Co nowego

Nominowani do NLG 2019 - kategoria poezja

fot. Kuba Ociepa, Rigamonti - Biuro Literackie, Wiacek - Biuro Literackie, Wojtek Rojek

fot. Kuba Ociepa, Rigamonti - Biuro Literackie, Wiacek - Biuro Literackie, Wojtek Rojek

Wielkimi krokami zbliża się gala Nagrody Literackiej GDYNIA. Zanim jednak poznamy laureatów, z pretendentami do Kostki Literackiej w kategorii poezja będzie można porozmawiać w Muzeum Miasta Gdyni. Prezentujemy sylwetki nominowanych.
 
Kapituła Nagrody w kategorii poezja nominowała następujące tomiki: „Sny uckermärkerów” Małgorzaty Lebdy za frazę jednocześnie czułą i brutalną; „Dni powszednie i święta” Julii Szychowiak za rzadko spotykaną lakoniczność i powściągliwość; „Ikonoklazm” Jana Rojewskiego za poetycki eksperyment wpisania swojego życia w słowo „teraz” oraz nieco inaczej zaangażowane w rytm codzienności wiersze Tomasza Bąka pt. „Utylizacja. Pęta miast”. Piątkę nominowanych zamykają „Cele” Adama Kaczanowskiego - tomik opowiadający o końcu, kresie i wyczerpaniu, ale zakończony wspaniałym triumfem miłości”.

Spotkanie z nominowanymi w kategorii poezja odbędzie się w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25) w czwartek 29 sierpnia o godz. 18.00. Laureatów natomiast poznamy 30 sierpnia podczas gali rozdania nagród w Muzeum Emigracji w Gdyni.
 

Tomasz Bąk 

- urodził się w 1991 w Tomaszowie Mazowieckim, poeta, autor dwóch książek z wierszami. Laureat Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut za tom Kanada, za tom [beep] Generation nominowany do nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Mieszka w Łodzi.


 

Adam Kaczanowski 

- (1976), raczej pisarz, trochę performer, opublikował kilka książek poetyckich (m.in. Stany, Nowe zoo, Szkielet małpy. Szept, Co jest nie tak z tymi ludźmi?) oraz trzy powieści. Poznaniak, mieszka w Warszawie. W Celach oglądamy typowe dla poety zbliżenia, minimalistyczne scenki z puentującymi sytuację krótkimi dialogami, które układają się w koherentną, sztywną kompozycję.


 

Julia Szychowiak

- Urodzona w 1986 roku we Wrocławiu. Poetka. Najczęściej nagradzana debiutantka ostatniej dekady. Za debiutancką książkę "Po sobie" (2007) otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2008), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2008) oraz nagrodę "Gazety Wyborczej" wARTo (2009). Do Silesiusa w kategorii "książka roku" nominowano ją także za tom "Intro" (2014).


 

Małgorzata Lebda 

- dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowej Wielkiej. Jest nauczycielką akademicką i autorką czterech tomów poetyckich. Za wydany w WBPiCAK w 2016 roku Matecznik została nagrodzona tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca, Nagrodą-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej 2017 oraz Nagrodą im. K.I.Gałczyńskiego „Orfeusz” za najlepszy tom poetycki 2016 roku. Jest także ultramaratonką i taterniczką. Fotografuje. Mieszka w Krakowie. 



Jan Rojewski

– debiutant. Studiuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Publikował w "Arteriach", "Odrze", "Nowych Peryferiach", "Gazecie Wyborczej". Był nominowany w OKP im. Jacka Bierezina, laureat konkursu im. Rafała Wojaczka i projektu Połów 2017. Mieszka w Warszawie.




Sylwetki nominowanych w kategorii proza zaprezentujemy we wtorek 27 sierpnia. Organizatorem i mecenasem Nagrody Literackiej jest miasto Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 24.08.2019 16:00
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.08.2019 10:38
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze