Co nowego

Konsulat Kultury coraz bliżej

Opis alternatywny uzytkownicy/galeriagdynia@gmail.com/2017-08-01 Konsulat Kultury w budowie MK/Konsulat Kultury, fot. Michał Kowalski1.jpg

01.08.2017 r.

Rozpoczęły się prace w Domu Marynarza Szwedzkiego, który już niedługo zamieni się w nową siedzibę Centrum Kultury w Gdyni. Pierwsze przedstawienia w Konsulacie Kultury – bo tak nazywać się będzie to miejsce po przemianach– zobaczymy w przyszłym roku. Ale najpierw 11-miesięczna rozbudowa.


Budynek Domu Marynarza Szwedzkiego przeszedł w ręce Gdyni w 2015 roku. Zakup zabytkowego obiektu, zlokalizowanego przy ulicy Jana z Kolna 25, kosztował miasto 2,9 miliona złotych. Od razu wiadomo było, że ruch ten będzie oznaczał duże zmiany na lepsze w gdyńskim Centrum Kultury. Dotychczasową, nienajlepiej skomunikowaną siedzibę Centrum przy ulicy Łowickiej na Małym Kacku postanowiono przenieść bowiem do modernistycznego budynku w centrum miasta. Jasnym było jednak, że potrzebna będzie jego gruntowna przebudowa, która pomoże dostosować go do pełnienia funkcji kulturalnych.


Projekt architektoniczny w 2016 roku wykonało Architektoniczne Studio Autorskie ARSA Bomerski i Partnerzy. Zaś w styczniu 2017 zwycięzcą przetargu na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz robót budowlanych zostało konsorcjum PPHU Marbud Ryszard Marcinkiewicz i Marbud sp. z.o.o. Firma na teren budowy weszła w zeszłym miesiącu. Niemal roczna przebudowa Domu Marynarza Szwedzkiego będzie polegała m.in. na wykonaniu prac adaptacyjnych, remontowych, konserwatorskich, renowacyjnych i wyposażeniowych.

 
Prace potrwają niecały rok. – Po ogromnym sukcesie tegorocznego Teatralnego Lata w Centrum jesteśmy bardzo zmobilizowani, by w przyszłym sezonie letnim przywitać naszych Gości w nowej siedzibie – mówi Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni.

 

Z Domu Marynarza w Konsulat Kultury 

Budynek Domu Marynarza Szwedzkiego, wzniesiony w latach 1935-1936, to jedna z perełek gdyńskiego modernizmu. Powstał na zlecenie organizacji pn. Opieka nad Marynarzami Szwedzkimi. Przez lata mieściła się tam siedziba konsulatu Szwecji i to właśnie stąd wywodzi się jego nowa nazwa – Konsulat Kultury.

 
Jak tłumaczy Jarosław Wojciechowski: – Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków, zgodnie z programem prac konserwatorskich. W części historycznej bryły budynku pomieszczenia zostaną utrzymane w niezmienionym kształcie, z zachowaniem pierwotnych podziałów przestrzeni – z wyjątkiem rozmieszczenia przejść.

Przebudowa Konsulatu Kultury // fot. M. Kowalski

I dodaje: – Przede wszystkim budynek przejdzie generalny remont. Zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zostanie wzmocniona konstrukcja, budynek zyska właściwą ochronę przeciwpożarową, zostanie wyremontowana i przebudowana istniejąca instalacja wewnętrzna. Cały remont istniejącego budynku podkreśli jego modernistyczny charakter.

 
Na pierwszym piętrze odrestaurowanego i rozbudowanego Konsulatu Kultury znajdzie się wielofunkcyjna sala widowiskowa, mogąca pomieścić 200 osób. To właśnie tam odbywać się będą koncerty, recitale, spektakle i różnego rodzaju uroczystości miejskie, a także konferencje i wykłady. Działalność sali uzupełni tzw. pomieszczenie pomocnicze, składające się m.in. z garderoby, toalet i sali prób oraz strefa warsztatowo-gospodarcza (w piwnicy). Z kolei na parterze planowane jest powstanie kawiarni artystycznej – przyjaznej przestrzeni relaksu i spotkań z kulturą.

 
Duże zmiany wprowadzone zostaną również na tyłach obiektu. Jak czytamy w materiałach przetargowych: „W industrialnej i zasadniczo nieprzyjaznej przestrzeni, którą stanowi wewnętrzny plac przy Konsulacie, zaaranżowane zostanie nowoczesne patio – przestrzeń ogólnodostępna dla mieszkańców Gdyni i turystów”. W tym celu zburzono już dobudowany w latach 80. garaż i budynek mieszkalno-gospodarczy. Dzięki tym procesom zostanie odsłonięta zabytkowa, zachodnia fasada z lat 30.

Przebudowa Konsulatu Kultury // fot. M. Kowalski
 
Z kolei skrzydło położone wzdłuż ulicy Władysława IV, które niegdyś służyło jako część mieszkalna i hotelowa Domu Marynarza, zaaranżowane zostanie na przestrzeń biurową. Przeniosą się tam pracownicy gdyńskiego Centrum Kultury oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta.
 
 

Nowa siedziba, czyli nowa jakość

 
Konsulat Kultury wniesie nową jakość zarówno do kulturalnego życia Śródmieścia, jak i całego miasta. Nie zabraknie tam wydarzeń dobrze znanych z dotychczasowego repertuaru Centrum Kultury w Gdyni: spektakli, spotkań w ramach Teatrzyku Bezwstydnego, Małej Filharmonii czy występów Sceny 138.

 
Ale, jak mówi Jarosław Wojciechowski: – W związku z przenosinami do nowej siedziby planowane jest rozszerzenie działalności naszej instytucji. Skupimy się na sieciowaniu gdyńskich instytucji kultury oraz ich projektów. Działalność Konsulatu będzie jeszcze bardziej nastawiona na odbiorcę. Zróżnicowana oferta, ilość wydarzeń oraz ich charakter sprawi, że Konsulat będzie prawdziwym centrum kultury – z własną ofertą wydarzeń, ale i pełną informacją o wydarzeniach miasta i regionu. Planujemy także nowe projekty o charakterze ogólnopolskim oraz współpracę z państwami Morza Bałtyckiego.

  
Całkowity koszt uruchomienia Konsulatu Kultury to ponad 10 milionów zł, a sama przebudowa pochłonie 7,85 mln zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ponad 3,5 miliona zł. Reszta wydatków pokryta zostanie z budżetu miasta.

  • Przebudowa Konsulatu Kultury // fot. M. Kowalski
  • Przebudowa Konsulatu Kultury // fot. M. Kowalski
  • Przebudowa Konsulatu Kultury // fot. M. Kowalski
  • Przebudowa Konsulatu Kultury // fot. M. Kowalski