Co nowego

Nowy Przewodnik Architektoniczny po Gdyni

Przewodnik architektoniczny po Gdyni, źródło: dom-publishers.com

Przewodnik architektoniczny po Gdyni, źródło: dom-publishers.com

Berlińskie wydawnictwo DOM Publishers wydało kolejną publikację w ramach prestiżowej serii „Przewodników Architektonicznych”, które pokazują najciekawszą architekturę świata. Po Warszawie, Wrocławiu, Katowicach czy Trójmieście przyszła pora na Gdynię.


Natasha i Philip Meuser to architekci prowadzący własną firmę – Meuser Architekten. W 2005 roku założyli wydawnictwo DOM Publishers, które wydaje około 40 książek rocznie. Są to serie wydawnicze, takie jak „Przewodniki Architektoniczne”, „Podstawy” czy „Podręczniki”, oraz specjalistyczne publikacje z zakresu architektury, urbanistyki i projektowania w kontekście międzynarodowym. W 2020 roku wydawcy DOM Publishers otrzymali nagrodę German Publishing Prize za „cenny wkład w debatę o współczesnej architekturze i urbanistyce”.

W serii „Przewodników Architektonicznych” ukazało się ponad 120 pozycji prezentujących architekturę takich miast, jak Aleksandria, Kair, Moskwa, Wiedeń, Londyn, Tel Awiw czy Bangkok. Do tej pory swojego przewodnika doczekało się też kilka polskich miast: KrakówWarszawa, Wrocław i Trójmiasto (tylko po niemiecku), ze szczególnym naciskiem na Gdańsk. Nowy przewodnik jest poświęcony Gdyni i wydano go w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

– Poczuliśmy się zaszczyceni, otrzymawszy wiadomość, że renomowane, specjalistyczne wydawnictwo publikujące mnóstwo książek dotyczących architektury – podręczników dla studentów, poradników dla profesjonalistów, esejów o historii i teorii architektury, a także przewodników po miastach wyróżniających się jakością architektury – postanowiło wydać Przewodnik Architektoniczny po Gdyni. Oczywiście na prośbę autorów z przyjemnością udzieliliśmy wszelkiej pomocy, o jaką nas poprosili – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Gdynia jest wyjątkowym miastem, które ze względu na swoją homogeniczną architekturę wzbudza szczególne zainteresowanie architektów. Miasto, bazujące na strukturze dawnej wioski rybackiej, zostało w całości, od podstaw zaprojektowane i wybudowane w latach 20. XX wieku, podobnie jak miało to miejsce w okresie późniejszym w przypadku takich miast, jak Brasilia i Czandigarh.
Gdynia jako nowoczesne miasto portowe wraz z Gdańskiem – miastem bursztynu – oraz Sopotem, będącym słynnym w świecie kąpieliskiem morskim, tworzy obszar metropolitalny leżący u wybrzeża Morza Bałtyckiego, tzw. Trójmiasto. Gdańsk ze swoim historycznym centrum hanzeatyckiego miasta (Hansestadt Danzig), doszczętnie zniszczonym po II wojnie światowej, a następnie odbudowanym w granicach państwa polskiego, stanowi jaskrawy przykład dokonanej w Polsce rekonstrukcji. Sopot uchodzi za muzeum architektury z przełomu wieków, pełne secesyjnych willi i nostalgicznych łaźni. Gdynia jest miastem awangardowego modernizmu z lat 20. i 30. minionego stulecia. Trójmiasto łączy więc trzy wielkie nurty XX wieku, będące źródłem fundamentalnych debat prowadzonych przez architektów.” - czytamy we wstępie do przewodnika.

Nasze miasto zostało przedstawione w formie 8 wycieczek, na które udaje się para autorów - Justyna Borucka i Harald Gatermann. Pokazują oni około 80 budowli i projektów, w tym takie ikony architektury modernistycznej, jak „transatlantyki” – budynek mieszkalno-biurowy ZUS-u (dziś jedna z siedzib Urzędu Miasta) i zespół mieszkaniowy BGK (Bankowiec), budynek biurowy Bergenske (dziś komenda policji) czy liczne kamienice przy ul. Świętojańskiej. Są tam także przykłady ciekawej architektury współczesnej, jak kamienica Moderna i budynek biurowo-mieszkalny Transatlantyk na placu Kaszubskim. Autorzy prezentują też realizacje stowarzyszenia Traffic Design – murale i projekty metaloplastyczne.

Karty z Przewodnika architektonicznego po Gdyni, źródło: dom-publishers.com

Justyna Borucka jest prodziekanem ds. rozwoju na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, koordynatorem programu Erasmus i współpracy zagranicznej oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP o. Wybrzeże).
Harald Gatermann to architekt, profesor z Bochum University.

Przewodnik można kupić na stronie wydawnictwa DOM Publishers. Koszt to 38 euro.

  • ikonaOpublikowano: 17.06.2021 14:11
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.06.2021 20:50
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze