Co nowego

Oni powalczą o Gdyńskie Kostki Literackie

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

16.05.2019 r.

20 tytułów powalczy o główne nagrody w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Nominacje w kategoriach esej, poezja, proza i przekład na język polski ogłoszono podczas uroczystej konferencji w warszawskim Hotelu Belotto. Zwycięzców poznamy 30 sierpnia podczas festiwalu Miasto Słowa.

Dwudziestu autorów – prozaików, poetów, eseistów i tłumaczy – ma szansę na zdobycie Gdyńskiej Kostki Literackiej w jednej z czterech kategorii. O tym, kto zostanie laureatem tegorocznego konkursu, dowiemy się 30 sierpnia podczas uroczystej gali. Wyboru dokona ośmioosobowa Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą reprezentanci ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju, pod przewodnictwem profesor Agaty Bielik-Robson. Gdyńskie Kostki Literackie wręczone zostaną już po raz czternasty.

- Nagroda Literacka Gdynia to niewątpliwie jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Przez wielu czytelników uważana jest za najważniejszy probierz tego, co w literaturze polskiej najciekawsze – takie głosy do mnie docierają z całej Polski – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni - Za rok świętować będziemy piętnastolecie Nagrody, tymczasem przed nami emocje, związane z wyborem najlepszych książek w czterech kategoriach. Uważam, że właśnie w tym tkwi największa siła tej Nagrody - nie wybieramy jednej książki, ale honorujemy dokonania aż w czterech tak różnych kategoriach. Tym samym Kapituła Nagrody ma nieco ułatwione zadanie, co nie znaczy, że jest to zadanie proste. Chylę czoła przed trudem oceny 435 książek.

fot. materiały prasowe

Nominacje zostały wyłonione przez Kapitułę Nagrody spośród zgłoszeń nadesłanych przez czytelników z całej Polski. Na laureatów w każdej kategorii czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł.

NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2019:

ESEJ

 • Tomasz Bocheński, Tango bez Edka. Eseje o literaturze współczesnej, Wydawnictwo Kusiński, Łódź 2018
 • Beata Chomątowska, Betonia. Dom dla każdego, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018
 • Olga Drenda, Wyroby. Pomysłowość wokół nas, Karakter, Kraków 2018
 • Rafał Księżyk, Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018 (współwydawca: dwutygodnik.com)
 • Mikołaj Wiśniewski, Nowy Jork i okolice. O twórczości Jamesa Schuylera, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2018

Nominowani w kategorii "Esej" / fot. materiały prasowe


POEZJA

 • Tomasz Bąk, Utylizacja. Pęta miast, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2018
 • Adam Kaczanowski, Cele, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2018
 • Małgorzata Lebda, Sny uckermärkerów, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2018
 • Jan Rojewski, Ikonoklazm, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2018
 • Julia Szychowiak, Dni powszednie i święta, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2018

Nominowani w kategorii "Poezja" / fot. materiały prasowe


PROZA

 • Dariusz Bitner, Fikcja, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2018
 • Olga Hund, Psy ras drobnych, Korporacja Ha!art, Kraków 2018
 • Zyta Rudzka, Krótka wymiana ognia, W.A.B., Warszawa 2018
 • Juliusz Strachota, Turysta polski w ZSRR, Korporacja Ha!art, Kraków 2018
 • Adelajda Truścińska, Życie Adelki, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2018

Nominowani w kategorii "Proza" / fot. materiały prasowe


PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI

 • Filip Łobodziński, autor oryginału Bob Dylan, Tarantula, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2018
 • Magdalena Pytlak, autor oryginału Georgi Gospodinow, Fizyka smutku, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018
 • Bogusława Sochańska, autorka oryginału Inger Christensen, Alfabet, Lokator, Kraków 2018
 • Marcin Szuster, autorka oryginału Djuna Barnes, Ostępy nocy, Ossolineum, Wrocław 2018
 • Maciej Świerkocki, autor oryginału Joseph Conrad, Tajny agent. Prosta historia, Officyna, Łódź 2018
Nominowani w kategorii "Przekład na język polski" / fot. materiały prasowe

- Gdynia konsekwentnie stawia na rozwój czytelnictwa. Szczególną rolę odgrywa Mediateka, otwarta niedawno w samym śródmieściu, która jest najlepszym przykładem biblioteki nowoczesnej, zapraszającej każdego do aktywnego uczestnictwa w kulturze
– mówi prezydent Wojciech Szczurek - Już dzisiaj serdecznie zapraszam na Festiwal Miasto Słowa, który będzie miał miejsce w dniach 26.08-1.09 i zapewniam, że kryzys czytelnictwa z pewnością nie dotyczy Gdyni, o czym świadczą tłumy podczas Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego i wszelkich spotkań z autorami książek, których w naszym mieście nie brakuje – dodaje.

Uroczysta gala wręczenia nagród będzie częścią Festiwalu Miasto Słowa, odbywającego się w Gdyni od 26 sierpnia do 1 września. Organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje, w tym spotkania z autorami nominowanych książek, panele dyskusyjne, warsztaty, a także koncerty i akcje miejskie.

Nagroda Literacka Gdynia to aktualnie jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. Dzięki formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, NLG szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim.

fot. Agata Braun