Co nowego

„Mieszkańcy są świadomi i odpowiedzialni”

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podczas debaty online dziennika „Rzeczpospolita” , fot. Kamil Złoch

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podczas debaty online dziennika „Rzeczpospolita” , fot. Kamil Złoch

Jaka przyszłość czeka polskie samorządy? Odpowiedzi na to pytanie szukano podczas debaty dziennika „Rzeczpospolita” w gronie samorządowców, w której obok prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka udział wzięli m.in. prezydent Wrocławia czy prezes Związku Miast Polskich.

To była godzina pełna cennych spostrzeżeń, wniosków wynikających bezpośrednio z doświadczenia i trzeźwej oceny bieżącej sytuacji. Za nami wideodebata „Rzeczpospolitej” z udziałem cenionych samorządowców i działaczy. W przeddzień 30. rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w Polsce goście redaktora Michała Szułdrzyńskiego szukali odpowiedzi na pytanie „Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?”.

Doświadczenia trzydziestu lat


Sama formuła głównego pytania prowokuje do refleksji na temat tego, co do tej pory udało się osiągnąć lokalnym włodarzom – dorobek 30 lat gmin i powiatów to dobry punkt wyjściowy do spojrzenia w przyszłość. Takie było też pierwsze pytanie zadane gościom. Obok Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni w debacie wzięli udział także Zygmunt Frankiewicz - senator RP i prezes Związku Miast Polskich, Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia, Jan Olbrycht - poseł Parlamentu Europejskiego, Andrzej Porawski - dyrektor biura Związku Miast Polskich, Stanisław Jastrzębski - wójt gminy Długosiodło oraz Marta Majewska - burmistrz Hrubieszowa.

W swoim wystąpieniu prezydent Gdyni podkreślił ogrom zmian, które spotkały gminy i miasta w całej Polsce na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Modelowym przykładem jakościowego skoku, który wykonała w tym czasie Gdynia jest stan edukacji.

- Trzydzieści lat temu, gdybyśmy wrócili do tamtego czasu, stan środowiska, edukacji, gospodarki komunalnej i wszystkiego, czym zajmuje się miasto to była właściwie katastrofa. Mam ten zaszczyt i przyjemność, że funkcjonuję w gdyńskim samorządzie od pierwszych wyborów samorządowych i doskonale pamiętam pierwsze wyzwania i pierwsze decyzje, które podejmowaliśmy – mówił podczas debaty Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Dziś życie naszych miast to jakość życia, która zbliża się do standardów europejskich, a w niektórych miejscach i wymiarach je przekracza. W mojej ocenie niezwykle cennym doświadczeniem z tych trzydziestu lat jest wybudowanie bardzo silnej wspólnotowości. Dzisiaj mieszkańcy naszych miast są świadomi, odpowiedzialni, współkreują rzeczywistość, która nas otacza – podkreślił prezydent Szczurek.

O wielkiej wadze wypracowanej na przestrzeni lat wspólnotowości i obywatelskiej aktywności mieszkańców mówili także pozostali członkowie debaty. Zarówno bazując na olbrzymim doświadczeniu, jak w przypadku Zygmunta Frankiewicza, wcześniej wieloletniego prezydenta Gliwic, ale i na bazie świeżego spojrzenia samorządowca z krótszym stażem, jak Marta Majewska, burmistrz kilkunastotysięcznego Hrubieszowa.

Finansowe wyzwania przed gminami


Zapytani przez redaktora „Rzeczpospolitej” o przyszłość samorządów, goście zgodnie podkreślili trudność sytuacji, w której znalazły się gminy. Finanse to obecnie problem wszystkich włodarzy, a nadchodzący kryzys ekonomiczny wywołany pandemią będzie największym wyzwaniem na najbliższe lata. W końcu to od zasobności gminnych i miejskich kas zależy w dużej mierze, jak będzie funkcjonować spora część zadań publicznych. Zadań przybywa, a za sprawą zmian systemowych maleją dochody samorządów – to kluczowa teza postawiona przez uczestników debaty.

- Musimy mówić dzisiaj o wyzwaniu, jakim jest stabilizacja finansów samorządowych. Jeżeli nie odbudujemy zdolności realizacji zadań przez samorządy, to możemy nie tylko obniżyć poziom jakości życia w naszych miastach, ale i utracić bardzo wiele wartości, które samorządy przyniosły Polsce przez te 30 lat – zaznaczył Wojciech Szczurek.

Pełen zapis wideodebaty „Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?” jest dostępny na kanale YouTube dziennika „Rzeczpospolita”.

  • ikonaOpublikowano: 26.05.2020 16:20
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.05.2020 16:24
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze