Co nowego

Napraw rower #wGdyni

Samoobsługowe stacje do naprawy rowerów w Gdyni // fot. Lechosław Dzierżak

Samoobsługowe stacje do naprawy rowerów w Gdyni // fot. Lechosław Dzierżak

31.07.2018 r.

Każdy może w nich serwisować swój rower, dokonać drobnych napraw i przystosować go do jazdy. W Gdyni funkcjonuje 11 stacji naprawy rowerów. Ustawione są w punktach o dużym natężeniu ruchu jednośladów.
 
Stacje do naprawy rowerów są samoobsługowe i czynne przez cały rok. Aktualnie zamontowanych jest 11 stacji oraz 1 kompresor rowerowy, zlokalizowany przy wejściu na plażę Śródmieście. Najnowsza powstała przy drodze rowerowej na Dąbrowie, w okolicach skrzyżowania Rdestowej i Nowowiczlińskiej.
 


- Samoobsługowe stacje do naprawy rowerów stawiamy w miejscach dobrze widocznych dla rowerzystów, przy uczęszczanych drogach rowerowych. Mieszkańcy sami chętnie nam podpowiadają gdzie chcieliby zobaczyć kolejne takie miejsca. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje i każdą lokalizację dokładnie przeanalizujemy – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.
 
Rowerzyści mają do dyspozycji zestaw najpopularniejszych kluczy rowerowych (imbusowych i nastawnych), 2 łyżki do opon oraz wkrętaki płaskie i krzyżowe. Każda ze stacji jest wyposażona w narzędzia do drobnych napraw takich jak regulacja przerzutek, ustawienie kierownicy lub siodełka. Jeśli wymagana jest bardziej skomplikowana naprawa, przyda się specjalny hak umożliwiający zawieszenie roweru. Zestawy mają  pompkę z manometrem i adapterem na najbardziej powszechne rodzaje wentyli. Ta przydaje się nie tylko do rowerów. Pasuje również do kół w wózkach inwalidzkich i wózkach dziecięcych. Całość mieści się w eleganckiej obudowie ze stali nierdzewnej, przytwierdzonej trwale do podłoża. 

Lokalizacje stacji naprawy rowerów:
– Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30),
– Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98),
– bulwar Nadmorski w pobliżu Browaru Port Gdynia,
– bulwar Nadmorski w pobliżu Polanki Redłowskiej,
– Gdynia Arena (ul. Górskiego 8),
– molo w Orłowie (promenada królowej Marysieńki),
– skrzyżowanie ulic Morskiej i Kcyńskiej,
– skrzyżowanie ulic Chwarznieńskiej i Staniszewskiego,
– skrzyżowanie ulic Chwaszczyńskiej i Małe Karwiny,
– skrzyżowanie ulic Rdestowa i Nowowiczlińska,
– Zarząd Dróg i Zieleni (na dziedzińcu – ul. 10 Lutego 24).
 
Zauważone uszkodzenia, usterki lub brak narzędzi należy zgłaszać do Zarządu Dróg i Zieleni: tel. 58 761 20 35, mailowo na adres: rower@zdiz.gdynia.pl lub przez profil „Mobilna Gdynia” na Facebooku.