Co nowego

O gdynianach, którzy siedzieli na ławeczce

To najnowsza odsłona Książeczki-Gdynieczki, fot. Kamil Złoch

To najnowsza odsłona Książeczki-Gdynieczki, fot. Kamil Złoch

To wręcz filmowa opowieść o przedwojennej gdyńskiej rodzinie. Historia państwa Scheibe, którzy doczekali się wiecznego miejsca na ławeczce na Placu Kaszubskim od teraz trafi także do najmłodszych. Bajka o Elżbiecie i Jakubie stała się głównym motywem piątej Książeczki-Gdynieczki. Za nami jej oficjalna premiera.

Gdynię tworzyły kolejne pokolenia rodzin, które jeszcze przed wojną zdecydowały się osiedlić na stałe nad polskim morzem. To rybacy, marynarze i przedstawiciele innych zawodów, którzy właśnie tutaj spełniali swoje marzenia – jedna z takich historii stała się inspiracją do stworzenia kolejnej opowieści dla najmłodszych z cyklu Książeczki-Gdynieczki. W niedzielę w Centrum Aktywności Rodziny odbyła się premiera już piątej bajki z miastem w tle, która jest dedykowana małym gdynianom.

- To opowieści o historii naszego miasta przedstawione w nietypowy sposób, napisane specjalnie dla dzieci. W tym roku opowiadamy o parze staruszków, Elżbiecie i Jakubie, którzy mieszkają przy Placu Kaszubskim i zostali tam na zawsze, zaklęci w pomniku znajdującym się obok fontanny. Opowiemy dzieciom o książeczce, ale mamy w planie też sesję zdjęciową z dziadkami, będziemy mogli też wdrapać się na ostatnie piętro kamienicy państwa Scheibe i zobaczyć, jak dziś wygląda widok z kamienicy, z której Elżbieta wypatrywała Jakuba – mówiła Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej gdyńskiego Urzędu Miasta.



Tytuł książeczki to „Ławeczka z widokiem na szczęście”. Napisała ją znana gdyńska pisarka Małgorzata Warda, a za ilustracje jest odpowiedzialna mieszkająca kiedyś przy Placu Kaszubskim Joanna Grudnik. Spotkanie autorskie pozwoliło poznać nie tylko twórców opowieści, ale także kolejne pokolenia rodziny państwa Scheibe. To zresztą sami potomkowie i ich wspomnienia posłużyły autorce za podstawę do zbudowania opowieści.

- Okazało się, że o tej historii jest niewiele informacji w internecie, gdyński przewodnik również nie umiał mi wiele powiedzieć. W końcu trafiłam na wnuka państwa Scheibe, który przedstawił mi zdjęcia. To było dla mnie fantastycznym odkrywaniem tajemnicy, po raz pierwszy zobaczyłam bohaterów mojej historii, usłyszałam o wyjeździe zagranicę i powrocie do Polski przez ocean, o tym, jak wyglądały losy rodziny. W tej historii niewiele było wątków dla dzieci, więc stworzyłam pieska i kotka, to w zasadzie jedyne dwie fikcyjne postaci tej książki – wyjaśniła Małgorzata Warda, autorka książeczki „Ławeczka z widokiem na szczęście”.

- Jestem dziś tak przejęta, że mogłabym płakać na okrągło. Co niedzielę jestem na ławeczce u babci i dziadka. Wszystko jest zgodne z prawdą. Ciągle bawiłam się na podwórku u babci, tam zawsze przychodziłam i babcia robiła chleb z mlekiem posypany cukrem. To było coś fantastycznego – wspominała wzruszona Ewa Brucka, wnuczka państwa Elżbiety i Jakuba Scheibe.

Pomnik pary Kaszubów na ławce przy Placu Kaszubskim to już piąty motyw wykorzystany przy tworzeniu Książeczki-Gdynieczki. Wcześniejsze wydania opowiadały m.in. historię znanego pomnika rybek przy Bulwarze Nadmorskim, gdyńskiej latarni morskiej czy klubu piłkarskiego Arka Gdynia. Jednym z głównych celów jest przybliżenie najmłodszym elementów gdyńskiej tożsamości i historii związanych bezpośrednio z losami miasta. Książeczki są bezpłatne, będą dostępne w różnych miejscach.

- Książeczka będzie dostępna w przedszkolach, szkołach, bibliotekach i podczas różnych wydarzeń Gdyni Rodzinnej, będzie też dostępna przez internet do pobrania, aby przeczytać ją w domu, z tableta czy komputera – dodała Beata Szadziul.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.12.2019 15:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.12.2019 09:28
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze