Co nowego

Nowa ulica na osiedlu Meksyk? Meksykańska!

Nowa ulica na rewitalizowanym osiedlu Meksyk // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Nowa ulica na rewitalizowanym osiedlu Meksyk // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Ulica Meksykańska – tę propozycję najczęściej wskazywały osoby biorące udział w konsultacjach dotyczących nazwy nowej ulicy, która powstanie na rewitalizowanym osiedlu Meksyk w Chyloni. I być może właśnie tak będzie się ona nazywać. We wtorek Wojciech Szczurek,  prezydent Gdyni, przyjął wyniki konsultacji z mieszkańcami. Jednocześnie wniósł na najbliższą sesję Rady Miasta projekt uchwały w sprawie nadania ulicy łączącej dworzec PKP Gdynia Chylonia z ul. Hutniczą nazwy Meksykańska.


Inwestycja rewitalizacyjna na osiedlu Meksyk obejmuje m.in. budowę nowej ulicy, która połączy ul. Hutniczą z dworcem PKP Gdynia Chylonia. Prace rozpoczęły się w maju.

– W dokumentach dotyczących inwestycji figuruje ona jako ulica bez nazwy, bo już na początku prac nad rewitalizacją osiedla założyliśmy, że nazwę tę wybierzemy we współpracy z mieszkańcami. W listopadzie przeprowadziliśmy konsultacje, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni. Formularz online był dostępny na Gdyńskiej Platformie Dialogu. Ponadto gdynianie mogli kontaktować się mailowo z Laboratorium Innowacji Społecznych, a do mieszkańców osiedla Meksyk trafiły ankiety w wersji papierowej. Zainteresowanie konsultacjami przerosło nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy aż 1187 ankiet online, 30 papierowych i 7 odpowiedzi mailowych – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Wyniki konsultacji podsumowuje raport. Na posiedzeniu Kolegium Prezydenta Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, przyjął ten dokument. Zdaniem 48 proc. respondentów nowa ulica powinna nosić nazwę: Meksykańska, 9 proc. wskazało na Kaktusową, 5,4 proc. zagłosowało na Figową, a 3,5 proc. wybrało propozycję: Do Kasi. Przychylając się do opinii mieszkańców, prezydent wniósł na styczniową sesję Rady Miasta projekt uchwały w sprawie nadania ulicy łączącej dworzec PKP Gdynia Chylonia z ul. Hutniczą nazwy Meksykańska.

Autorką pomysłu, by nowa ulica nosiła nazwę: Meksykańska, jest Karolina Głodowska. Na osiedlu Meksyk mieszka od 16 lat. Przeprowadziła się tu z Obłuża. Jak przyznaje, wcześniej nie wiedziała zbyt wiele o Meksyku, ale im lepiej poznawała tę część Chyloni, tym bardziej ją lubiła. I dziwiły ją obiegowe, stereotypowe opinie na jej temat.

Karolina Głodowska - pomysłodawczyni nazwy "Meksykańska" na nowej ulicy
Karolina Głodowska // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

W zmiany na rewitalizowanym Meksyku od samego początku angażuje się również mąż pani Karoliny.

– Wspieram go we wszystkim. Biorąc udział w konsultacjach, pierwszy raz to ja coś zainicjowałam – mówi. – Pomyślałam, że Meksykańska to dobra nazwa dla nowej ulicy, naturalna i oczywista konsekwencja nazwy osiedla. Bardzo się cieszę, że się spodobała.

Pani Karolina przyznaje też, że zmiany na osiedlu Meksyk idą w dobrym kierunku.

– Dzieci wreszcie będą miały dobre dojście do przystanku komunikacji miejskiej, nie będziemy się martwić o ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły – mówi. – Zresztą przedsmak tego, czym dla Meksyku jest rewitalizacja, dał nam ogród deszczowy przy ulicy Śliwkowej. Ta część osiedla wypiękniała, dzieci chętnie się bawią w pobliżu ogrodu.

Konsultacje w sprawie nazwy nowej ulicy na osiedlu Meksyk trwały od 2 do 30 listopada. Respondenci mogli wybierać spośród 6 propozycji lub zgłosić własny pomysł. Odpowiadali też na pytanie o miejsce zamieszkania (os. Meksyk, inna część Chyloni, inna dzielnica Gdyni). Respondenci byli zgodni i uznali, że najlepsza propozycja to ulica Meksykańska. Takiej odpowiedzi udzieliło 35,4 proc. osób mieszkających na osiedlu Meksyk oraz po 49 proc. badanych pochodzących z innych części Chyloni oraz Gdyni.

– Warto zauważyć, że mieszkańcy innych dzielnic Gdyni mieli tu duży wkład, co może świadczyć o tym, że zmiany na osiedlu Meksyk budzą większe niż dotąd zainteresowanie tą częścią Chyloni – dodaje wiceprezydent Michał Guć.

Odpowiedzi, których udzielano podczas konsultacji, można podzielić na kategorie. Respondenci – niezależnie od miejsca zamieszkania – najchętniej głosowali na nazwy związane z kulturą Ameryki Środkowej i Południowej (ul. Sombrero, Burrito, via de los Muertos), warzywami, owocami lub roślinami (ul. Nektarynkowa, Jalapeniowa, Limonkowa) oraz różnego rodzaju miejscami (ul. Stepowa, San Escobar, Nowy Meksyk).



Więcej informacji zamieszczono w raporcie, który można znaleźć w załączniku do tekstu.

Nowa ulica będzie miała niecałe 210 metrów długości. Powstaną tam trzy skrzyżowania – z ul. Hutniczą, Śliwkową i Brzoskwiniową. Dwa z nich będą wyniesione, jako element uspokojenia ruchu. Na ulicy pojawią się nowe słupy oświetleniowe oraz lampy przy skrzyżowaniach i przejściu dla pieszych. Całości dopełni zieleń. Będą tam nowe nasadzenia oraz pasaże roślinne zwiększające bioretencję. Powstanie też kanalizacja deszczowa.

Więcej informacji na temat przebudowy przestrzeni publicznych na osiedlu Meksyk można znaleźć w osobnym artykule na stronie gdynia.pl.
 
Projekt „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni – część II” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska; typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich.



Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.01.2022 13:40
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.01.2022 14:36
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze