Co nowego

O zrównoważonym rozwoju na spotkaniu IGCC

Od lewej: Marta Usielska – dyrektor CBRE, Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz Maja Macur z Urzędu Miasta Sopotu podczas panelu dyskusyjnego podczas spotkania IGCC // fot. Magdalena Czernek

Od lewej: Marta Usielska – dyrektor CBRE, Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz Maja Macur z Urzędu Miasta Sopotu podczas panelu dyskusyjnego podczas spotkania IGCC // fot. Magdalena Czernek

Jak kształtuje się wizja rozwoju zielonego i ekologicznego Trójmiasta? Jaki potencjał tkwi we współpracy inwestorów z samorządami? Jak dbać o lepszą jakość życia w miastach? Między innymi o tym dyskutowali przedstawiciele międzynarodowych firm i samorządowcy podczas spotkania zorganizowanego w ramach International Group of Chambers of Commerce. Odbyło się ono w czwartek, 14 października w Sopocie. Gdynię reprezentowała wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

 
Zrównoważony rozwój Trójmiasta był tematem międzynarodowego spotkania, które zorganizowano w ramach International Group of Chambers of Commerce. Miało ono formułę okrągłego stołu i odbyło się w czwartek, 14 października w hotelu Sheraton w Sopocie.
 
– Mam zaszczyt być współorganizatorem tego wydarzenia razem z całą siecią izb gospodarczych, dla których bardzo ważny jest zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, zredukowanie emisji dwutlenku węgla. Rozmawiamy o tym, jak biznes może wspierać władze lokalne w tym procesie, ale też, jak władze lokalne mogą wesprzeć biznes w rozwoju nowoczesnych technologii, które sprzyjają niwelowaniu negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Celem tego spotkania jest stworzenie systemu wsparcia, który będzie miał realny wpływ na to, jak Trójmiasto się rozwija – mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor zarządzająca Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

– Spotykamy się w międzynarodowym gronie, bo w ramach International Group of Chambers of Commerce jednoczymy wiele izb. Firmy w nich stowarzyszone potrzebują spotkań między sobą i z partnerami zewnętrznym. I tymi partnerami są przedstawiciele samorządów. Wiodącym tematem już od wielu miesięcy jest transformacja ekologiczna. Dotyka ona każdego z sektorów – nie tylko firmy, które produkują energię i ją przetwarzają, które są obecne w tym sektorze. Zmiany dotykają wszystkich przedsiębiorstw. Od kilku dni obserwujemy niesamowity wzrost cen energii w całej Europie. Polska i tak ma stosunkowo niskie ceny energii w porównaniu z tym, co się dzieje w Hiszpanii, Francji, Włoszech czy Niemczech. Ten temat dotyka bardzo mocno również firm w Polsce. Mam wrażenie, że to spotkanie, które jest zaplanowane na 2 godziny, mogłoby trwać 2 dni, a i tak nie odpowiedzielibyśmy sobie na wszystkie pytania. Mam nadzieje, że dyskusja podniesie świadomość i wesprze te firmy, które poszukują dobrych praktyk i dobrych rozwiązań – mówi Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.
 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele firm skandynawskich francuskich, niemieckich, belgijskich czy szwajcarskich, a także samorządowcy z Gdyni i Sopotu oraz ambasador Danii – Ole Toft i Alain Mompert – konsul honorowy Francji na Pomorzu. Nasze miasto reprezentowała wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
– Nie od dzisiaj wiadomo, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne to dziedzina, która znacząco wpływa na kondycję gospodarki, a często wręcz ją determinuje, dlatego kontakty z zagranicznymi izbami gospodarczymi są dla nas niezwykle ważne. Przez wiele miesięcy nie było jak się spotykać. Teraz ta szansa się pojawia. Bardzo się cieszę, że współpracujemy z wieloma izbami, że to nie jest przedstawicielstwo tylko jednego kraju, ale wielu. Rozmawiamy o różnych kwestiach, które są żywotne dla Gdyni, jak np. energetyka wiatrowa i cała tematyka offshore, która bardzo interesuje Danię. Będziemy też przedstawiać nasze plany inwestycyjne dotyczące dekarbonizacji, zielonej polityki, które są interesujące dla drobnych inwestorów zagranicznych, którzy mają w swoich politykach firmowych konieczność dbałości o te tematy i zanim zdecydują się zainwestować w jakimś mieście, chcą sprawdzić, czy ono respektuje te zasady – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

– Bardzo ważna jest dla nas współpraca w regionie Morza Bałtyckiego. Ten region ma duży potencjał. Widzimy duży potencjał w zielonej transformacji tego regionu. Zauważamy też wielki potencjał w rozwijającym się w Polsce przemyśle morskiej energetyki wiatrowej, szczególnie w Gdyni. Mamy nadzieję, że powstanie tu centrum rozwoju i współpracy w tym sektorze – mówi Ole Toft, ambasador Danii.
 Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki podczas spotkania w ramach IGCC // fot. Magdalena Czernek


Po oficjalnym otwarciu wydarzenia odbyła się dyskusja panelowa. Wzięły w niej udział: Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz Maja Macur z Urzędu Miasta Sopotu. Rozmowę poprowadziła Marta Usielska – dyrektor CBRE.
 
Główne tematy, które poruszali uczestnicy spotkania, dotyczyły dążenia do gospodarki bezemisyjnej, co jest sednem Europejskiego Zielonego Ładu. Miasta w całej Europie zobowiązały się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Prelegenci zastanawiali się, jakie ma to odzwierciedlenie w długofalowej strategii w Trójmieście. Uczestnicy dyskusji starali się też m.in. odpowiedzieć na pytania: jak zaoszczędzić na rosnących kosztach energii, jaka jest wizja zielonego Trójmiasta, jak miasta wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jaki mają wpływ na całe społeczności, klimat i środowisko, w którym żyjemy, co możemy lepiej zaplanować w mieście, jaki potencjał tkwi we współpracy samorządów z lokalnymi inwestorami, a także czy projekty zielonej transformacji mają wpływ na proces budowania topowych talentów Trójmiasta.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.10.2021 16:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.10.2021 16:32
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze