Co nowego

Młody innowator z III LO

Mike Ryan jest obecnie absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni // fot. Paweł Kukla

Mike Ryan jest obecnie absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni // fot. Paweł Kukla

Elastyczne urządzenie endoskopowe, które może być wykorzystywane do badań diagnostycznych czy podawania leków, być może już wkrótce zrewolucjonizuje współczesną medycynę. Wszystko dzięki Mike’owi Rynowi, uczniowi III Liceum Ogólnokształcącego, który stworzył projekt techniczny urządzenia. Za swój wynalazek został właśnie nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Młody Innowator”.



W piątek, 25 września odbyła się gala XIII edycji konkursu „Młody Innowator”. Podczas niej wyróżniony został uczeń gdyńskiej „Trójki” - Mike Ryan. W edycji za rok szkolny 2019/2020 zdobył on specjalną nagrodę prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Hasłem przewodnim konkursu było: „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie”. W odpowiedzi na nie młody gdynianin stworzył projekt techniczny giętkiego urządzenia endoskopowego. Narzędzie może być wykorzystywane w medycynie, m.in. do badań diagnostycznych, ale także dokonywania zabiegów chirurgicznych czy do podawania leków.

Stosowane obecnie urządzenia endoskopowe, ze względu na brak elastyczności, napotykają na problem ze sterowaniem nimi oraz ich przemieszczaniem wewnątrz ludzkiego organizmu. Wynalazek techniczny Mike’a Ryana rozwiązuje ten problem, a wynalezione przez niego mikroinwazyjne urządzenie może wkrótce zrewolucjonizować medycynę.

- Pomysł na moje urządzenie endoskopowe powstał w dość nietypowy sposób. Podczas pracy nad drukowaną w 3D protezą ręki zauważyłem, że stawy śródręczno-paliczkowe tego urządzenia poruszały się wyłącznie w jednej płaszczyźnie. W naturze staw ten ma możliwość ruchu praktycznie w każdym kierunku. Przy podnoszeniu lekkich przedmiotów ograniczona ruchomość nie stanowiła problemu, lecz przy próbach podnoszenia cięższych rzeczy, proteza odmawiała posłuszeństwa. Gdy okazało się, że wyregulowanie poszczególnych elementów istniejącej bionicznej ręki nie dałoby nic, musiałem wymyślić kompletnie nowy "sztuczny staw". W ten sposób narodził się pomysł na innowacyjny mechanizm, który znalazł również zastosowanie w sterowaniu poszczególnymi segmentami mojego endoskopu. Jest mi bardzo miło, że został mi przyznany tytuł młodego innowatora. Widząc, że moja ciężka praca została doceniona w tym konkursie, czuję się zmotywowany do dalszego rozwoju mojego projektu - mówi Mike Ryan, nagrodzony absolwent III Liceum Ogólnokształcącego.


Projekt, którego pełna nazwa to „BST med-bionic surgical thread for medical applications”, powstawał pod czujnym okiem nauczycielki i menedżerki edukacyjnej z III LO w Gdyni – Anny Rzepy. Autor zwycięskiej pracy jest już absolwentem liceum. Wraz ze startem roku akademickiego rozpocznie studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku inżynieria biomedyczna.

- Wysoki poziom gdyńskiej edukacji objawia się na wiele sposobów. To z jednej strony znakomite wyniki egzaminów i matur oraz wysokie lokaty placówek w rankingach szkół. Z drugiej strony to także sukcesy w rozmaitych konkursach, które znacznie wychodzą poza szkolny program. Pęd do wiedzy, ambicja, pomysłowość, kreatywność – to cechy, które cechują wynalazców, innowatorów, osoby, które na lepsze zmieniają naszą rzeczywistość. Bardzo nas cieszy, że laureatem w ogólnopolskim konkursie „Młody Innowator” został uczeń gdyńskiego liceum. Projekt, jaki przedstawił Mike Ryan, ma ogromny potencjał i jestem przekonany, że jeszcze nie raz o nim usłyszymy, podobnie zresztą jak o samym absolwencie III LO – komentuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Ogólnopolski konkursu „Młody Innowator” organizowany jest przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych - Naczelną Organizację Techniczną (FSNT-NOT) oraz Towarzystwo Kultury Technicznej i Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. W roku szkolnym 2019/2020 impreza miała swoją trzynastą edycję. Patronatem objęły ją Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Rozwoju.

Konkurs to dla uczniów możliwość zaprezentowania swoich pomysłów na ogólnopolskiej arenie i zwrócenie uwagi grona ekspertów, ale także cenna lekcja samoorganizacji, systematyczności i odpowiedzialności. Działania w ramach przygotowywania projektów pobudzają dzieci i młodzież do innowacyjnego myślenia oraz kreatywności w rozwiązywaniu problemów. W ogólnopolskim finale XIII edycji konkursu znalazło się łącznie 56 projektów przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych (20 projektów), liceów (9) i techników (27).

Jury konkursu, pod przewodnictwem prezes FSNT-NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny, oceniało prace pod względem pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania oraz przygotowanej dokumentacji i projektu.

  • ikonaOpublikowano: 29.09.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.09.2020 08:13
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze