Co nowego

Nowy rok szkolny w nowej gdyńskiej szkole

Uroczyste otwarcie roku szkolnego w Gdyni odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8, czyli w nowej gdyńskiej szkole zlokalizowanej na Chwarznie-Wiczlinie // fot. Kamil Złoch

Uroczyste otwarcie roku szkolnego w Gdyni odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8, czyli w nowej gdyńskiej szkole zlokalizowanej na Chwarznie-Wiczlinie // fot. Kamil Złoch

Tegoroczna inauguracja roku szkolnego w Gdyni była wyjątkowa. Oficjalna uroczystość, z udziałem władz miasta, odbyła się w nowej szkole, która od dziś funkcjonuje na Chwarznie-Wiczlinie. Chodzi o Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8. To jedna z największych inwestycji ostatnich lat i nowoczesna placówka, gdzie zastosowano innowacyjne rozwiązania edukacyjne. Podstawą jest tam zasada, że edukacja to relacja. W sumie w Gdyni nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 27 tysięcy uczniów szkół podstawowych i liceów oraz ponad 6 tysięcy przedszkolaków.
 
Rozpoczynamy rok szkolny dla blisko 34 tysięcy młodych gdynian. To uczniowie szkół podstawowych, liceów, a także przedszkolaki. Tym razem mamy jednak szczególny rok, dlatego że otwieramy go w zupełnie nowej lokalizacji. Na Chwarznie-Wiczlinie rozpoczyna swoją działalność Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8. W jego skład wchodzi Szkoła Podstawowa nr 37 oraz przeniesione z ul. 10 Lutego  - XVII Liceum Ogólnokształcące. To zupełnie nowy budynek i nowoczesna placówka z innowacyjnymi rozwiązaniami edukacyjnymi. Można powiedzieć, że to modelowa szkoła nie tylko, jeśli chodzi o nasze województwo czy Polskę, ale i o cały świat, ponieważ jest to flagowa szkoła m.in. Microsoftu. Szkoła charakteryzuje się innowacyjnym podejściem i nowoczesną strukturą. Największa wartością gdyńskiej edukacji są nauczyciele i pedagodzy. I w tym budynku m.in. poprzez gotowanie będą uczyć niektórych przedmiotów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Umowę na wybudowanie kompleksu szkolno-przedszkolnego na Chwarznie-Wiczlinie podpisano w marcu ubiegłego roku. Od tego czasu trwały intensywne prace nad jej uruchomieniem we wrześniu 2019 roku. Udało się i dziś inwestycja jest już gotowa, a szkoła przyjęła w swoje progi pierwszych uczniów. W poniedziałek, 2 września, przed uroczystością rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbyło się przecięcie wstęgi, które zainaugurowało działalność placówki. Czterokondygnacyjny budynek szkoły pomieści około 700 uczniów w 26 oddziałach.
 
Radość i duma rozpiera mnie dzisiaj, kiedy przekraczam progi tej szkoły. Stworzenie jej wymagało wielu lat pracy, dyskusji, rozmów, ale efekt jest naprawdę oszałamiający. To szkoła, która spełnia najwyższe światowe standardy oraz największa inwestycja ostatnich lat w naszym mieście, ale świadomie zadedykowana młodemu pokoleniu. Placówka ta jest bardzo potrzebna w tej nowej, rozwijającej się części miasta. Jednak oferta szkoły będzie też atrakcyjna dla wszystkich młodych gdynian z całego miasta, którzy myślą o swojej naukowej przyszłości. Edukacja to inwestycja w rozwój nie tylko całego miasta, ale też konkretna oferta dla młodego pokolenia. Dzisiaj ta nowa szkoła staje się tego symbolem – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


 
Szkoła powstała w odpowiedzi na rozwój dzielnicy Gdynia-Zachód i potrzeby mieszkańców.
 
Rozwój jest najcenniejszą rzeczą dla młodego człowieka. Jestem przekonany, że właśnie w tym obiekcie rozkwitną młode talenty, które potem będą budowały nasze miasto. Ta szkoła jest odpowiedzią na potrzeby tej dzielnicy, która wyróżnia się niesamowitym tempem rozwoju. Nie wiem, jak będziemy wyglądać za 5 czy 10 lat. Wyzwań, które przed nami stoją jest olbrzymia ilość. Ta placówka jest dowodem na to, że jako samorząd jesteśmy gotowi na to, aby sprostać tym wymaganiom – mówi Jakub Ubych, radny miasta.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni to placówka, jakiej jeszcze w naszym mieście nie było. Będzie się wyróżniać nowoczesnym podejściem do edukacji, ale także do współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców. Jest też nastawiona na cyfrową transformację w obszarze nauki. Szkoła powstała bowiem w ramach współpracy Gdyni i firmy Microsoft i jako jedyna polska szkoła, znalazła się wśród zaledwie 21 placówek z całego świata zrzeszonych w programie Microsoft Flagship School.
 
Jesteśmy szkołą relacji i przestrzeni, gdzie budujemy współpracę i dobrą komunikację. To centrum innowacyjnej pedagogiki nastawionej na pedagogikę myślenia, działania oraz refleksji i to będzie nam przyświecało. Wyróżnia się tym, że przestrzeń, rozumiana w różny sposób, to motyw wiodący tutaj. Chodzi o przestrzeń do współpracy ucznia, rodzica, nauczyciela i dyrektora oraz do podejmowania inicjatyw. Ponadto przestrzeń edukacyjna jest inna – mamy zupełnie inne meble, ławki, krzesła, które możemy przestawić w zależności od potrzeb. Są też siedziska i dużo sof. Przestrzeń jest dostosowana do różnego stylu uczenia się naszych młodych ludzi. Mamy salę do gotowania, sale projektową, pomieszczenie pracy zespołowej nauczycieli czy przepiękną bibliotekę, która zaprasza do wypożyczenia książek. Jesteśmy szkołą cyfrową, ale o ludzkiej twarzy, gdzie człowiek jest najważniejszy, a technologia to tylko narzędzie, które pomaga – mówi Oktawia Gorzeńska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni.
 
W nowej szkole nie zabrakło również świetlicy, pracowni komputerowych, radiowęzła i jadalni. Nie ma za to tradycyjnego dzwonka. Początek i koniec lekcji obwieszczają wybrane przez uczniów piosenki. Budynek jest połączony łącznikiem z halą sportową. Znajdzie się tam plac gry o wymiarach 20 na 40 metrów. Jest też widownia z miejscami dla około 250 osób. Szkoła może się także pochwalić salą wielofunkcyjną w formie auli z rozkładaną trybuną. Oba miejsca są dostosowane do potrzeb osób słabo słyszących. Natomiast osobom z niepełnosprawnościami pomogą dwie windy. To jednak nie wszystko. Na terenie kompleksu znajduje się również: boisko wielofunkcyjne ze sztuczną trawą i mini-trybuną oraz boisko do koszykówki, a całość uzupełniają między innymi bieżnie oraz elementy małej architektury, z których będą mogli korzystać także mieszkańcy dzielnicy.
 
Koszt inwestycji to blisko 70 milionów złotych.
 

Gdynia gotowa na nowy rok szkolny

Pierwszy dzwonek zabrzmiał dziś dla 27 600 uczniów podstawówek i liceów. Rok szkolny rozpoczęło też ponad 6 200 przedszkolaków. To czas nowych wyzwań, wytężonej pracy, ale też zabawy, nowych przyjaźni, ciekawych doświadczeń. Z tej okazji życzenia wszystkich uczniom przekazuje prezydent Wojciech Szczurek.
 
Szkoła to nie tylko edukacja i uczenie się, ale także przyjaciele, przygody i możliwość samorealizacji. Życzę każdemu uczniowi, by znalazł własną ścieżkę do tego, aby czas spędzony w szkole był dla niego ważny i ciekawy – mówi prezydent Wojciech Szczurek.
 
Gdyńska edukacja od lat stoi na najwyższym poziomie, a o osiągnięciach naszych uczniów mówi się na całym świecie.
 
– Na ten sukces składa się wiele czynników takich jak wykwalifikowana kadra, wygodna infrastruktura, sprzyjający klimat do nauki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości. – Ten rok jest trudniejszy niż inne. Za nami wiele zmian wymuszonych rozwiązaniami rządowymi, ale my wszystkie problemy staramy się traktować, jako okazję do poszukiwania nowych opcji, możliwie jak najbardziej przyjaznych najmłodszym mieszkańcom Gdyni.
 
Największym wyzwaniem w tego roku szkolnego było przygotowanie miejsc dla podwójnego rocznika, czyli młodzieży kończącej w jednym terminie szkołę podstawową i gimnazjum. Ta operacja w Gdyni zakończyła się jednak sukcesem – przygotowanych zostało 5,5 tys. miejsc, a z danych po rekrutacji wynika, że przyjętych zostało 5 tys. uczniów. To oznacza, że każdy kandydat, który chciał podjąć naukę w Gdyni, mógł zostać przyjęty. Nie lada wyzwaniem było ułożenie planów lekcji tak, by uczniowie nie musieli przebywać w szkole do późnych godzin popołudniowych. Większość gdyńskich szkół ma współczynnik zmianowości na poziomie 1 (średnia dla wszystkich placówek wynosi 0,92, zatem jest jeszcze przestrzeń dla większej liczby oddziałów).
 
Nowy rok szkolny rozpoczynamy też od dobrych wiadomości dla nauczycieli. W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 14 sierpnia 2019 r. dotyczące podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Samorządy mają 30 dni na wypłacenie podwyższonych pensji. Gdynia wypłaci środki w najbliższym możliwym terminie, czyli już na początku września.
 
– Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na pomyślne informacje w sprawie podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. Nasi nauczyciele są jedną z największych wartości gdyńskiej edukacji, dlatego nie chcemy zwlekać z wypłaceniem środków do końca miesiąca. Każdy nauczyciel otrzyma podwyższone wynagrodzenie na początku września – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Zgodnie z tabelą wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, która stanowi załącznik do rozporządzenia, wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli jest wyższa o 9,6% od dotychczasowych.
 
Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie, którzy dziś zobaczyli swoje szkoły, mogli nie poznać budynków, jakie opuszczali w czerwcu. Przez całe wakacje trwały remonty, modernizacje, rozbudowy. Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni przywita uczniów z klas 0–3 kreatywną aranżacją przestrzeni holu klas młodszych. W Szkole Podstawowej nr 16 zainstalowano na boisku szkolnym oświetlenie, co pozwoli uczniom na uprawianie sportu w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych posiada nowe pracownie komputerowe: ekonomiczne, językowe i biurowe, wyposażone w ramach projektu unijnego „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni”. W Szkole Podstawowej nr 20 uczniowie mają do dyspozycji nowe boisko do piłki nożnej, bieżnię oraz boisko wielofunkcyjne. Czekają na nich świeżo wyremontowane sale: gimnastyczna, fizyczno-geograficzna oraz biologiczno-chemiczna. Szkoła Muzyczna I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni w nowym roku szkolnym zostanie doposażona w tablice interaktywne oraz laptopy w salach teoretycznych. W starej części budynku zostało wymienione oświetlenie. Planowany jest też zakup pianina cyfrowego, który pozwoli na wzbogacenie repertuaru koncertów środowiskowych uczniów naszej szkoły. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 18 pracownia językowa wzbogaciła się o nowe komputery przenośne, w ramach programu "Aktywna tablica" zakupiona zostanie nowa tablica multimedialna i wysokiej klasy projektor. Wiele pomieszczeń w szkole zostało wyremontowanych. Kuchnia po przemeblowaniu czeka na nowy piec konwekcyjny, który pozwoli na urozmaicenie menu. W klasach I wprowadzone zostaną elementy nauczania matematyki metodą Montessori, z wykorzystaniem nowo zakupionych pomocy dydaktycznych. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 pracownie szkolne zostały doposażone w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, który będzie służył uczniom podczas praktycznej nauki zawodu. W nowym roku szkolnym budynek X Liceum Ogólnokształcącego będzie częściowo klimatyzowany, w przeciągu roku szkolnego powstanie nowe wielofunkcyjne boisko. Szkoła Podstawowa nr 43 z kolei zaprasza wszystkich zainteresowanych sportem od października na wyremontowane boisko ze sztuczną murawą. Dobudowane zostaną trybuny na 200 osób, zaprojektowane ścieżki wokół boiska. W Szkole Podstawowej nr 10 powstał nowy gabinet dla uczniów klas VII i VIII wyposażony w specjalistyczne pomoce dydaktyczne i sprzęt laboratoryjny do przeprowadzania doświadczeń, w którym realizowane będą zajęcia z chemii. W pierwszym semestrze tego roku szkolnego powstanie jeszcze bieżnia tartanowa wokół boiska i skoczni w dal, a następnie oświetlenie obiektu. Z kolei Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych uruchamia kształcenie zawodowe w nowo wybudowanym skrzydle z sześcioma pracowniami zawodowymi, z nowym wyposażeniem dydaktycznym. Stary budynek został również zmodernizowany poprzez dostosowanie go dla osób z niepełnosprawnościami i do nowych przepisów pożarowych. W ramach jego modernizacji powstały trzy pracownie informatyczne z pełnym wyposażeniem. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 13 wyremontowano sale lekcyjne, doposażono pracownię informatyczną i wykonano dodatkowy plac zabaw dla oddziału przedszkolnego. W Szkole Podstawowej nr 31 w nowym roku szkolnym czeka uczniów wiele niespodzianek: dzięki termomodernizacji szkoła zyskała nowe oświetlenie, ogrzewanie i piękną elewację; wybudowano nowoczesny i bezpieczny plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami, a nawet z tyrolką; powstało nowe boisko sportowe dla najmłodszych uczniów, bieżnia z elektronicznym pomiarem i skocznia w dal. Piękne nowe boisko z murawą ze stadionu narodowego rugby Gdynia ma Szkoła Podstawowa nr 28. W IX Liceum Ogólnokształcącym zaadaptowano pomieszczenia magazynowe na siłownię, zakupiono nowy sprzęt do ćwiczeń i wykonano łazienkę z pełnym wyposażeniem dla osób niepełnosprawnych. ZSP nr 2 jest nowoczesny i piękny dzięki termomodernizacji, odnowieniu sal, korytarzy, stołówki, pawilonu sportowego, a wkrótce rozrośnie się też przedszkolny „Ogródkowy zakątek”. W nowym roku szkolnym Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych będzie mógł zaoferować uczniom trzy nowe pracownie wyposażone w nowoczesne komputery i laptopy, czyli pracownię językową, pracownię materiałową i środków transportu oraz pracownię zintegrowanych procesów spedycyjno-logistycznych. W Szkole Podstawowej nr 8 została założona sieć WiFi. W nowym roku szkolnym zacznie funkcjonować gabinet biofeedbacku, a logopedzi rozpoczną pracę metodą Tomatisa. W Szkole Podstawowej nr 53 i Szkole Podstawowej nr 49 dla Dzieci Niedosłyszących w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 na uczniów czeka odnowiona, przyjazna, kolorowa stołówka i zmodernizowana szatnia.

Lista remontów i modernizacji jest długa, a całość prac opiewa na kwotę ponad 48 mln złotych.
 
Tegoroczne wydatki na oświatę to dużo wyższa suma – prawie pół miliarda złotych, co stanowi jedną trzecią budżetu miasta.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 02.09.2019 15:32
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.09.2019 18:34
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze