Co nowego

Kultura łączy siły #wGdyni

Tydzień pełen kultury #wGdyni // mat.prasowe

Tydzień pełen kultury #wGdyni // mat.prasowe

Macie ochotę wziąć udział w ekowarsztatach, posłuchać wykładów o modzie i zdalnej edukacji lub obejrzeć ciekawy film? I to wszystko nie wychodząc z domu? Sprawdźcie, jakie wydarzenia online polecają gdyńskie instytucje w tym tygodniu w ramach cyklu Kultura Łączy Siły. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Wszystkie wymienione wydarzenia są dostępne online na Facebooku Gdynia Kulturalna.

25 maja – Poniedziałek - Kino

  • Godz. 18.00 - „Turysta”, reż. Ruben Ostlund
    Dania/Francja/Norwegia/Szwecja, 2014, 118 min.
Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?
 
Turysta to inteligentna intymna tragikomedia psychologiczna, przypominająca „Rzeź” Romana Polańskiego lub „Lśnienie” Stanleya Kubricka. Oparty na zaczerpniętej z biografii reżysera historii film nagrodzony Nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku i zgłoszony jako szwedzki kandydat do Oscara, jest też ciekawym przykładem rodzinnego dramatu. Jest nie tylko wnikliwą i dającą do myślenia wiwisekcją ról, jakie współczesne społeczeństwo nakłada na kobietę i mężczyznę będących razem w związku, lecz również ciekawą analizą sytuacji kryzysowych, jakie mogą się w nim pojawić. To również interesująca filmowa obserwacja mechanizmów działania pierwotnych ludzkich instynktów, a także ich wpływu na reakcje i zachowanie ludzi.

Wykorzystujący najnowocześniejsze efekty specjalne film zachwyca inteligentną tragifarsową stylistyką, jakością i perfekcjonizmem zdjęć, zwłaszcza sceny zejścia lawiny, uznaną za najlepszą tego typu scenę w historii kina i naturalistycznej gry aktorskiej, w szczególności Lisy Loven Kongsli, Johannesa Kuhnke i Kristofera Hivju. „Indiewire” podało 5 powodów, dla których „Turysta” powinien być nominowany do Oscara: to film dyskursywny, o którym widz długo będzie rozmawiał po wyjściu z kina, jest niesamowicie zabawny, główni bohaterowie to para małżeńska, która z trudem znosi siebie nawzajem, film momentami przypomina Lśnienie, a Ruben Östlund jest wyniesiony na piedestał przez wielu naszych ukochanych europejskich twórców.
 
Uwaga! Produkcja będzie dostępna tylko 25 maja na Facebooku Gdyni Kulturalnej.

26 maja – Wtorek - Literatura

  • Godz. 18.00 - Serwis literacki vol.4
    Szymon Kloska i Tomasz Pindel polecają książki

Szymon Kloska – krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie. 
 
Tomasz Pindel – tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek: „Mario Vargas Llosa. Biografia” (2014), „Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa?” (2011) oraz scenariusza do komiksu „W głowie tłumaczy” (2019). Od ponad dekady współprowadzi „Piątkę z literatury” w RMF Classic.

27 maja – Środa - Warsztaty

  • Godz. 18.00 - Eko Gdynia
    Prowadzenie: Izabela Ryska

Izabela Ryska - absolwentka kierunku Biotechnologia leków Politechniki Gdańskiej, Wydział Chemiczny (2015). Ścieżkę zawodową związała z naturalnymi kosmetykami.

Uczy jak tworzyć kosmetyki oraz pielęgnować skórę w sposób naturalny. Od listopada 2015 r. pracowała nad autorskim składem kosmetyku. Stworzyła projekt świecy do masażu. Świeca podczas topienia zamienia się w olejek do masażu o temperaturze zbliżonej do temperatury ludzkiego ciała. Pomysł został doceniony przez miasto Gdynię, jest laureatką Konkursu Gdyński Biznesplan 2017. Izabela prowadzi szkolenia z naturalnych kosmetyków w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, w Szkołach Żak, TEB oraz w Studium.

28 maja – Czwartek - Wykład

  • Godz. 18.00 - Edukacja zdalna - czy to się może udać?
    Prowadzenie: prof. Jacek Pyżalski
  • Godz. 19.00 - Gadżety, których już się nie używa, a kiedyś były MUST HAVE, każdej stylizacji.
    Prowadzenie: Agata Braun

 
Ubranie to kod, który dzięki nabytym umiejętnościom społecznym jesteśmy w stanie interpretować. Istnieją jednak takie części garderoby, które znamy z widzenia i z wielu powodów nie potrafimy lub boimy się z nimi zaprzyjaźnić. Czym były męskie getry, co wolno włożyć do butonierki i dlaczego wciąż zapominamy o rękawiczkach - na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas dzisiejszego spotkania z modą XX wieku i nie tylko.

29 maja - Piątek - Muzyka

  • Godz. 18.00 - Sax Club Pana Dyakowskiego cz. 3. i 4.
    Przemek Dyakowski i Kamil Wicik - o muzyce i nie tylko…
    Podcast radiowy udostępniony dzięki materiałom Radia Gdańsk.
  • Godz.20.00 - Gadecki - Lekcje improwizacji - koncert LIVE!
    Klub Desdemona - KONCERT NIE ODBĘDZIE SIĘ

------------------------------------------------
Aktualizacja:

Ze względów technicznych w piątek 29 maja odbędzie się tylko Sax Club Pana Dyakowskiego cz. 3. i 4. o godz. 18.00. Za to weekend będzie bardzo muzyczny - odbędą się dwa koncerty:

  • sobota, 30 maja o godz.21.00 - Irek Wojtczak. TransMediacje
„TransMediacje to spotkanie na pradawnej ścieżce prowadzącej do istoty życia. Zbieramy ślady słów i dźwięków, by nakarmić dusze spragnione muzyki, poezji, miłości, człowieczeństwa - a wszystko to w świątyni natury, która otacza nas i przenika do korzeni"- tak piszą o projekcie tworzący go muzycy.

Zespół: Irek Wojtczak - saksofony, flety, klarnety, sample. Jacek Stromski - instrumenty perkusyjne. Mikołaj Wojtczak - gitara, głos. Dominika Krajewska - charakteryzacja, głos. Izabella Sawicka - wizualizacje.

  • niedziela, 31 maja o godz. 19.00 - Lekcje improwizacji, cz. I - „Koncert do filmu niemego"
    Nieme kino, saksofon i gitara basowa. Koncert duetu Olbrzym i Kurdupel w Klubie Desdemona.
Projekt zakłada pięć około półgodzinnych koncertów z muzyką improwizowaną. W ramach pierwszej odsłony cyklu usłyszymy improwizację do filmu „The scarecrow” z 1920 roku.

Tomasz GadeckiMarcin Bożek jako Olbrzym i Kurdupel tworzą jeden z najbardziej intrygujących duetów na polskiej scenie muzyki improwizowanej i poszukującego jazzu. Duet powstał w Gdyni w roku 2007. Na wydanych dotychczas albumach muzycy udowodnili dobitnie, że ich intuicyjne porozumienie ma w sobie coś z magii. W muzyce Olbrzyma i Kurdupla – jakkolwiek banalnie może to zabrzmieć – na pierwszym miejscu są emocje. Emocje, które ubierają w dźwięki spontanicznie wydobywane z instrumentów – saksofonu i gitary basowej.

TRANSMISJA:
Wydarzenia będą dostępne w transmisji na Facebooku: na profilach Gdynia Kulturalna i Kultura na Wynos, a także na portalach YouTube i Twitter i www.kulturanawynos.pl.

Wydarzenia finansowane są ze środków Miasta Gdyni w ramach programu Gdyński Falochron Kultury. Organizatorem koncertów jest Fundacja 4 Sztuki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.05.2020 14:03
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.05.2020 15:34
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska-Zawadzka
ikona

Najnowsze