Co nowego

„Młode Albatrosy 2021” – znamy najlepszych młodych filmowców

Statuetka „Młode Albatrosy” // fot. materiały prasowe

Statuetka „Młode Albatrosy” // fot. materiały prasowe

Konkurs „Młode Albatrosy” rozstrzygnięty! Poznaliśmy kinematograficzne talenty i wiemy, kto stworzył najlepszą pracę. Nagrodę główną zdobył Piotr Kaźmierczak za film „Chwile”. Przyznano też wyróżnienia i nagrody specjalne.


Ogólnopolski Festiwal Filmów Uczniowskich „Młode Albatrosy” to konkurs dla najmłodszych kinematograficznych talentów. W tym roku odbyła się jego 7. edycja. W szranki stanęli uczniowie szkół podstawowych z całej Polski, których pasjonuje kino.

Młodzi twórcy, którzy rywalizowali w konkursie, mieli za zadanie przygotować film fabularny, dokumentalny, eksperymentalny, teledysk, własną interpretację tekstu literackiego lub animację o dowolnej tematyce. Produkcja nie mogła mieć więcej niż 10 minut.

Wiemy już, kto przygotował najciekawsze dzieła. Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Danuta Maliszewska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 (przewodnicząca), Ewa Kurasz, Joanna Antczak-Sokołowska (Szkoła Podstawowa nr 51) oraz Janusz Żurawski (sekretarz jury).

W kategorii „Animacja” najlepszy okazał się Piotr Kaźmierczak i jego film „Chwile”. Drugie miejsce zajęła Magdalena Stanek – autorka produkcji „Better samurai”. Na ostatnim stopniu podium znalazła się grupa animatorów z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za film „Krajobraz emocji”.
Kadr z filmu „Chwile” Piotra Kaźmierczaka // fot. materiały prasoweKadr z filmu „Chwile” Piotra Kaźmierczaka // fot. materiały prasowe

Wyróżnienia w tej kategorii powędrowały do: Franciszka Zachuty – autora filmu „Gigant” oraz grupy animatorów z Centrum Sztuki Dziecka za produkcję „Góry zbutwiałego króla”.

W kategorii „Teledysk” wyróżniono Patryka Konieczniaka i jego „Wind of Change”.

Nagrody specjalne ufundowane przez Radę dzielnicy Kamienna Góra i Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni otrzymały:

  • Maria Hendzel – za zdjęcia do filmu „Na lipę” w reżyserii Marii Błaszkiewicz,
  • Maria Błaszkiewicz – za scenografię do filmu „Na lipę” w swojej reżyserii.

Nagrodę przyznało też młodzieżowe jury w składzie: Igor Lewiński, Tymoteusz Dołęgowski i Julia Saks.

„Nagroda Młodego Widza” trafiła do grupy animatorów z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za film „Krajobraz emocji”.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie organizatora, czyli Szkoły Podstawowej nr 51

Laureatom gratulujemy!

Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy” – głosowanie trwa


Jednocześnie przypominamy, że wciąż można oddać głos i zdecydować, kto otrzyma nagrodę publiczności w drugim konkursie, jakim jest Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy”. Biorą w nim udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy nie są jednocześnie słuchaczami szkół filmowych i nie ukończyli 20 lat. Uczestnicy konkursu musieli stworzyć dokument, animację, film fabularny lub eksperymentalny na dowolny temat. Produkcja mogła mieć maksymalnie 25 minut.

Prace można było przesyłać do 31 sierpnia. O zwycięstwo walczy 49 produkcji. Laureatów wyłoni profesjonalne jury, ale najlepszy film wybierają również widzowie. W głosowaniu na nagrodę publiczności można wziąć udział do 24 października.

Linki do filmów oraz formularza konkursowego można znaleźć na stronie Pomorskiej Fundacji Filmowej, która organizuje wydarzenie wraz z Gdyńską Szkołą Filmową.

  • ikonaOpublikowano: 19.10.2021 14:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.10.2021 15:48
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze