Co nowego

O Skandynawii w Gdyni

Nordic Talking Festival otworzyła wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała // fot. Maciej Lieder

Nordic Talking Festival otworzyła wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała // fot. Maciej Lieder

28.05.2022 r.

Miłośnicy krajów nordyckich mają swoje święto. W Gdyni trwa 5. edycja Nordic Talking Festivalu. To coroczne spotkanie ludzi z pasją, których fascynuje kultura i życie mieszkańców Północy. W jego ramach odbywają się wykłady, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy filmów czy koncerty.


Nordic Talking Festival jest forum wymiany myśli, wspólnych wartości i kontaktów. To dwa dni skandynawskiego święta. Uczestnicy wyruszają w swoistą podróż po krajach nordyckich. Dbają o to goście festiwalu – skandynawscy blogerzy, youtuberzy, influencerzy , nordyccy artyści, pisarze czy ludzie ze świata nauki.

5. edycja imprezy odbywa się w Gdyni. Festiwalowe wydarzenia przygotowano w Konsulacie Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz na placu Grunwaldzkim. Dotyczą one historii, folkloru oraz dziedzictwa kulturowego krajów nordyckich.

Festiwal wystartował w piątkowy wieczór, 27 maja. Otworzyła go wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

– To spotkanie grupy miłośników Północy. Swoją miłość do krajów nordyckich chcą zaszczepiać u innych. I dlatego już po raz piąty organizują Nordic Talking Festival. Tym razem zagościli w Gdyni. Polecam dwa dni z kulturą i życiem mieszkańców Północy – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Po części oficjalnej odbyły się dwa koncerty. Na początek zagrał Sebastian Zawadzki, który zaprezentował „The wind from the North”. Potem na scenie pojawił się Roy Einar Dreng z Norwegii wraz z zespołem. Grupa zagrała „Mellom Himmel og Jord”.

Występ Roy Einar Dreng & Friends na otwarciu Nordic Talking Festivalu // fot. Maciej Lieder

To jednak dopiero początek atrakcji. Organizatorzy festiwalu zadbali o bogaty program, a w nim warsztaty, wykłady, pokazy filmowe czy spotkania autorskie.

W sobotę, 28 maja w Konsulacie Kultury przez cały dzień będą się odbywać wykłady na temat skandynawskich tradycji i legend. Łukasz Malinowski wygłosi prelekcję pt. „Berserkerzy i nie tylko – wojownicy wikińskiej Północy i ich etos”. Z kolei Inger Undheim i Anne Kristin Moe z Norwegii przygotowały wykład „Hulda Garborg, matka norweskiego bunada. Norweskie stroje ludowe – historia i tradycja”. Jakub Mrowiec opowie o bohaterach i wielkich rodach Północy zaklętych w islandzkich sagach. Ludvig Swärd ze Szwecji przybliży uczestnikom historię skandynawskiej tradycji wokalnej. Natomiast Renata Leśniakiewicz-Drzymała będzie mówić o magii w świecie skandynawskich bogów. W Konsulacie Kultury zaplanowano również prezentację aplikacji „Valhalla App – wyrusz w podróż po świecie wikingów” oraz koncert Torgeira Vassvika i Łukasza Sabata.

W Muzeum Miasta Gdyni przygotowano warsztaty muzyczne „Norweskie (wy)dźwięki”, zajęcia twórcze „Droga do Valhalli”, prezentację pt. „Norweskie bunady i kaszubskie stroje ludowe. Symbolika haftów i wzornictwa” czy spotkanie muzyczno-literackie „Za siedmioma fiordami. Baśnie skandynawskie dla dorosłych”. Ponadto na uczestników czeka też kawiarenka językowa.

Z kolei w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się warsztaty taneczne oraz pokaz filmu „Faroe Way” Kuby Witka. Tuż obok, bo na placu Grunwaldzkim, zaplanowano otwarcie wystawy Anny Marii Bieleckiej – „Czas wikingów”.

Niedziela, 29 maja również będzie obfitować w różnego rodzaju wydarzenia. Chętni będą mogli wybrać się do Konsulatu Kultury, aby wysłuchać kolejnej porcji wykładów o nordyckich legendach i tradycjach. Remigiusz Gogosz powie o runach i inskrypcjach runicznych. Maciej Zborowski wygłosi prelekcję „Szwecja znana i nieznana. Mity o sąsiedzie z Północy”. Kendra Wilson zaprezentuje wykłady „Samowie i ich miejsce w skandynawskiej przestrzeni kulturowej” oraz „Kalevala – epos narodowy i fundament fińskiej tożsamości”. Renata Leśniakiewicz-Drzymała przybliży serię komiksową „Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie”. A Kinga Eysturland i Łukasz Łach (Polska) opowiedzą o Wyspach Owczych. Natomiast po południu odbędzie się koncert „Sounds of Valhalla” – Tomasz Chyła Special Project.

W Muzeum Miasta Gdyni będzie można wziąć udział w warsztatach językowych „Nie taki język straszny, jak o nim mówią. Podstawy języka staroislandzkiego” i „Tajemnice zaklęte w alfabecie wikingów. Podstawy czytania run”. Zaplanowano również spotkanie muzyczno-literackie „O młynku, olbrzymach i kiełbasie. Baśnie skandynawskie dla dzieci”. Nie zabraknie też kawiarenki językowej.

W Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się prezentacja pt. „Blogerzy o Północy” oraz polska premiera filmu „Ordinary Life” Kuby Witka. Po pokazie zaplanowano spotkanie z autorem.

Na placu Grunwaldzkim będzie można zobaczyć rekonstrukcję walki wikingów, a także sprawdzić się w fechtunku i strzelaniu z łuku.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale na część z nich obowiązują zapisy. Formularze zgłoszeniowe i pełny program znajdują się na stronie internetowej festiwalu.

Nordic Talking Festival organizują Fundacja Art of Freedom oraz miasto Gdynia.

  • Stand Nordic Talking Festivalu w Konsulacie Kultury // fot. Maciej Lieder
  • Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas otwarcia Nordic Talking Festivalu // fot. Maciej Lieder
  • Roy Einar Dreng z Norwegii wraz z zespołem zagrali koncert podczas otwarcia Nordic Talking Festivalu // fot. Maciej Lieder
  • Publiczność zgromadzona w Konsulacie Kultury podczas koncertu otwarcia festiwalu Nordic Talking // fot. Maciej Lieder
  • W otwarciu Nordic Talking Festivalu wzięły udział m.in. wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Beata Nawrocka - dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury // fot. Maciej Lieder
  • Ręce pianisty z grupy Roy Einar Dreng & Friends podczas gry na pianinie // fot. Maciej Lieder