Co nowego

Partnerstwo na dobre i na złe. Dary z Kilonii dla Ukraińców

Część produktów, które trafiły do Gdyni z zaprzyjaźnionej Kilonii // fot. Paweł Kuka

Część produktów, które trafiły do Gdyni z zaprzyjaźnionej Kilonii // fot. Paweł Kuka

Razem możemy więcej. Z takiego założenia wyszli włodarze dwóch partnerskich miast – Gdyni i niemieckiej Kilonii. W sobotę, 19 marca, do naszego miasta przybył transport od naszych zachodnich sąsiadów. Załadunek zawierał produkty pierwszej potrzeby, które teraz trafią do przebywających w mieście ukraińskich uchodźców.


Środki czystości, żywność dla niemowląt, czajniki bezprzewodowe, powerbanki, latarki, materiały opatrunkowe – te i inne produkty przybyły dziś do Gdyni z Kilonii. W obliczu humanitarnego wyzwania, jakim jest przyjęcie uchodźców z Ukrainy, nasi zachodni przyjaciele stanęli na wysokości zadania.

- Każdy dar, który jest dla naszych gości z Ukrainy. Czy to jest mała zabawka, czy wielki dar, jak teraz przywieźli samorządowcy z Kilonii. Nasze miasto zaprzyjaźnione postanowiło pomóc uchodźcom, których gościmy w Gdyni – zgodnie z tym, o co poprosiliśmy, co jest potrzebne – upominki, dary, prezenty, ale też niezbędne rzeczy do życia. Wszystko dla osób, które mieszkają w Gdyni, ale również część pomocy humanitarnej pojedzie na Ukrainę. Bardzo ważne jest to, że miasta bliźniacze, do których zwróciliśmy się, odpowiedziały pozytywnie. To pierwszy taki dar, ale wiemy, że kolejne miasta będą realizowały od siebie pomoc dla Ukraińców. Uważam, że trzeba im za to podziękować - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.



Transport wyjechał z Kilonii w sobotni poranek. Do Gdyni dotarł w godzinach wczesnowieczornych. Na czele niemieckiej delegacji stanął przewodniczący Rady Miasta Kilonii - Hans-Werner Tovar.

- Uważam, że jest to bardzo ważne, że nasza przyjaźń, nasze partnerstwo pomiędzy naszymi miastami, nie jest tylko partnerstwem na dobre czasy, ale także na czasy ciężkie. Zwłaszcza na takie czasy, jak teraz, kiedy trzeba pomagać. Na początku chciałbym powiedzieć, że dostaliśmy od prezydenta Gdyni list z prośbą o pomoc, w którym m.in. była lista przedmiotów, które rzeczywiście są potrzebne w tej sytuacji. Według tej listy robiliśmy zakupy i przywieźliśmy m.in. artykuły higieniczne, toaletowe, pieluchy dla dzieci, a także lekarstwa – przede wszystkim środki przeciwbólowe – i wiele innych rzeczy – mówi Hans-Werner Tovar, przewodniczący Rady Miasta Kilonii.

fot. Paweł Kukla
Na zdjęciu Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz Hans-Werner Tovar, przewodniczący Rady Miasta Kilonii // fot. Paweł Kukla

Przywiezione z Niemiec produkty rozładowano w Hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu, gdzie utworzono tymczasowy magazyn. Stąd trafią one do Ukraińców przebywających w Gdyni, a także transportem prosto do Ukrainy.

Współpraca Gdyni i Kilonii liczy sobie już przeszło 35 lat. Opiera się na „Porozumieniu ramowym”, podpisanym 25.06.1985 roku. Następnie zastąpiono je zmodyfikowaną wersją, która została podpisana w Gdyni w dniu w lutym 1997 roku. Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie gospodarki komunalnej, służby zdrowia i opieki społecznej, budownictwa komunalnego, przemysłu stoczniowego, kultury, sportu i turystyki.

Jednym z namacalnych śladów współpracy pomiędzy miastami jest Park Kiloński, zlokalizowany w Chyloni pomiędzy ulicami: Morską, Chylońską i Wiejską.

Gdynia od wielu lat uczestniczy również w Tygodniu Kilońskim („Kieler Woche”) – znanej na całym świecie międzynarodowej imprezie łączącej regaty z wydarzeniami społeczno-kulturalnymi. Jako miasto siostrzane Kilonii, Gdynia jest częścią Rynku Międzynarodowego, gdzie na stoisku promocyjnym prezentowane są materiały informacyjno-promocyjne na temat Gdyni oraz wyroby lokalnego rzemiosła artystycznego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.03.2022 19:30
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.03.2022 10:11
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze