Co nowego

Od niedzieli nowy rozkład PKM

Pociągi pojadą inaczej, mat. PKM

Pociągi pojadą inaczej, mat. PKM

09.03.2018 r.

11 marca zacznie obowiązywać nowy rozkład PKM. Największe zmiany czekają pasażerów na linii do Kartuz i Gdyni. Na pozostałych liniach zmiany są niewielkie.

Lepsze połączenia w szczycie


Na trasę z Gdyni do Rębiechowa przez Osowę wyjadą dwa dodatkowe pociągi w obu kierunkach. Obecnie jest 17 takich pociągów, a od 11 marca będzie ich 19.
Rozkład pociągów został tak dopasowany, by zapewnić dojazd na godz. 8 do biurowców znajdujących się w rejonie ul. Łużyckiej w Gdyni. Pociągi z Gdańska zatrzymają się na przystanku Gdynia Stadion o godzinie: 7:18, 7:38, 8:12 i 8:49. Natomiast z przystanku Gdynia Stadion w stronę Gdańska składy odjadą o godz. 15:15, 15:50, 16:15 i 16:40.
Wzrośnie liczba par pociągów między Kartuzami a Wrzeszczem - z 17 do 20.

Rozkład, który łatwo zapamiętać

Wygodną dla pasażerów zmianą jest wprowadzenie cyklicznych połączeń pociągów, od południa do godzin wieczornych:

z Wrzeszcza do Gdyni Głównej w godz. 8-19 co godzinę w 46. minucie,
z Kartuz w godz. 9-18 co godzinę w 31. minucie,
z Gdyni Głównej składy odjeżdżać będą w 11. minucie praktycznie przez cały dzień.

Cykliczny rozkład jazdy wprowadzony będzie na wszystkich liniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Oznacza to, że pociągi konkretnej relacji odjeżdżać będą ze stacji przez cały dzień w równych odstępach czasu. Dzięki temu pasażerowie łatwiej zapamiętają, o której godzinie odjeżdża interesujący ich pociąg.


Idealne przesiadki

W nowym rozkładzie udało się tak zorganizować połączenia, żeby przesiadki nie stanowiły dla podróżnych problemu.

Na przykład na stacji Gdańsk Rębiechowo skomunikowane są pociągi jadące z Kościerzyny z szynobusami do Gdyni. Przesiadki zajmą nawet mniej niż 10 minut – zapewnia Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Podobny układ przesiadek będzie również na stacji Żukowo Wschodnie, gdzie spotkają się pociągi relacji Kartuzy – Żukowo Wschodnie ze składami do Gdyni. Trzecim węzłem będzie Borkowo, gdzie będzie można przesiadać się z Kościerzyny w kierunku Kartuz.

Do Kartuz co godzinę

Pociągi pomiędzy Gdańskiem a Kartuzami kursować będą przez cały dzień co 60 minut. Odjazd z Gdańska Wrzeszcza zaplanowano 16 minut po każdej pełnej godzinie od 7 do 22. Wyjątkami będą poranne pociągi o: 04.29, 05.26 i 06.21. Z kolei pociągi z Kartuz do Gdańska będą wyruszać 31 minut po każdej pełnej godzinie, poza kilkoma porannymi kursami.

Nie dojedziemy do centrum Gdańska

W związku z prowadzonym remontem stacji Gdańsk Główny i brakiem przepustowości linii kolejowej, pociągi z Kartuz i Gdyni skończą bieg na stacji Gdańsk Wrzeszcz. Wyjątkiem będą dwa pociągi odjeżdżające z Kartuz o godzinie 06.36 oraz 23.01. Te będą dojeżdżały do Gdańska Głównego.

  • Rozkład jazdy Gdańsk-Gdynia, mat. PKM
  • Rozkład jazdy Gdynia-Gdańsk, mat. PKM
  • Rozkład jazdy Kaszuby, mat. PKM