Co nowego

O przyszłości miast na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej

"Jak miasta będą wyglądały w przyszłości, jakie są oczekiwania mieszkańców i jak im sprostać, to tematy, które poruszymy" fot. Jan Ziarnicki

Już ponad połowa ludność świata mieszka w miastach i liczba to ciągle rośnie. Stanowi to ogromne wyzwanie dla samorządów i urbanistów. Dlatego projektanci przestrzeni miejskiej, architekci i samorządowcy przez najbliższe 3 dni będą debatować o kierunkach, w jakich powinny zmierzać miasta, partycypacji czy polityce miejskiej. To w ramach rozpoczętego właśnie VI Kongresu Urbanistyki Polskiej. Wydarzenie odbywa się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Temat Kongresu – „Jutro miasta” - jest, jak podkreślają organizatorzy, oczywistym i zamierzonym nawiązaniem do tytułu ważnego dla współczesnej urbanistyki dzieła Ebenezera Howarda „Miasta-ogrody jutra” („Garden Cities of Tomorrow”), które jest jednym z pierwszych manifestów urbanistycznych kształtujących nasze współczesne myślenie o mieście.

Bardziej niż o wizjach miasta przyszłości chcemy dyskutować o przyszłości miast, które już dzisiaj zamieszkuje większość ludności świata. Chcemy zobaczyć w globalnej i europejskiej perspektywie, jak będą funkcjonować nasze miasta za dekadę czy ćwierćwiecze - mówi prof. dr hab. Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

3-dniowy kongres otworzył panel dyskusyjny „Jutro mojego miasta. Czy burmistrzowie powinni rządzić światem?”. O swojej roli i pomysłach na przyszłość miast dyskutowali Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz Piotr Lorens, prezes TUP.

- Świat, który nas otacza to w dużej mierze rzeczywistość miejska - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Jak miasta będą wyglądały w przyszłości, jakie są oczekiwania mieszkańców i jak im sprostać, to tematy, które poruszymy. Będziemy rozmawiać w gronie ekspertów i samorządowców, dlatego myślę, że panel będzie ciekawy zarówno dla praktyków, jak i teoretyków - dodaje.



Pierwszego dnia kongresu odbyły się ponadto debaty: „Wielkie projekty urbanistyczne czy uczące się sieci miast — co generuje zmiany w miastach?” (z udziałem: Michała Stangela, Aleksandry Adryanskiej, Davida Amborskiego, Roberta Stüssi oraz Nikosa Karadimitriou) i „Koszmar partycypacji czy kształtowanie relacji w mieście obywateli?” (z udziałem: Marka Wilanda, Katarzyny Kajdanek, Marty Żakowskiej, Ivána Tosicsa i Marka Karzyńskiego).

VI Kongres Urbanistyki Polskiej to nie tylko panele dyskusyjne ale także szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawa plenerowa „Wielkie projekty urbanistyczne w Polsce w XXI wieku” jest okazją do zapoznania się z głośnymi projektami urbanistycznymi z ostatnich lat. Ekspozycję można oglądać na skwerze pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym do 29 czerwca.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym jest przegląd prac fotograficznych „Laureatów Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce”. Wystawę można zobaczyć przy ul. Armii Krajowej, w rejonie placu Grunwaldzkiego.

Hasłem VI Kongresu Urbanistyki Polskiej jest „Jutro miast", fot. Jan Ziarnicki

- Gdynia to dla urbanisty miasto marzenie – nieczęsto urbanista ma szansę narysować miasto na kartce, a potem zbudować je według tego planu. A tak właśnie powstała przedwojenna Gdynia, dzisiejsze historyczne śródmieście – mówi dr inż. arch. Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. – My, dzisiejsi planiści w Gdyni nie mamy już tak łatwo, ale nadal stają przed nami wyzwania inspirujące urbanistów w całej Europie. I nie tylko Europie. Budujemy przecież Śródmieście Morskie, gdyński waterfront - dodaje.

Kongres Urbanistyki Polskiej nie jest pierwszym wielkim wydarzeniem związanym z kreowaniem trendów architektonicznych w miastach, który odbywa się w Gdyni. Cztery lata temu miasto gościło jubileuszowy, 50. Międzynarodowy Kongres Urbanistów. Od trzech lat organizowana jest też Gdyńska Letnia Szkoła Urbanistyki z udziałem młodych profesjonalistów z całego świata, których kształcą fachowcy o międzynarodowej renomie.

Organizatorami kongresu są: Towarzystwo Urbanistów Polskich i Miasto Gdynia.
Partnerami kongresu są: Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Miasto Wejherowo, Miasto Stołeczne Warszawa, AMS, Fundacja Integracja, Stowarzyszenie Miast Cittaslow, Polski Związek Firm Deweloperskich i media: „Autoportret” i „Przestrzeń Miejska”.   

Więcej informacji TUTAJ.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.06.2018 10:32
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2018 09:27
  • ikonaZmodyfikował: Grażyna Pilarczyk
ikona

Zobacz także

Najnowsze