Co nowego

Miasto widziane oczami dziecka

Fot. Patryk Zaputowicz

Fot. Patryk Zaputowicz

16.06.2018 r.

Kilkadziesiąt ciekawych pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem. Gdynia Rodzinna wydała wyjątkowy przewodnik, do którego powstania autorkę zainspirowali najmłodsi mieszkańcy. „Rodzinny Przewodnik po Gdyni” to książeczka ukazująca miasto oczami dziecka.

Autorką przewodnika jest Danuta Ślipy, przewodniczka turystyczna po Trójmieście. Mama trzech córek, mieszkanka Gdyni, fanka komunikacji miejskiej i wycieczek do muzeów. Wychodzi ze słusznego założenia, że najlepszy sposób na budowanie rodzinnych więzi to czas spędzony razem. Jak spędzić go ciekawie w Gdyni? Podpowiada w swoim najnowszym przewodniku.

- Pomysł zrodził się w marcu zeszłego roku. Najpierw miały być to ciekawostki o Gdyni naniesione na mapę. Ale jakoś tak mnie poniosło, zaczęłam pisać od serca na podstawie moich odbytych podróży z dziećmi, że napisałam trochę więcej. I kiedy Pani Beata Szadziul to przeczytała, zadzwoniła do mnie i powiedziała „Danusia, my nie zrobimy mapy, my zrobimy cały przewodnik!” - wspomina ze śmiechem Danuta Ślipy, autorka.Pomysłodawczynią przewodnika jest Beata Szadziul pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny. Wraz z autorką włożyły mnóstwo pracy w to, by publikacja zachwyciła nie tylko turystów, ale mile zaskoczyła samych mieszkańców Gdyni, zwłaszcza tych najmłodszych.

- Do napisania tej książeczki zainspirowały nas same dzieci. Razem z Panią Danusią spotykałyśmy się z nimi i one opowiadały nam, jakie miejsca w Gdyni lubią najbardziej. Myślałyśmy, że spiszemy te najciekawsze punkty na mapie Gdyni i opiszemy. Ale potem okazało się, że tych punktów jest na tyle dużo, że można z tego zbudować ogromny przewodnik - mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.

Na dzisiejszą premierę publikacji zaproszono najmłodszych wraz z rodzicami. Egzemplarz pachnącej świeżym drukiem książeczki odebrał m.in. Piotrek.

- Bardzo mi się podoba, są różne ciekawostki o fajnych miejscach. Będę je zwiedzał razem z rodzicami – cieszy się Piotrek.

- Bardzo ciekawa inicjatywa. My Gdynię zwiedzamy, poznajmy, ale rzeczywiście są miejsca, w których jaszcze nie byliśmy, a które są tu fajne opisane. Ładne wydanie, zwłaszcza ilustracje Pani Weroniki Hrynkiewicz są bardzo atrakcyjne dla dzieci - dodaje Tomasz Jaworski, tata Piotrka.

Przewodnik podzielony jest na siedem części, Opisuje m.in. miejsca, które najmłodsi wskazali jako swoje ulubione, najciekawsze gdyńskie domy, czy też szlaki spacerowe.

- Nie musimy organizować dzieciom wielkich atrakcji. Dla nich atrakcją może być zwykły spacer, podczas którego znajdujemy kamyczek, widzimy kolorowe drzwi z nietypową klamką, czy pomnik. To tak naprawdę zależy od nas, rodziców, czy wycieczka będzie udana, od naszego zaangażowania i naszej narracji. Namawiam rodziców do tego, żeby odbywając wycieczki z dziećmi, dużo im opowiadali. I nieważne czy mamy wiedzę, czy jej nie mamy. Wystarczy fantazja i serce, dzięki którym możemy tworzyć różne ciekawe historie. Możemy im opowiedzieć o czymś tak, żeby nawet ze zwykłej wycieczki na lody do miasta stworzyć fantastyczną przygodę - przekonuje Danuta Ślipy.

"Rodzinny Przewodnik po Gdyni" można bezpłatnie otrzymać w siedzibie Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24.