Co nowego

Odbierz paszport z Eugeniuszem Kwiatkowskim

Oprócz wizerunku na kartach znajduję się zwięzła nota biograficzna, fot. MSWiA

Oprócz wizerunku na kartach znajduję się zwięzła nota biograficzna, fot. MSWiA

08.11.2018 r.

Od 5 listopada można składać wnioski o nowy paszport. Dokument jest lepiej zabezpieczony przed ewentualnym fałszerstwem oraz wyposażony w nowe elementy graficzne wybrane przez internautów, w tym wizerunek budowniczego Gdyni, Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Osoby, które złożą wniosek po 5 listopada otrzymają paszport wykonany według nowego wzoru. Oprócz zmian w szacie graficznej dokument zawiera szereg zabezpieczeń, które jak zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będą jeszcze skuteczniej chroniły przed próbą fałszerstwa.

- Paszport będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego „zawiasu”. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna – czytamy na stronie MSWiA.

Nowy paszport został wydany dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po raz pierwszy w procesie projektowym dokumentu uczestniczyli internauci. Mogli oni w plebiscycie wyłonić 6 motywów przedstawiających postaci, wydarzenia i symbole ważne dla historii Polski. Wśród nich znalazł się m.in. Eugeniusz Kwiatkowski. Na współtwórcę Gdyni oddano 72.516 głosów.

Oprócz Eugeniusza Kwiatkowskiego na kartach paszportu znajdzie się także Bitwa Warszawska, Antoś Pietrykiewicz, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, kopiec Piłsudskiego w Krakowie („Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił”), Gabriel Narutowicz, Orzełek Legionowy, inskrypcja „Matka i Serce Syna” oraz obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”. W plebiscycie oddano łącznie ponad 763 tys. głosów

Przypomnijmy, że wprowadzenie nowego wzoru paszportu nie jest równoznaczne z koniecznością ich wymiany. To zależy od daty ważności dokumentu.

Jak wyrobić paszport?

Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru. W Gdyni wnioski o paszport można składać w Biurze Paszportowym Gdynia (Oddział Paszportów w Gdyni) znajdującym się przy ul. Legionów 130.

Co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys. Natomiast tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tys. paszportów.