Co nowego

Odkażają autobusy i wiaty przystankowe

Dezynfekcja w gdyńskich autobusach // fot. Lech Żurek

Dezynfekcja w gdyńskich autobusach // fot. Lech Żurek

Autobusy i wiaty przystankowe są na bieżąco myte i odkażane z myślą o bezpieczeństwie pasażerów. Od tygodnia w każdym z nich obowiązuje też ograniczona liczba miejsc siedzących. Dezynfekcja taboru i infrastruktury w komunikacji miejskiej to nadzwyczajne środki ostrożności i metoda przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 na jaką stawia dziś Gdynia.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Gdyni, wiaty autobusowe i tabor wciąż przechodzą dezynfekcję. Odkażane są specjalnymi środkami, szczególnie w miejscach narażonych na dotyk, czyli na poręczach, uchwytach i przyciskach.

Wiaty autobusowe myje firma zewnętrzna i robi to ze zwiększoną częstotliwością z użyciem dodatkowych środków odkażających, na przykład ORO H-403 (płyn czyszcząco - dezynfekujący często stosowany w szpitalach) lub Baktosanem. Odkaża się przede wszystkim powierzchnie, z którymi mają styczność pasażerowie.



Z kolei w weekend Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni przeprowadziło kolejną dezynfekcję pojazdów i pomieszczeń znajdujących się na bazie. Na placu ustawiono autobusy (jeden z przodu, a drugi cofnięty), do których wchodził pracownik z zamgławiaczem, spryskiwał wnętrze specjalnym środkiem, a następnie zamykał drzwi na 3 godziny, aby dezynfekcja odniosła pożądany skutek. Potem pojazdy były wietrzone.

- Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo, zarówno pasażerów, jak i kierowców. Autobusy i wiaty przystankowe są na bieżąco myte i odkażane z myślą o bezpieczeństwie pasażerów. Od tygodnia w każdym z nich obowiązuje też ograniczona liczba miejsc siedzących. Dezynfekcja taboru i infrastruktury w komunikacji miejskiej to nadzwyczajne środki ostrożności i metoda przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 na jaką stawia dziś Gdynia. Sytuacja związana z pandemią wymaga niestosowanych dotąd rozwiązań. Stąd też dezynfekcja i wiat autobusowych, i samych pojazdów transportu miejskiego - powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Poza tym dla bezpieczeństwa pasażerów gdyńskie autobusy i trolejbusy jeżdżą częściej oraz są wyposażone w specjalne tabliczki informacyjne, aby w środku zajmować co drugie siedzenie.

Tego typu działania mają poprawić bezpieczeństwo i pracowników, i pasażerów gdyńskiej komunikacji.

Pamiętajmy, jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu. A jeżeli musimy, to minimalizujmy czas przebywania na zewnątrz.



Więcej informacji na temat koronawirusa znajduje się na oficjalnej stronie www.gov.pl/web/koronawirus

  • ikonaOpublikowano: 01.04.2020 13:52
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.04.2020 16:26
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze