Co nowego

Kraina miodu w Gdyni

Kraina miodu w Gdyni // mat.prasowe

Kraina miodu w Gdyni // mat.prasowe

13 grudnia w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się pokaz specjalny „Krainy miodu”, wielkiego zwycięzcy festiwalu Sundance oraz tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, gdzie film Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej zdobył aż cztery statuetki, w tym Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. „Kraina miodu” jest macedońskim kandydatem do Oscara. Po projekcji odbędzie się spotkanie z pszczelarzem Mieczysławem Białobrzeskim, który opowie o tym, kto może hodować pszczoły i jak wybrać dobry miód? Ostatnie słoiki tegorocznego miodu będzie można kupić na miejscu.

Czy pszczoły poszły spać? Jak to w ogóle się robi i czy każdy z nas może zostać pszczelarzem? Dlaczego ule stoją nie tylko na polach i w sadach owocowych, ale też na dachach domów w miastach, nawet w centrum Warszawy? No i jak wybrać i kupić dobry miód? Jak odróżnić wielokwiatowy od rzepakowego, lipowego, a przede wszystkim: jak kupić ten naprawdę „prawdziwy”? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się w piątkowy wieczór w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas seansu filmu i spotkania z pszczelarzem.
 
Kraina Miodu
(Honeyland)
reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska/Macedonia Północna/2018/87 min.
 
50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

Film wejdzie do polskich kin 20 grudnia.


 
Gość:
Mieczysław Białobrzeski – pszczelarz, prowadzi w pełni ekologiczną rodzinną pasiekę na Mazurach. Stosuje tradycyjne, nieprzemysłowe metody. Pszczoły otoczone są czułą opieką. Miód jest całkowicie naturalny, bez dodatku cukru i wody, niepodgrzewany. Miodobranie odbywa się dwa razy w roku – w maju i w lipcu.
 
data: 13 grudnia (piątek),
godzina: 18.00,
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa, 
wstęp: bilety do nabycia w kasie i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego
oraz tutaj: https://bit.ly/37sSCVU.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

ikona

Najnowsze