Co nowego

„Nasze sygnały” – powraca cykl muzealnych spotkań

Plakat promujący spotkanie w ramach cyklu „Nasze sygnały” // fot. materiały prasowe MMW

Plakat promujący spotkanie w ramach cyklu „Nasze sygnały” // fot. materiały prasowe MMW

To źródło wiedzy o losach marynarzy i Marynarce Wojennej. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wznawia cykl spotkań historycznych „Nasze sygnały”. Pierwsze z nich odbędzie się już 31 stycznia – stacjonarnie i online. Będzie poświęcone czasom stalinowskiego terroru i represjom, jakich doświadczyli marynarze, oficerowie, a nawet admirałowie.


„Nasze sygnały” to cykl muzealnych spotkań historycznych, który jest realizowany od 2018 roku. Wkrótce ruszy jego tegoroczna edycja. Spotkania będą się odbywać od stycznia do czerwca – zawsze w ostatni poniedziałek danego miesiąca.

Pierwszą prelekcję zaplanowano na 31 stycznia. Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, wygłosi prelekcję „Chwała bohaterom – hańba katom! Represje komunistyczne w Marynarce Wojennej”. Początek spotkania o godz. 17.00, wstęp wolny. W wydarzeniu można uczestniczyć albo stacjonarnie, przychodząc do sali audytoryjnej muzeum, albo online. Link do transmisji pojawi się na facebookowym profilu Muzeum Marynarki Wojennej z wyprzedzeniem.

Pierwsze spotkanie będzie poświęcone czasom stalinowskiego terroru i represjom, jakich doświadczyła kadra polskiej Marynarki Wojennej. Zakres prześladowań wykraczał poza przedstawicieli korpusu oficerskiego z czasów II Rzeczypospolitej. Represjonowano także marynarzy i podoficerów. Spotykały ich szykany, byli torturowani, trafiali za kraty. Niestety, nie brakowało też zbrodniczych egzekucji, które dotknęły podejrzewanych o nieprawomyślne czyny.

Kim byli oskarżeni? Kto oskarżał, prześladował, torturował, zabijał? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas spotkania. Prelekcję wzbogaci pokaz unikatowych fotografii.

Szczegółowe informacje na temat spotkania można znaleźć na stronie internetowej oraz na facebookowym profilu Muzeum Marynarki Wojennej.

  • ikonaOpublikowano: 19.01.2022 15:34
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.01.2022 17:34
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze