Co nowego

Klimatyczny Open'er Festival

Wystawa „Gdynia w klimacie” na Open'er Festivalu // fot. Karol Stańczak

Wystawa „Gdynia w klimacie” na Open'er Festivalu // fot. Karol Stańczak

Open'er Festival to nie tylko dobra muzyka, ale też wiele wydarzeń towarzyszących. W tym roku organizatorzy mocno promują ekologię. W strefie Kids Zone dzieci mają szansę m.in. przeprowadzić eksperymenty związane z powietrzem, wodą czy energią, a także wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach edukacyjnych. Uczestnicy festiwalu mogą też obejrzeć przygotowaną przez miasto wystawę „Gdynia w klimacie”.


Zmiany klimatu to realny problem. Działania mające na celu ochronę środowiska są bardzo ważne. Trzeba o nich mówić i je promować. Dlatego Gdynia i organizatorzy Open'era przygotowali w tym roku kilka ciekawych proekologicznych akcji.

Uczestnicy festiwalu mogą m.in. zapoznać się z wystawą „Gdynia w klimacie”. Zaprezentowano tam, w jaki sposób nasze miasto dba o środowisko. Wystawa nawiązuje do kampanii o takiej samej nazwie. W jej ramach w Gdyni odbywały się różnego rodzaju akcje, które promowały ochronę klimatu i tworzenie dobrej atmosfery wokoło. Kwiecień upłynął pod znakiem zieleni. W maju tematem przewodnim było powietrze, a czerwiec zdominowała woda.

– „Gdynia w klimacie” to trzymiesięczna kampania, którą realizowaliśmy wspólnie z różnymi gdyńskimi instytucjami. Chodziło o to, by pokazywać, jak ważna jest adaptacja do zmian klimatu i przeciwdziałanie tym zmianom. Zwracaliśmy też uwagę na to, aby dbać o jakość powietrza, wody oraz o zasoby naturalne, bioróżnorodność. Na zakończenie tej kampanii zapraszamy gdynian i gości, którzy przybyli na Open'era, na niezwykłą wystawę. Pokazuje ona gdyńskie sposoby na dbanie o klimat. Na wystawie można zapoznać się zarówno z tymi najmniejszymi mieszkańcami Gdyni, czyli tzw. zapylaczami, ale również dowiedzieć się o gdyńskich trolejbusach, elektrobusach czy sposobach retencjonowania wód opadowych i roztopowych. Mamy nadzieję, że ta ciekawa wystawa będzie tematem do dyskusji, inspiracją do działania. Bo każdy z nas może się przyczynić do tego, by klimat był lepszy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.



Zielony Open'er


O to, aby festiwal był coraz bardziej eko, starają się dbać organizatorzy imprezy. Na polu namiotowym można otrzymać worki do segregacji odpadów. Odbywają się również różnego rodzaju akcje związane z ideą zero waste. I tak np. w jednym z punktów festiwalowe opaski z poprzednich edycji są przerabiane na różnego rodzaju ozdoby. Na terenie festiwalu można znaleźć też cysterny PEWIK-u z darmową wodą pitną dla uczestników. To jednak nie wszystko.

– Festiwal, na tyle, na ile może, krok po kroku stara się być każdego roku bardziej zielony. Prawie we wszystkich miejscach są kubki wielokrotnego użytku. Przygotowywaliśmy się do tego partiami. Na początku wprowadzano je tylko w niektórych strefach. W tym roku po raz pierwszy jesteśmy gotowi i mamy takie możliwości techniczne, aby razem z naszymi partnerami wprowadzić je praktycznie na całym festiwalu. Prawie udało nam się wyeliminować plastik – mówię w kontekście kubków. Oczywiście jeszcze mogą zdarzyć się jakieś sytuacje awaryjne. To nie był prosty temat i to nie trwało rok. Musieliśmy się na to przygotowywać kilka lat, żeby zbudować skale – bo to są setki tysięcy kubków – żeby zbudować system ich mycia, przygotowania, wydawania. Jest jeszcze wiele innych elementów, np. nasza nowa scena „Czujesz klimat”, która jest zasilana wodorem – mówi Mikołaj Ziółkowski, szef agencji Alter Art.

Warsztaty dla dzieci w strefie Kids Zone. Makieta miasta przyszłości // fot. Karol Stańczak

Kids Zone pod znakiem ekologii


Ekologia jest również motywem przewodnim strefy dla najmłodszych – Kids Zone. We wszystkie dni festiwalu od godz. 15.00 do północy będą się tam odbywać edukacyjne warsztaty. Można tam spotkać m.in. edukatorów z Centrum Nauki Experyment w Gdyni, którzy jak zwykle przygotowali ciekawe eksperymenty naukowe.

– Nasze działania w strefie Kids są w duchu ekologicznym. Eksperymenty poświęcono różnym sferom „Gdyni w klimacie” – powietrzu, roślinności, wodzie oraz energii. Każdego dnia prezentujemy trochę inne doświadczenia. Zapraszamy. Dzieci będą mogły się dowiedzieć, dlaczego dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym i sprawdzić to przy pomocy kamery termowizyjnej, a także poznać różne gatunki roślin, sprawdzić, co żyje w kropli wody i czy z naszego ciała możemy czerpać energię – mówi Zbigniew Czapliński, specjalista w Dziale Wydarzeń i Programów Naukowych Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

W strefie Kids Zone dzieci i ich opiekunowie lepiej zrozumieją relacje pomiędzy człowiekiem a otaczającym go środowiskiem naturalnym. Najmłodsi mogą m.in. zrobić różnej wielkości wiatraczki czy doniczki z plastikowych butelek – wsypać do nich ziemię i zasadzić roślinkę. Na jednym ze stoisk zostaną też umieszczone bryły lodu, które pod wpływem ciepła zaczną topnieć, co zobrazuje, jak wzrost temperatury zmienia klimat. Jesttam również panel słoneczny, dzięki któremu da się naładować telefon komórkowy czy zapalić żarówkę.

W strefie powstanie także makieta ekologicznego miasta przyszłości. Mali architekci zbudują ją na dużych podkładach tekturowych. Ma to być miasto przyszłości, w którym ekologia i zrównoważony rozwój będą stanowić priorytet.

Pod czujnym okiem stolarza dzieci mogą również stworzyć budki dla robaków, breloczki lub drewniane ludziki.

W strefie Kids Zone dzieci mogą przebywać tylko pod opieką rodziców lub opiekunów. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Open'er Festivalu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.06.2022 15:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.06.2022 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze