Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Pasja i wiedza

Przewodnik turystyczny Jarosław Kaczmarczyk podczas Weekendu Architektury w Gdyni w 2018 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni

Przewodnik turystyczny Jarosław Kaczmarczyk podczas Weekendu Architektury w Gdyni w 2018 roku. Fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni

W niedzielę, 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Niewielu z nas wie o tym święcie, choć z usług przewodników chętnie korzystamy. Ich rola jest niebagatelna. Żeby być dobrym, profesjonalnym przewodnikiem turystycznym, trzeba mieć ogromną wiedzę i pasję.


Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), która odbyła się w Nikozji na Cyprze. Ideą powołania tego święta było pokazanie pracy przewodników lokalnym społecznościom i władzom, a także uświadomienie im, jaką rolę odgrywają te osoby w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu. Miało się to dziać m.in. poprzez oprowadzanie tego dnia za darmo miejscowych, w ich języku i po ich terenie.

W Polsce, również w Gdyni, celebrowanie święta poprzez bezpłatne oprowadzanie mieszkańców nie przyjęło się na szeroką skalę. Luty na Cyprze jest dobrą porą na plenerowe spacery krajoznawcze, w Polsce niekoniecznie. Ale odwrócić tę tendencję może oprowadzanie po wnętrzach.

I tak, w tym roku z okazji święta przewodników możemy skorzystać z bezpłatnego oprowadzania po Muzeum Marynarki Wojennej. Na zwiedzających czeka tam wystawa prezentującą oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX wieku - „Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej”, a także wystawa opowiadającą o stu latach historii polskiej MW „Mamy rozkaz Cię utrzymać…” oraz prezentacja modeli ukazującą ewolucję konstrukcji żaglowców, od późnego średniowiecza po schyłkowy okres epoki żagla – drugą połowę XIX wieku - „W świecie dawnych żaglowców”. Przewodnik muzealny będzie oprowadzał po ekspozycjach między godz. 11.00 a 14.00. Każde zwiedzanie potrwa godzinę. Usługa ta jest bezpłatnym dodatkiem do zakupionego biletu. W związku z zagrożeniem epidemicznym grupy nie mogą liczyć więcej niż 5 osób.

Dobry przewodnik

Dziś, żeby formalnie zostać przewodnikiem turystycznym niewiele potrzeba, gdyż zawód ten został zderegulowany w 2014 roku. Wystarczy więc mieć ukończone 18 lat, posiadać średnie wykształcenie i nie być karanym za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek. Jeśli ktoś spełnia te wymogi, możne założyć działalność gospodarczą, wpisać w PKD kod 79.90 i zacząć oprowadzać turystów po mieście (ale nadal nie po wnętrzach obiektów i górach). Jednak same chęci nie wystarczą, by wykonywać ten zawód profesjonalnie i przekazywać tylko prawdziwe informacje.

- Jak ktoś chce zostać dobrym przewodnikiem i nauczyć się zawodu od fachowców, warto pójść na kurs przewodników organizowany przez organizację z tradycjami. Na kursach PTTK można poznać ten zawód od kuchni, zasady i metody oprowadzania, bo to nie jest takie proste. Ale potrzebna jest przede wszystkim pasja i miłość do tej pracy, zainteresowanie krajoznawstwem, historią, różnymi aspektami życia na terenie pracy, jak np. w Gdyni sprawami portowymi. Potrzebna jest wiedza z zakresu geografii, historii ogólnej, historii sztuki, architektury, ochrony przyrody i spraw współczesnych - co, gdzie się dzieje, jakie są plany rozwojowe terenu, po którym się oprowadza. Czyli przeszłość, teraźniejszość i przyszłość regionu – opowiada Jarosław Kaczmarczyk z Koła Przewodników Miejskich i Terenowych przy OMW PTTK w Gdyni, które działa od 57 lat i zrzesza dziś 30 przewodników.

Jarosław Kaczmarczyk oprowadza po Gdyni już 21 lat. Jego koniki to modernizm i II wojna światowa. Swą życiową przygodę z przewodnictwem zaczynał w czasach, gdy zawód był regulowany. Aby go wykonywać, musiał odbyć obowiązkowy kurs trwający 280 godzin i zdać państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny.

Przewodnik Jarosław Kaczmarczyk w czasie pandemii. fot. Przemysław Kozłowski

Oprócz wymienionych przez Kaczmarczyka cech dobrego przewodnika warto wspomnieć, że przydatna jest również wiedza z pierwszej pomocy, metodyki pracy w różnych miejscach i w różnych warunkach, psychologii i socjologii. Ponadto przewodnik powinien posługiwać się poprawną polszczyzną, mówić wyraźnie i ciekawie, być cierpliwym i wyrozumiałym. No i kochać ludzi, z którymi pracuje.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego życzymy wszystkim gdyńskim przewodnikom satysfakcji z pracy, a gdynianom wielu ciekawych spacerów po naszym mieście z doświadczonymi, pełnymi pasji i wiedzy przewodnikami.

  • ikonaOpublikowano: 21.02.2021 07:36
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.02.2021 09:21
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze