Co nowego

„Małolat” w drodze do księgi rekordów – jutro drugie wyjście

To drugie z min. 3 wejść na wodę w drodze do księgi rekordów // fot. Marek Urbaniak/gdyniasport.pl

To drugie z min. 3 wejść na wodę w drodze do księgi rekordów // fot. Marek Urbaniak/gdyniasport.pl

W czwartek 9 marca około godziny 10.00 Piotr Dudek, nazywany przez znajomych „Małolatem”, po raz drugi wyjdzie na wodę na swojej desce z żaglem. To przedostatni z kroków, które musi wykonać, aby spełnić wymagania wpisu do księgi rekordów Guinnessa dla najstarszego windsurfera na globie.

Surfer, gdyński mors, człowiek instytucja – każde z tych określeń dotyczy jednej osoby. Mowa o Piotrze Dudku, który 28 kwietnia obchodzić będzie swoje 90. urodziny. Wtedy także planuje wyjście na wodę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem emeryta, to będzie on już wtedy mógł oficjalnie szczycić się mianem najstarszego windsurfera na świecie znajdującego się w księdze rekordów Guinnessa.

Piotr Dudek na desce z żaglem. w tle sea towers

Wszyscy rekordziści, niezależnie od płci czy typu deski, znajdujący się obecnie na liście rekordów są młodsi od gdynianina. Aby spełnić swój cel i dołączyć do tego grona, Piotr Dudek musi pozostać aktywnym windsurferem i jeszcze minimum dwukrotnie w najbliższych miesiącach – marcu i kwietniu – wyjść na wodę.
– Podczas wspólnego spotkania przy kawie i świetle księżyca zastanawialiśmy się, czy jest ktoś starszy pływający ode mnie. Jeden z moich przyjaciół zajrzał do internetu. Dowiedzieliśmy się o tym, że zarejestrowany rekord wśród pań należy do Greczynki, która miała 80 lat. Znaleźliśmy też mężczyznę, który miał 86 lat, od którego już wtedy byłem ponad dwa lata starszy. Postanowiliśmy zadzwonić do biura, sprawdzić formalności i tak to się zaczęło – mówi przyszły rekordzista.
Piotr Dudek w pomarańczowej czapce - zbliżenie

Pierwszy oficjalny, udokumentowany trening miał miejsce 17 lutego, gdy w towarzystwie swojego przyjaciela Michała Filipowicza oraz śledzących ich poczynania na motorówce studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, przygotowujących film dokumentalny, „Małolat” spędził na desce kilkadziesiąt minut, płynąc z gdyńskiej plaży w głąb zatoki i z powrotem.Drugie wejście zaplanowane jest na 9 marca, około godz. 10:00, również z plaży Śródmieście. Trzecie zaś na pierwszą połowę kwietnia.

  • ikonaOpublikowano: 08.03.2023 11:30
  • ikona

    Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.03.2023 19:18
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze