Co nowego

Droga do szkoły pod specjalnym nadzorem

We wrześniu młodzi gdynianie otrzymali od miasta 30 tysięcy odblasków z logo miasta, fot. Kamil Złoch

We wrześniu młodzi gdynianie otrzymali od miasta 30 tysięcy odblasków z logo miasta, fot. Kamil Złoch

Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły to spokojni rodzice. Miasto wypracowuje standardy, które zapewniają bezpieczeństwo w ruchu przy każdej z gdyńskich szkół. To progi zwalniające, doświetlone przejścia dla pieszych czy tzw. przeprowadzacze, ale też odblaski czy działania wewnątrz placówek. Nad rozwiązaniami pracuje specjalny zespół.

To jedna z kluczowych kwestii, która daje poczucie spokoju zarówno rodzicom, jak i dzieciom, które każdego dnia pokonują drogę między swoim domem a szkołą. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym przy szkołach to duże wyzwanie dla dzisiejszych miast. Wymaga nie tylko zaangażowania uczniów i ich opiekunów, ale także samych nauczycieli, władz miasta czy nawet ludzi odpowiedzialnych za rozwiązania drogowe.

Czuwamy nad bezpieczeństwem


Właśnie dlatego w Gdyni pracuje komisja ds. standaryzacji wymogów zagospodarowania i organizacji ruchu przy szkołach – jej zadaniem jest stworzenie modelu rozwiązań, które z powodzeniem mogą zapewnić bezpieczeństwo uczniom każdej z gdyńskich szkół.

- Chcemy wypracować pewien standard, nie będzie on absolutnie uniwersalny dla każdej jednostki, ale jego oczywiste elementy zagwarantują bezpieczeństwo szczególnego typu ruchu wokół szkół – wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki i jednocześnie przewodnicząca komisji ds. standaryzacji wymogów zagospodarowania i organizacji ruchu przy szkołach. - Chcemy, aby umożliwiał on rodzicom podwiezienie dziecka do szkoły w komfortowy sposób, ale przede wszystkim gwarantował, że dziecko, które porusza się piechotą lub dojeżdża do szkoły rowerem ma pierwszeństwo i priorytet wobec wszystkich innych uczestników ruchu. Są również dzieci, które korzystają z komunikacji miejskiej, dlatego zastanawiamy się, jaka powinna być np. maksymalna odległość od przystanku i jak powinna wyglądać droga od przystanku do placówki. Chcemy dbać o pełen komfort, który sprawi że dziecko będzie chętnie tę drogę pokonywać, niekoniecznie korzystając z auta rodziców, a i oni będą mieć poczucie bezpieczeństwa. Pamiętamy też o przypadkach, gdy samochodu nie da się wyeliminować i chcemy pogodzić te interesy tak, aby wszyscy na tym zyskali – mówi wiceprezydent Gruszecka-Spychała.


Zmiany już widoczne


Jakie elementy odgrywają najważniejszą rolę przy podnoszeniu bezpieczeństwa gdyńskich uczniów? To zarówno rozwiązania infrastrukturalne, z których korzystają wszyscy pieszy poruszający się w pobliżu szkół, ale także szereg działań „miękkich”, trafiających bezpośrednio do dzieci i ich rodziców.

- Z jednej strony możemy mówić o naszych działaniach jako miasta: progi zwalniające, przejścia dla pieszych, oświetlenie, sygnalizacje świetlne, ale z drugiej strony to także takie osoby, jak tzw. przeprowadzacze, którzy gwarantują, że wszyscy najmłodsi gdynianie mogą czuć się bezpiecznie idąc z domu do szkoły i wracając ze szkoły do domu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Docelowo wypracowany system rozwiązań, które podnoszą bezpieczeństwo ma pojawić się przy wszystkich placówkach na terenie miasta. Dobre wzorce już działają, oto podsumowanie obecnego stanu infrastruktury przy szkołach:

  • w 11 szkołach są zatrudnione osoby przeprowadzające dzieci przez jezdnię
  • przy 48 placówkach znajdują się pasy dla pieszych
  • przy 32 placówkach znajdują się progi zwalniające
  • przy 17 placówkach działa sygnalizacja świetlna
  • we wrześniu w szkołach publicznych rozdano też 30 tysięcy odblaskowych breloków z logo miasta
Gdynia działa na rzecz bezpiecznego ruchu przy szkoły, fot. Kamil Złoch

Świadomi gdyńscy uczniowie


Bezpieczeństwo to także praca u podstaw, czyli edukacja najmłodszych dzieci. Gdyńskie szkoły regularnie przygotowują swoich podopiecznych do bezpiecznego poruszania się między domem i szkołą, prowadzą wewnątrz placówek odpowiednie zajęcia, przyłączają się do akcji prewencyjnych promujących odpowiednie zachowania.

Efekty już są bardzo dobre – najmłodsi gdynianie doskonale wiedzą, na co trzeba uważać po wyjściu poza teren szkoły. Przykładem jest Szkoła Podstawowa nr 18, której uczniowie bez problemu poruszają się w ruchu ulicznym. Używają odblasków, korzystają z bezpiecznej infrastruktury drogowej, jednym tchem wymieniają zasady zachowania, szczególnie po zmroku. To idealne połączenie starań miasta i działań samej szkoły oraz rodziców.

- Jesteśmy położeni w newralgicznym miejscu, przy dużym skrzyżowaniu. Szkoła liczy ponad 800 uczniów, więc jest to spore wyzwanie – tłumaczy Eliza Zaborowska-Kempa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Gdyni. - Jako szkoła uczestniczymy w akcjach zewnętrznych, organizowanych przez policję czy straż miejską. Od dwóch lat posiadamy na skrzyżowaniach przy szkole progi zwalniające, które znacznie poprawiły bezpieczeństwo. Zamontowano również barierki, które ograniczają nie tylko parkowanie aut, ale i poruszanie się dzieci w ten sposób, aby korzystały z przejść dla pieszych. Bardzo ważną rolę pełni strażnik ruchu drogowego, który przeprowadza dzieci i dba o to, aby na dwóch ruchliwych przejściach poruszały się bezpiecznie – dodaje dyrektor SP nr 18.

Jednocześnie miasto jest otwarte na wszelkie sugestie, wskazania i uwagi dotyczące bezpieczeństwa w pobliżu gdyńskich szkół. Polecamy kontakt za pośrednictwem Gdyńskiego Centrum Kontaktu, nr tel. 58 626-26-26.

  • ikonaOpublikowano: 11.12.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.12.2018 11:00
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze