Co nowego

Pary młode mogą znowu się weselić

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Związane z koronawirusem ograniczenia zmusiły wiele par do zawarcia małżeństwa w obecności skromniejszej liczby gości lub przełożenia uroczystości na późniejszy termin. Mimo obostrzeń od początku epidemii w gdyńskim Urzędzie Stanu Cywilnego zawarto około 70 małżeństw. Do tej pory nie było możliwości organizowania wesel. Teraz się to zmieni. Kolejny etap znoszenia ograniczeń przywrócił możliwość organizowania imprez weselnych z limitem do 150 osób. To dobra wiadomość nie tylko dla narzeczonych, ale także dla osób związanych z branżą.

W ostatnich tygodniach znoszone są kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Ponownie otwarte zostały m.in. galerie handlowe, restauracje, bary, puby czy obiektyw sportowe. W najbliższym czasie zmienią się również zasady dotyczące uroczystości zawarcia związku małżeńskiego oraz towarzyszących im wesel.

WESELA

Od 6 czerwca imprezy weselne i uroczystości rodzinne będą mogły być organizowane z limitem gości do 150 osób. Dla wielu par to z pewnością dobra informacja i ratunek dla wcześniej zaplanowanych przyjęć. Okres wiosenno-letni to czas, kiedy odbywa się najwięcej wesel. W związku z epidemią część osób już wczesną wiosną zadecydowało, by ograniczyć się do samej ceremonii ślubu lub przełożyć wesele na inny termin. Popularnym trendem jest wzięcie ślubu w zaplanowanym terminie i odłożenie imprezy weselnej na… przyszły rok.

- Zaplanowaliśmy ślub i wesele na koniec czerwca tego roku. Ślub kościelny był i nadal pozostaje dla nas priorytetem, dlatego staraliśmy się spełnić wszystkie kryteria i dostarczyć odpowiednie dokumenty. Przedłużająca się niepewność skłoniła nas do podjęcia w połowie maja decyzji o przełożeniu wesela na czerwiec przyszłego roku i pozostaniu tylko przy uroczystości kościelnej. Podyktowane to było obawą o zdrowie nasze oraz gości, a także brakiem możliwości udziału znajomych i rodziny z zagranicy, którzy stanowili 1/3 wszystkich weselników – mówi Marysia, przyszła panna młoda.

Ponowne umożliwienie organizowania wesel – poza szansą dla pary młodej na huczne świętowanie tego niezwykle ważnego dla nich dnia – niesie również szereg korzyści dla osób zajmujących się organizacją takich przyjęć. Mowa o właścicielach i pracownikach domów i sal weselnych, a także fotografach, kamerzystach, zespołach muzycznych czy DJ-ach.

ŚLUB CYWILNY

Już w początkowym etapie pandemii koronawirusa zmianie uległo funkcjonowanie Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni. Większość spraw prowadzono i załatwiano przez internet. Siłą rzeczy nie było to możliwe w przypadku ślubów. Te odbywały się tradycyjnie – w USC w obecności urzędnika.

Na salę ślubów wpuszczani byli jednak jedynie narzeczeni, świadkowie i ewentualnie fotograf, a w późniejszym okresie także rodzice narzeczonych. Tak, jak wszystkie osoby wchodzące do Urzędu Miasta, mieli oni dezynfekowane ręce oraz mierzoną temperaturę, a od 16 kwietnia zobowiązani byli zasłaniać usta i nos. Udzielając ślubu urzędnik korzystał ze środków ochrony indywidualnej, zachowywał odpowiedni dystans, a składając gratulacje nie podawał ręki parze młodej. Mimo ograniczeń - od 13 marca, tj. od wprowadzenia pierwszych zmian - na ślub w gdyńskim USC zdecydowało się około 70 par.

- Od początku pandemii nieprzerwanie zgodnie z terminarzem odbywają się śluby cywilne w USC w Gdyni. Niektóre pary odwołały zaplanowaną wcześniej uroczystość, inne zmieniają termin ślubu na późniejszy, już po wakacjach. Odbyło się nawet kilka uroczystości plenerowych z zachowaniem wszystkich wymaganych środków ostrożności. Od początku maja zwiększyła się ilość par składających osobiście w naszym urzędzie dokumenty do ślubu cywilnego oraz wnioski o wydanie zaświadczenia do ślubu w kościele. - informuje Inocenta Nycz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni - Zbliżający się czas wakacji i urlopów wpływa na większe zainteresowanie możliwością zarezerwowania terminu ślubu, tym bardziej, że coraz mniej ograniczeń dotyczy organizacji wesela. Możliwość świętowania w gronie 150-ciu gości weselnych nie oznacza, że taka ilość osób zostanie wpuszczona na uroczystość w urzędzie. Na gdyńskiej sali ślubów z zachowaniem dystansu może przebywać 10 osób. Nupturienci i goście wpuszczani są do przez strażników miejskich z zachowaniem rządowych wytycznych i wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Limit 10 osób w gdyńskim USC obowiązywać będzie od najbliższej soboty, 30 maja. Nie obejmuje on jednak pracowników USC, tj. urzędnika udzielającego ślubu oraz uświetniającego uroczystość muzyka. 

ŚLUB KOŚCIELNY

Ograniczenia dotyczyły również ślubów kościelnych. Tu, ilość osób obecnych podczas ceremonii dyktowana była przez metraż świątyni. Jednak od 30 maja ograniczenia w miejscach kultu religijnego przestają obowiązywać. Oznacza to, że nie ma wyznaczonego limitu osób, które mogą uczestniczyć w ceremonii ślubu w kościele.

  • ikonaOpublikowano: 29.05.2020 15:30
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2020 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze