Co nowego

Naukowcy wyjaśniają Bałtyk

Naukowcy wyjaśniają, co dzieje się i zmienia w wodach Bałtyku. Dzięki temu łatwiej zrozumieć lokalną przyrodę i wpływ człowieka na środowisko, fot. kadr z „Bałtyckiego Naukowca”

Naukowcy wyjaśniają, co dzieje się i zmienia w wodach Bałtyku. Dzięki temu łatwiej zrozumieć lokalną przyrodę i wpływ człowieka na środowisko, fot. kadr z „Bałtyckiego Naukowca”

„Bałtycki Naukowiec” nadal odkrywa tajemnice morskich głębin. Akwarium Gdyńskie publikuje kolejne odcinki edukacyjnego cyklu. Najnowszy z nich to rzut oka na zmiany klimatyczne, m.in. przez pryzmat… dorsza, czyli jednej z najpopularniejszych ryb w lokalnej gastronomii.


Czy wiesz, co może zmienić się w Bałtyku przez zmiany klimatyczne i jak poczciwy, obecny w niemal każdej nadmorskiej smażalni dorsz radzi sobie z globalnym ociepleniem? Jeśli nie, to wystarczy dosłownie kilka minut, żeby nadrobić zaległości i zasięgnąć fachowej wiedzy. Pomogą w tym naukowcy, którzy zawodowo zajmują się zagadnieniami związanymi z Bałtykiem.

Akwarium Gdyńskie zaprasza w sieci do obejrzenia kolejnych odcinków swojego nowego cyklu edukacyjnych filmów. O „Bałtyckim Naukowcu” pisaliśmy już wcześniej, a teraz, po m.in. małym kompendium wiedzy o rybach w Bałtyku i zrównoważonym rybołówstwie przyszła pora na przyjrzenie się wyzwaniom – tym, które będą czekać nas (i wszystkie organizmy żyjące w Morzu Bałtyckim) w związku ze zmianami klimatycznymi.

Bałtyk walczy ze zmianą klimatu


To już czwarty z cyklu odcinek, w którym nad globalnym ociepleniem i jego potencjalnym wpływem na morskich mieszkańców pochylili się dwaj naukowcy: biolog i edukator z Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach Instytutu Oceanologii PAN, dr Tomasz Kijewski oraz dr inż. Krzysztof Radtke, biolog z Zakładu Zasobów Rybackich Morskiego Instytutu Rybackiego PIB.

Przez łącznie pięć minut naukowcy tłumaczą, dlaczego powinniśmy zatrzymać się i spojrzeć na kondycję Bałtyku – emisja gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla sprawia, że coraz częściej doświadczamy nagłych zjawisk atmosferycznych, sztormów i coraz słabszych pokryw lodowych, które w środku zimy chronią morski brzeg.

Czy fale na dobre zabiorą nam szerokie, piaszczyste plaże, które każdego lata odwiedzają tysiące turystów? I przede wszystkim – czy zmiany klimatyczne przetrwają mieszkańcy Bałtyku? Na przykładzie popularnego dorsza biolog tłumaczy, jak nowe warunki wpływają na jego populację, ograniczając możliwości rozmnażania się w lokalnych wodach.


„Bałtycki Naukowiec”, odcinek 4, mat. wideo: Akwarium Gdyńskie / YouTube

Czwarty odcinek „Bałtyckiego Naukowca” jest dostępny na facebookowej stronie Akwarium Gdyńskiego oraz na kanale YouTube.

O projekcie


Realizowany przez Akwarium Gdyńskie projekt „Bałtycki Naukowiec” łącznie obejmuje powstanie cyklu 12 filmów popularyzujących nauki o Morzu Bałtyckim. Został dofinansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Głównym adresatem są dzieci w wieku szkolnym, choć – jak to zwykle z nauką bywa – i dorośli mogą zaczerpnąć z nagrań sporo przydatnej, podstawowej wiedzy o tym, co dzieje się w morskich głębinach.

Do cyklu zaproszono naukowców oraz osoby związane z tematem oceanografii, które w kolejnych odcinkach opowiadają o zagadnieniach związanych z Morzem Bałtyckim, swojej pracy, prowadzonych przez siebie badaniach i urządzeniach, których używają do ich realizacji.

  • ikonaOpublikowano: 29.07.2022 15:31
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.07.2022 16:18
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze