Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.  Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Kolarskie emocje dla wszystkich. Gran Fondo #wGdyni

Kolaż z czterech zdjęć. U góry po lewej dorosły mężczyzna na rowerze, u góry po prawej troje kolarzy stojących na rowerach i pozujących do zdjęcia, na dole po lewej grupa w strojach kolarskich pozuje do zdjęcia, na dole po prawej chłopiec na rowerze w kasku.

Na zawodników czekają malownicze trasy prowadzące z Gdyni na Kaszuby, fot. mat. prasowe Gran Fondo Gdynia (2019)

24.06.2021 r.

To będzie prawdziwy weekend na dwóch kołach! Do Gdyni wraca Gran Fondo, czyli kolarski wyścig nie tylko dla tych, którzy walczą o rekordy, ale także dla amatorów i całych rodzin. W przyszłą sobotę i niedzielę na najlepszych czeka 127-kilometrowa trasa. Najmłodsi będą ścigać się na skwerze Kościuszki, a organizatorzy szykują dodatkowe atrakcje i sprawną organizację ruchu.


Zaczęło się w 2018 roku – dziś Gran Fondo Gdynia to już obowiązkowy punkt w sportowych kalendarzach wszystkich tych, którzy na co dzień jeżdżą rowerami. W najbliższy weekend, 26 i 27 czerwca w Gdyni zaroi się od jednośladów i ich fanów. Na tydzień przed startem do udziału w zawodach zgłosiło się ponad pół tysiąca zawodników, którzy już niedługo będą ścigać się w mieście z morza i marzeń!

Emocje dla najmłodszych i rowerowa wystawa


Tegoroczną edycję imprezy zaplanowano przede wszystkim z myślą o tym, aby w mogły w niej uczestniczyć całe rodziny – stąd na Gran Fondo Gdynia składa się kilka wydarzeń.

Miasteczko kolarskie zacznie tętnić życiem już od soboty. Wszystko rozpocznie się od części dedykowanej każdemu, kogo interesuje rowerowy świat. Od godz. 9:00 w Hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu otwarte zostanie Bike Expo. To wystawa, na której producenci rowerowego sprzętu zaprezentują swoje produkty i akcesoria. Chętni, również o godz. 9:00, będą też mogli bezpłatne zwiedzić muzeum zabytkowych rowerów – kto nie wspomina z rozrzewnieniem pelikana czy popularnych wigrów-3? W muzeum pojawią się także stare eksponaty, których historia sięga nawet lat 20. XX wieku.

Sobota to również wielkie emocje dla najmłodszych – ci, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w jeździe na czas, będą mogli zrobić to dzięki Gran Fondo Kids. To wyścig dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Będzie przebiegać pętlą wokół Stadionu Miejskiego w Gdyni. Na najmłodszych czekają dystanse od 1000 do 3000 metrów, a wszystko rozpocznie się o godz. 12:00.

Malownicza pętla dla każdego


Prawdziwa gratka dla zapalonych fanów kolarstwa czeka nas jednak w niedzielę, 27 czerwca. To wtedy na ulice wyruszą dorośli uczestnicy wyścigu szosowego. W zależności od stopnia zaawansowania zawodnicy wyjadą na trzy różne trasy. Najdłuższa to 127-kilometrowy wyścig Gran Fondo. Nieco mniej, bo 84 kilometry, liczy Medio Fondo. Najkrótszy dystans jest przeznaczony dla całych rodzin – to 30-kilometrowy Family Fondo.

Mapka z zaznaczonym przebiegiem Gran Fondo Gdynia na poszczególnych dystansach, mat. prasowe
Mapka z zaznaczonym przebiegiem Gran Fondo Gdynia na poszczególnych dystansach, mat. prasowe

O godz. 7:00 rozpocznie się rywalizacja na najdłuższej i najbardziej wymagającej trasie. Kolarze startujący na dystansie Gran Fondo wyruszą ze startu zlokalizowanego przy ul. Olimpijskiej i udadzą się na zachód, w stronę malowniczych kaszubskich miejscowości położonych w powiecie wejherowskim (m.in. Koleczkowo, Nowy Dwór Wejherowski, Szemud, Karczemki czy Bojano). Drugą wyścigową pętlę po wyznaczonej trasie zamknie meta w pobliżu stadionu miejskiego.

Tuż po śmiałkach walczących na 127-kilometrowej pętli na trasę wyruszą też uczestnicy Medio Fondo i Family Fondo. Również w tym przypadku wyścigi rozpoczną się i zakończą przy ul. Olimpijskiej. Średni dystans pojedzie identyczną trasą, jak zawodnicy głównego wyścigu Gran Fondo, ale rywalizacja zakończy się po jednym pełnym okrążeniu. Family Fondo pojedzie skróconą trasą.

Organizator zadba o zmiany


Kolarska impreza to niezmiennie wielkie wyzwanie dla organizatorów, którzy będą dbać nie tylko o maksymalny komfort i bezpieczeństwo zawodników. Przed nimi także szereg zmian w organizacji ruchu, które mają ułatwić przemieszczanie się po mieście, w którym już w najbliższy weekend na trasę wyruszą setki kolarzy.

Czasowe zmiany w organizacji ruchu będą dotyczyć mieszkańców Gdyni i wszystkich miejscowości położonych wzdłuż trasy.

AKTUALIZACJA ZE WZGLĘDU NA AWARIĘ DYLATACJI ESTAKADY KWIATKOWSKIEGO:


  • Program imprezy nie ulega zmianie. Żadne korekty tras nie dotyczą wyścigów Gran Fondo Kids.
  • Trasa Family Fondo poprowadzi kolarzy zgodnie z planem – do skrzyżowania ulic Wiczlińskiej i Marszewskiej. Tam, zamiast skręcić w prawo, w stronę Chyloni, zawodnicy zawrócą i udadzą się z powrotem w kierunku mety ulicami: Wiczlińską, Chwarznieńską i Małokacką. Zjazd w kierunku mety bezpośrednio z ul. Małokackiej w lewo w ul. Olimpijską.
  • Trasy Gran Fondo i Medio Fondo nie zmieniają się przez pierwsze – odpowiednio 108 i 64 km. Dopiero, gdy zawodnicy będą wracać z naszej kaszubskiej pętli, z ul. Marszewskiej, zamiast pojechać prosto, w kierunku Chyloni, skręcą w prawo w ul. Wiczlińską. Następnie ulicami Chwarznieńską i Małokacką pojadą w kierunku mety. Zjazd na metę bezpośrednio z ul. Małokackiej w lewo w ul. Olimpijską.

Na terenie Gdyni trasa przejazdu będzie przebiegać następująco:


  • ul. Sportowa – ul. Łużycka – ul. Stryjska (jeden pas ruchu) – ul. Małokacka (jeden pas ruchu) – ul. Chwarznieńska (jeden pas ruchu) – ul. Wiczlińska – ul. Marszewska (w kierunku do Koleczkowa). Powrót na terenie Gdyni będzie prowadzony ulicami: Marszewską (od Koleczkowa) – Wiczlińską – Chwarznieńską – Małokacką z metą na ul. Olimpijskiej.
 

Na terenie powiatu wejherowskiego trasa przebiegać będzie następująco:  


  •  ul. Chylońska (Koleczkowo) – DW 218 przez Bojano – ul. Dębowa (Karczemki) – ul. Oliwska (Kielno, Bożanka) – ul. Gdańska (Kamień) – DW 224 ul. Wejherowska (Szemud) – DW 224 ul. Pomorska (Przetoczyno), (Sopieszyno) – DW 218 przez Nowy Dwór Wejherowski – ul. Gdańska (Bieszkowice) – ul. Wejherowska (Koleczkowo) i z powrotem do Gdyni przez ul. Chylońską w Koleczkowie, w kierunku ul. Marszewskiej.
 
Ruch drogowy na gdyńskim odcinku trasy zostanie wstrzymany o godz. 6:30. Zawody zakończą się o godz. 13:00.

Ruch na trasie zawodów będzie sukcesywnie przywracany po przejeździe ostatniego zawodnika.

W związku z przygotowaniem infrastruktury startu i mety ul. Olimpijska zostanie zamknięta dla ruchu od 26 czerwca (sobota).


Informacje szczegółowe o zmianach w ruchu w związku z Gran Fondo GdyniaWitomino


  • W czasie zawodów do i z Witomina Leśniczówki będzie można dojechać ul. Małokacką do Małego Kacka (ul. Halicka) i Redłowa (al. Zwycięstwa po godz. 7:30). Ruch na odcinkach ul. Małokackiej będzie prowadzony wahadłowo.  Ruch na ul. Chwarznieńskiej będzie prowadzony w kierunku do ul. Rolniczej (możliwy tylko wyjazd z rejonu ulic Sosnowej, Uczniowskiej i Widnej).
 

Chwarzno Wiczlino

  • W czasie zawodów z rejonu ulic Okrężnej, Apollina, Amona, Dulina oraz Żaglowej i Fregatowej będzie można wyjechać tylko jednym pasem ul. Chwarznieńskiej (jeden kierunek ruchu) do Witomina (ul. Rolnicza). Węzeł Obwodnicy Trójmiasta z ul. Chwarznieńską będzie zamknięty. Z rejonu ulic Zaruskiego, Staniszewskiego i Bryla będzie można wyjechać i wrócić jednym pasem ruchu ul. Chwarznieńskiej (ruch wahadłowy) do ul. Wiczlińskiej i dalej w kierunku Dąbrowy. Wyjazd z rejonu położonego na południe od ul. Wiczlińskiej (rejon ulic Pelczara, Jana Kazimierza, Kormorana) możliwy będzie w kierunku ul. Wyszyńskiego lub poprzecznie do trasy zawodów w rejon ul. Fregatowej i dalej ul. Chwarznieńską do ul. Rolniczej na Witominie.
 

Mały Kack


  •  W godz. 6:30-7:30 odcinkiem ul. Stryjskiej pomiędzy ul. Halicką a al. Zwycięstwa będzie można poruszać się jedynie w kierunku al. Zwycięstwa. Ulice Łużycka i Sportowa będą zamknięte dla ruchu w godzinach 6:30-7:30.
 

Trasa zawodów będzie dozorowana przez pracowników służby porządkowej. W trakcie Gran Fondo Gdynia będzie zmienione funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Dokładne informacje na ten temat są dostępne na stronie www.zkmgdynia.pl.


Więcej informacji


Więcej informacji, w tym szczegółowy program imprezy oraz mapa przebiegu trasy wyścigu, można znaleźć na www.gfseries.pl.

Rejestracja na oba wyścigi odbywa się na platformie SlotMarket.pl.