu filmowego „Klimat na zmiany” zobaczymy film „Pułapki rozwoju.
 
Od rewolucji przemysłowej tkwimy w pułapce myślenia, że postęp znaczy więcej. Tak jest od 200 lat, więc to już nie postęp, tylko zacięta płyta. Coś z początku wydaje się ulepszeniem, postępem, jest atrakcyjne i z pozoru nie ma złych stron... lecz gdy osiągniemy pewną skalę, okazuje się, że tkwimy w ślepym zaułku. W pułapce. Ludzki mózg pracuje na tym samym oprogramowaniu od 50 tys. lat, czy nie czas zatem na update? Dwaj kanadyjscy reżyserzy Mathieu Roy i Harold Crooks ostrzegają, że człowiek jest na granicy zniszczenia Ziemi. Dzieje się tak głównie z powodu niemożności odrzucenia paradygmatu rozwoju, czyli nieograniczonego niczym wykorzystania zasobów naszej planety.


 
"Pułapki rozwoju" to filmowy esej, oparty na książce Ronalda Wrighta „Krótka historia postępu”. To kolejny, po „Inside Job” dokumentalny obraz, którego twórcy próbują - tym razem całościowo - spojrzeć na kondycję człowieka i pokazać wyzwania, jakie przed nim stoją, aby gatunek homo sapiens przetrwał. Odwołując się do historii cywilizacji, reżyserzy filmu w fascynujący sposób pokazują pułapki rozwoju, w które wpadały kolejne cywilizacje na Ziemi, a nasza - jak się okazuje - wcale nie jest wyjątkiem.
 
"Klimat na zmiany" to projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców. Kierowana jest ideą, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty, potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej.
 
Pokaz filmu "Pułapki rozwoju" odbędzie się w czwartek, 10 maja o 18.00 w Laboratorium Innowacji Społecznych, Pomorski Park Naukowo Technologiczny w Gdyni, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej.


 
Kolejne spotkanie w ramach cyklu "Klimat na zmiany", połączone z debatą odbędzie się 19 maja po filmie „Brasila: projekt-utopia”. Uczestnicy spotkania dyskutować będą na temat „To ludzie mieszkają w mieście. Czy przestrzeń publiczna, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby?”. Wydarzenie odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w ramach festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.

ikona

Najnowsze