Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Co nowego

Kręcą w Gdyni, bo Gdynia kręci ludzi!

Miasta rytm - Jerzy Majewski w filmie o Gdyni // fot. Maciej Lipiński

Miasta rytm - Jerzy Majewski w filmie o Gdyni // fot. Maciej Lipiński

25.05.2020 r.

W pewien majowy poranek na rowerze na ulice Gdyni wyjeżdża Jerzy Majewski, a za nim podąża ekipa filmowa Canal+. Okazuje się, że już jesienią tego roku zobaczymy nasze miasto w znanym dokumencie „Miasta rytm”. Co w Gdyni zainspirowało jego twórców? Architektura, morze, statki czy wszystko razem?

„Miasta rytm" to serial dokumentalny w Canal+, w którym Jerzy Majewski, badacz architektury i sztuki, na nowo odkrywa polskie miasta. Właśnie ich rytm, historię i architekturę.

Pomysł serii wziął się od producentki Agnieszki Nejman i Canal+. Pierwszy sezon, złożony z dziewięciu odcinków, miał premierę w 2019 roku. W każdym z nich przedstawiono subiektywne opowieści o dużych miastach, ich architekturze i sztuce.

Natomiast w drugim sezonie pojawią się miasta, które słyną ze swojego dziedzictwa kulturowego i są wyjątkowe. Nie dziwi więc fakt, że wybór padł na Gdynię - miasto, które bardzo wysoko plasuje się w takim rankingu.

Twórców dokumentu „Miasta rytm” zainspirował w Gdyni między innymi modernizm, funkcjonalizm i architektura dwudziestolecia międzywojennego 

- W naszych filmach pokazujemy polskie miasta w sposób niebanalny, ale nie „pudrujemy” ich, to znaczy, że nie mogą być czymś, czym nie są - mówi Jerzy Majewski, dziennikarz i publicysta, historyk sztuki i architektury oraz autor bloga miastarytm.pl. - To nie jest film reklamowy, pokazujemy miasto takim, jakie jest naprawdę.


Kamera, akcja! Jerzy Majewski na Placu Grunwaldzkim, fot. Magda Śliżewska
Kamera, akcja! Jerzy Majewski na Placu Grunwaldzkim, fot. Magda Śliżewska

Rytm Gdyni


Choć pogoda popsuła ekipie nieco plany i z niektórych miejsc trzeba było zrezygnować, filmowcy wytyczyli sobie kilka gdyńskich ścieżek.- Jedna to jest ścieżka modernistyczna, czyli zaczynamy od pokazania, jak budowano domy. Mamy budynek na rogu Abrahama i 10 Lutego, który nigdy nie został skończony. Potem mamy oczywiście te największe dwa hity, czyli budynek dawny ZUS-u oraz Banku Gospodarstwa Krajowego - te dwa domy-okręty, które tutaj są zacumowane i płyną przez przestrzeń miejską - opowiada Jerzy Majewski. - Przy czym w BGK odkrywamy jeszcze miejsca mniej znane. I to jest właśnie druga ścieżka, ta ścieżka związana z różnymi instalacjami wojennymi albo z samym portem, czyli jakieś pamiątki po drugiej wojnie, a także na przykład Muzeum Emigracji.  

Reżyserem dokumentu jest Dariusz Kuciewicz. Premiera odcinka z Gdynią w rolach głównych odbędzie się jesienią tego roku na platformie Canal+.

  • Na planie filmu Miasta rytm, na zdj. Jerzy Majewski i Agnieszka Nejman, producent, fot. Magda Śliżewska
  • Na planie filmu Miasta rytm, na zdj. Jerzy Majewski i reżyser Dariusz Kuciewicz, fot. Magda Śliżewska
  • Na planie filmu Miasta rytm, na zdj. Agnieszka Nejman, producent, fot. Magda Śliżewska
  • Na planie filmu Miasta rytm, na zdj. Jerzy Majewski i reżyser Dariusz Kuciewicz, fot. Magda Śliżewska
  • Na planie filmu Miasta rytm, fot. Magda Śliżewska
  • Kamera, akcja! Gdyński miasta rytm, fot. Magda Śliżewska