Co nowego

Nadjeżdża „Pociąg do miasta”

W ubiegłym roku widzowie festiwalu mogli obejrzeć m.in. premierę „Prób Józefa K.” // fot. Krzysztof Winciorek

W ubiegłym roku widzowie festiwalu mogli obejrzeć m.in. premierę „Prób Józefa K.” // fot. Krzysztof Winciorek

Na sześć dni gdyńskie budynki i przestrzenie miejskie zmienią się w arenę teatralnych popisów i artystycznych wrażeń. Od poniedziałku, 3 sierpnia, startuje ogólnopolski festiwal „Pociąg do miasta”. W jego ramach będzie można zobaczyć sześć plenerowych przedstawień w wykonaniu teatrów offowych z całej Polski. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest „Stacja Miasto”. Dlatego prezentowane spektakle opowiedzą widzom właśnie o miastach – w kontekście ich mieszkańców, historii czy architektury. Festiwal potrwa do 8 sierpnia. Wstęp bezpłatny na wszystkie przedstawienia.

Tym razem „Pociąg do miasta” zabierze widzów w podróż po zakamarkach Śródmieścia, Działek Leśnych i Grabówka. To właśnie tam publiczność będzie mogła zobaczyć sześć przedstawień, a jednocześnie najciekawszych propozycji polskich teatrów offowych. Każdy ze spektakli zostanie pokazany dwa razy. Wszystkie łączy miasto i nietypowa forma. Artyści nie boją się bowiem działać na przekór obowiązującym trendom, świadomie balansują na granicy nowoczesnego teatru i nieustannie poszukują nowych sposobów ekspresji.

To już tradycja, że festiwal wychodzi poza mury teatru i przenosi się w naturalną, miejską przestrzeń. Spektakle pokazywane są w miejscach, które korespondują z ich tematyką lub formą. Podczas tegorocznej 6. edycji wydarzenia zaprezentują się artyści z Białegostoku, Częstochowy, Warszawy, Torunia, Krakowa, Wrocławia i Trójmiasta. Formuła pozostanie ta sama, jednak całość będzie przebiegać zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Spektakle obejrzy zatem mniej widzów niż zwykle. Organizatorzy zadbają bowiem o zachowanie odpowiedniego dystansu. Zapewnią też środki do dezynfekcji.

Teatralne pokazy główne będą się odbywać zawsze wieczorem. Start o godz. 21.00. Nie zapomniano jednak o najmłodszych widzach. Dla nich przygotowano specjalny zestaw przedstawień, które w czasie trwania festiwalu mogą oglądać codziennie o godz. 17.00 w różnych lokalizacjach. Dokładna mapka festiwalowych lokalizacji jest dostępna tutaj.

Festiwal zainaugurują dwa pokazy. Odbędą się 3 i 4 sierpnia jednocześnie w dwóch różnych punktach miasta. Będzie to „PeKiN” w reżyserii Agaty Biziuk. Na dziedzińcu Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 lutego 24 (wejście od ul. 3 Maja) zaprezentuje go Teatr Papahema z Częstochowy i Teatr Żydowski z Warszawy. To spektakl inspirowany historią Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, a także o tym, że stosunki polsko-żydowskie stanowią istotny element naszej zbiorowej tożsamości. Drugą propozycją jest „Mazagan. Miasto” według Beniamina Bukowskiego w reżyserii Judyty Berłowskiej. Na dziedzińcu Domku Abrahama, czyli restauracji Oberża 86 przy ul. Starowiejskiej 30 zagrają go aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. To opowieść o domu i o mieście dla tych, którzy poszukują swojego miejsca na ziemi. Mówi o nas i naszych mikroświatach wypełnionych opowieściami.

Zdjęcia z próby spektaklu "Potop" fot. Marzena Chojnowska

Kolejne dwa dni, 5 i 6 sierpnia, będą należeć do Teatru Stajnia Pegaza z Trójmiasta oraz Teatru Nowego Proxima z Krakowa. Ten pierwszy wykona „Potop. Pieśń o końcu świata” według „Potopu. Poematu przewlekłego o końcu świata” Salci Hałas. Spektakl wyreżyserowała Ewa Ignaczak. Scena stanie na terenie Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych przy ul. Sambora 46. A to dlatego, że akcja sztuki dzieje się na terenie sąsiadującego z „Chłodniczakiem” Wzgórza Orlicz-Dreszera, czyli gdyńskiego Pekinu. Przedstawienie to krytyka współczesności, ale przedstawiona w specyficzny sposób. Najpierw wybucha kosiarka, potem w ziemi tworzą się głębokie leje, a pani Halina przepowiada potop. Gdyńskie osiedle Pekin nawiedza kataklizm. Pojawiają się dziury, a małe domki zaczynają się zapadać i znikać. O przyczynach tego małego końca świata opowiadają Trzy, które Wiedzą.

Z kolei Teatr Nowy Proxima przygotował spektakl „Nocni pływacy” według dramatu Jose Manuela Mory w reżyserii Pameli Leończyk. Zaprezentuje go na tarasie Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1. To głos osób wykluczonych, niezrozumianych odmieńców, którzy mierzą się z brakiem samoakceptacji, często będącej konsekwencją społecznego odrzucenia.

Ostatnie dwa dni festiwalu przyniosą nowe wrażenia. 7 i 8 sierpnia przestrzenią miasta zawładnie „Las” Psychoteatru z Wrocławia w reżyserii Angeliki Pytel. Scenerią, w której rozegra się akcja będzie podwórko przy ul. 3 Maja 27/3. „Las” To monodram, który pokazuje cienką granicę, jaka dzieli ciemną, nieświadomą stronę człowieka od choroby. Druga propozycja to „Puszczańskie opowieści” na podstawie opowiadań Waldemara Sieradzkiego w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek. Przedstawienie wyreżyserował cały jego zespół pod opieką Michała Jarmoszuka. Artyści zaprezentują je na tarasie Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40. Spektakl łączy formę koncertu z teatralnymi środkami wyrazu.

Zdjęcie z próby "Zuchwałej historii z zakurzonej półki" // fot. materiały prasowe

Dla dzieci


Najmłodsi widzowie również będą mogli nacieszyć się kulturalnymi przeżyciami. W programie przygotowano dla nich dwa przedstawienia, ale do zobaczenia w różnych lokalizacjach.

Pierwsze z nich to „Zuchwała historia z zakurzonej półki” Teatru Gdynia Główna w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. Bajkę będzie można zobaczyć: 4 sierpnia na dziedzińcu restauracji „Oberża 86” przy ul. Starowiejskiej 30, 6 sierpnia we foyer Muzeum Miasta Gdyni oraz 8 sierpnia na podwórku przy ul. 3 Maja 27/3.

Na liście propozycji jest również „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku” Teatru Stajnia Pegaza w reżyserii Ewy Ignaczak. Przedstawione wystawione zostanie: 3 sierpnia na dziedzińcu Urzędu Miasta przy ul. 10 Lutego 24 (wejście od ul. 3 Maja), 5 sierpnia na placu Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych przy ul. Sambora 48 oraz 7 sierpnia na tarasie Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40.

Szczegółowe informacje na temat spektakli oraz festiwalu znajdują się na facebookowym profilu Teatru Gdynia Główna.

Organizatorami festiwalu „Pociąg do miasta” są Teatr Gdynia Główna oraz fundacja „Klinika kultury”.

  • ikonaOpublikowano: 02.08.2020 15:49
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.08.2020 08:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze