Co nowego

Kwiatkowski i Wenda na 100-lecie portu

Nowy pomnik - ławeczka, na której umieszczono postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz inżyniera Tadeusza Wendy - został oficjalnie odsłonięty w piątkowy poranek, fot. Paweł Kukla

Nowy pomnik - ławeczka, na której umieszczono postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz inżyniera Tadeusza Wendy - został oficjalnie odsłonięty w piątkowy poranek, fot. Paweł Kukla

Legendarni ojcowie założyciele gdyńskiego portu, czyli Eugeniusz Kwiatkowski i Tadeusz Wenda, siedzą na ławeczce i z ostrogi Pilotów podziwiają wchodzące do portowego basenu statki. Tak prezentuje się nowy pomnik, który został odsłonięty w naszym mieście w piątek, 23 września. Wszystko z okazji 100-lecia Portu Gdynia.


Potomkowie słynnych budowniczych Portu Gdynia doczekali się pięknego uhonorowania ich przodków, a mieszkańcy i wszyscy bywalcy portowych okolic – nowego pomnika, który ma szansę stać się swoistym landmarkiem i elementem wielu pamiątkowych fotografii. Na charakterystycznej Ostrodze Pilotów, która od lat regularnie przyciąga m.in. shipspotterów uwieczniających najciekawsze statki zawijające do Gdyni od teraz ruchowi w porcie będą też „przyglądać się” z pozycji ławki minister Eugeniusz Kwiatkowski oraz inżynier Tadeusz Wenda.



Nowy pomnik z widokiem na morze i port


W ten symboliczny sposób, odsłonięciem nowego pomnika ku pamięci ojców-założycieli Port Gdynia postanowił uświetnić obchody wyjątkowego jubileuszu, bo okrągłego 100-lecia jego powstania. Monument z siedzącym na ławce ministrem przemysłu i handlu oraz inżynierem-kierownikiem budowy portu został po raz pierwszy zaprezentowany w piątek, 23 września w uroczystej oprawie z udziałem m.in. władz Portu Gdynia, przedstawicieli rządu, reprezentantów firm współpracujących z portem oraz – przede wszystkim – w obecności żyjących krewnych obu legendarnych postaci.

- 100 lat to dopiero początek. Port Gdynia od 100 lat buduje przyszłość gospodarki, buduje przyszłość miasta Gdyni, ludzi, biznesu i kreuje kulturę. Niech siła wizji budowniczych Portu Gdynia będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń kontynuujących to dzieło (…). Te sylwetki ojców Portu Gdynia wymagały wyróżnienia, a Port Gdynia nie zapomina o swoich bohaterach. Minister Kwiatkowski oraz inżynier Tadeusz Wenda doprowadzili do budowy polskiego okna na świat, które było odpowiedzią na potrzeby Polski po odzyskaniu niepodległości – mówił przy okazji uroczystego odsłonięcia pomnika Jacek Sadaj, prezes Portu Gdynia.

Osłonięcie pomnika na Ostrodze Pilotowej, fot. Paweł Kukla
Moment odsłonięcia pomnika na Ostrodze Pilotowej, fot. Paweł Kukla

Uroczyste odsłonięcie poprzedziła poranna msza święta w intencji ludzi morza, którą odprawiono w Kościele Morskim pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej. Gdy już odsłonięto także tablicę pamiątkową na 100-lecie Portu Gdynia, wszyscy przenieśli się wprost na wspomnianą Ostrogę Pilotową. To dokładnie tutaj, o przysłowiowy rzut beretem od budynków kapitanatu portu i Muzeum Emigracji umiejscowiono nowy pomnik, wykorzystując fragment istniejącego nabrzeża.

Uczestnicy uroczystości na Ostrodze Pilotowej, fot. Paweł Kukla
Uczestnicy uroczystości na Ostrodze Pilotowej, fot. Paweł Kukla

- Port jest kilka lat starszy od naszego miasta, ponieważ Gdynia będzie swoje 100-lecie dopiero świętowała. To dzięki determinacji właśnie tych dwóch osób, inżyniera Tadeusza Wendy i ministra Kwiatkowskiego mogliśmy zmierzyć się z jednym z największych wyzwań XX-lecia międzywojennego, zbudowaniem polskiego, prawdziwego morskiego okna na świat, dzięki któremu została wzmocniona bardzo nasza gospodarka. Nie gospodarka lokalna, ale gospodarka całego kraju, z czego możemy czerpać korzyści również teraz. To, co wtedy zostało pokazane, to dopiero początek tego, jak wielka historia naszego portu miała miejsce przez kolejne dziesięciolecia, natomiast bez wizji, która wykraczała daleko poza tamte lata, nie moglibyśmy teraz mówić o kolejnych inwestycjach, które plasują ten właśnie port jako jednego z liderów Morza Bałtyckiego – mówił przy okazji uroczystości Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.


Dokładnie 100 lat od formalnej decyzji


Jak przypomina z okazji swojego okrągłego, 100. jublieuszu Port Gdynia, w 1920 roku na mocy ustaleń traktatu wersalskiego, Polska odzyskała utracony w trakcie zaborów dostęp od morza. Do pełnej suwerenności niezbędne były wówczas kluczowe decyzje gospodarcze, które pozwoliłyby uzyskać niezależność gospodarczą kraju.

Jak powiedział Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy portu i miasta Gdyni: „Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy postępu i dobrobytu swym obywatelom”.

Drugi z bohaterów nowego pomnika, inżynier Tadeusz Wenda zarówno wskazał miejsce realizacji budowy Portu Gdynia, jak i zaprojektował oraz nadzorował jego budowę. Argumentował swój wybór choćby tym, że Gdynia ma korzystne warunki hydrograficzne, jest osłonięta od wiatrów, a niedaleko znajduje się stacja kolejowa.

Ostatecznie dokładnie 100 lat temu, 23 września 1922 roku sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni, co stanowi początek historii obecnego Portu Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 23.09.2022 15:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.09.2022 10:42
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Najnowsze