Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus

Podpisanie paktu na rzecz dostępności // fot. Lechosław Dzierżak

Podpisanie paktu na rzecz dostępności // fot. Lechosław Dzierżak

Dążąc wspólnie do wykorzystania szans na dokonanie zmian w kraju, regionie czy firmie, zwiększania wpływu na bardziej sprawiedliwy i zrównoważony rozwój naszego kraju, wyrażamy intencję współpracy w ramach niniejszego partnerstwa na rzecz realizacji celów programu Dostępność Plus – to fragment podpisanego przed chwilą porozumienia w sprawie dostępności. Wśród sygnatariuszy porozumienia duży akcent gdyński.

Nie zabrakło osób mocno związanych z Gdynią. Pod paktem podpis złożyli między innymi: prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, ekspert ds. dostępności, dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. nadzw. - reprezentant Politechniki Gdańskiej, a także Piotr Pawłowski, honorowy obywatel Gdyni.

- Działania w ramach naszego programu będą realizowane tak, jak w ramach odpowiedzialności społecznej biznesu - wspólnie z biznesem i organizacjami pozarządowymi i wspólnie z Państwem - mówił podczas podpisywania paktu Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju. - Znajdujemy się w takim momencie, kiedy realizując bardzo wiele przedsięwzięć, szczególnie inwestycyjnych, należy coś zrobić znacznie głębiej dla naszego społeczeństwa - w trosce o osoby niepełnosprawne czy osoby starsze. Znaczna część społeczeństwa będzie korzystała z tego, co robimy. Bardzo ważna jest zmiana mentalności i naszego podejścia. Zależy nam, żeby ten pierwszy krok, który dziś robimy wspólnie z Państwem, podpisując ten akt, stał się zalążkiem do tworzenia olbrzymiej grupy instytucji ze sobą współpracujących. Dziękuję za to, że dołączacie do naszego paktu i proszę, abyście zachęcali innych, by tworzyć wielką społeczność - podkreślił.

Podczas konferencji „Dostępność Plus”, która właśnie odbywa się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, prezydent Wojciech Szczurek jako jedyny samorządowiec w kraju wystąpuje w roli eksperta opowiadając o doświadczeniach naszego miasta.

- Zostałem poproszony o przedstawienie na konferencji gdyńskich doświadczeń dotyczących działań na rzecz dostępności. Na przykładzie naszego miasta doskonale widać, że pozytywne efekty przynoszi tylko konsekwencja – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Wiele lat temu nakreśliliśmy ścieżkę, jaką chcemy iść i ją realizujemy. Przystosowanie miasta dla wszystkich to nie tylko zmiany w architekturze, ale również zmiany mentalne, aby wszyscy myśleli o osobach niepełnosprawnych, starszych, kobietach w ciąży czy osobach z ciężkim lub nieporęcznym bagażem. Aby móc mówić o dostępnym mieście, musimy mówić nie tylko o przestrzeni miejskiej, ale również inwestycjach prywatnych i do dostosowania każdego miejsca powinniśmy gorąco zachęcać - podkreśla.

Porozumienie podpisali: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, ministrowie, przedstawiciele samorządów z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele, działacze pozarządowi, reprezentanci szkół wyższych, projektantów, banków i grup medialnych.

- Gdynia jest liderem dostępności. W momencie, kiedy mówimy o tym co powinniśmy zmienić w naszym kraju, to wiele przykładów z Gdyni może być podpatrywanych przez inne samorządy. Myśląc o dostępności, wiele miast z zazdrością może sięgać wzrokiem nad zatokę, do Gdyni. Dostępność jest tam rozłożona na czynniki pierwsze. Działa tam pełnomocnik, jest dobra wiedza, są podejmowane działania. Gdynia w porównaniu do innych polskich miast wygląda bardzo korzystnie – mówi Piotr Pawłowski, honorowy obywatel Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.04.2018 17:00
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.04.2018 18:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze