Co nowego

Perły Samorządu #wGdyni i w sieci

Sesja otwierająca tegoroczną edycję kongresu. Trzeci od lewej siedzi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, fot. Kamil Złoch

Sesja otwierająca tegoroczną edycję kongresu. Trzeci od lewej siedzi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, fot. Kamil Złoch

Rozpoczęliśmy tegoroczną edycję kongresu „Perły Samorządu” - ogólnopolskiego wydarzenia poruszającego kwestie najważniejsze dla włodarzy miast, gmin i powiatów z całego kraju. Czwarta edycja kongresu współorganizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną i miasto Gdynia przeniosła się do sieci, a pierwszego dnia mieliśmy okazję wysłuchać m.in. prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyny Gruszeckiej-Spychały.


„Perły Samorządu” jak co roku zagościły w Gdyni, choć tym razem w nowych realiach – prelegenci nadal debatują w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, ale całe wydarzenie jest transmitowane online. Później niż zwykle, ale jak zawsze z bagażem aktualnych i kluczowych tematów dla samorządów z całej Polski. Czwarta edycja kongresu współorganizowanego przez Gdynię i Dziennik Gazetę Prawną to dwudniowy program poruszający m.in. kwestie finansów, energetyki, demografii czy komunikacji społecznej.

Samorządy po 30 latach doświadczeń


Sesja poświęcona 30-letnim doświadczeniom samorządów w kontekście nowych wyzwań otworzyła tegoroczne „Perły Samorządu”. - Dzięki polskim samorządom Polska przeszła niezwykłą cywilizacyjną przemianę - mówił podczas inauguracji prezydent Wojciech Szczurek, a swoimi szerszymi spostrzeżeniami na temat m.in. kondycji samorządowych budżetów dzielił się podczas dyskusji u boku Marka Biernackiego, Andrzeja Zybertowicza i Grzegorza Kubalskiego.

- To rok 30-lecia samorządu, już od ponad roku przygotowywaliśmy się do tej edycji, zakładając, że będzie to przede wszystkim debata o kondycji polskiego samorządu, o tym, co się udało przez 30 lat i jakie wyzwania przed nami. Z drugiej strony oczywiście pandemia, sytuacja ekonomiczna samorządu, która jest efektem kryzysu gospodarczego wynikającego z pandemii, ale jednocześnie z decyzji władz centralnych, które były podejmowane tuż przed „koronakryzysem”. Jest o czym rozmawiać, to debaty na pewno gorące i bardzo ważne – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



Struktura i ustrój samorządu, podział terytorialny Polski, ryzyko gospodarczej i społecznej zapaści wywołanej pandemią i zarządzanie kryzysowe - to wątki, które poruszono podczas pierwszej dyskusji. Nowych i aktualnych wyzwań przed polskimi powiatami, miastami i gminami jest dużo więcej, o czym była okazja porozmawiać podczas pierwszego dnia kongresu.

- Zdalny anturaż całego kongresu pokazuje, w jakiej sytuacji są samorządy i z czym się zmagają. Wyzwań jest zdecydowanie więcej, a jednocześnie erozja przychodów samorządów jest pogłębiona w stosunku do lat poprzednich, a więc jeżeli miałbym jednym słowem powiedzieć, o czym jest kongres, to jest o pieniądzach. Konkretniej: skąd zdobywać pieniądze na realizację inwestycji i jak mądrze te pieniądze wydawać na kluczowe cele. Bardzo silnie będzie się wybijał wątek śmieciowy. Edukacja związana z demografią. Komunikacja, która jest bardzo ważna, budowanie środowiska, w którym wszyscy mieszkańcy są w stanie w równoprawny sposób komunikować swoje potrzeby. Gdzieś tam w tle dyskusja ustrojowa, tzn. jak samorządy mają funkcjonować w ustroju Rzeczpospolitej – wymieniał Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.


Pierwszego dnia „Pereł Samorządu” w jednym z paneli dyskusyjnych Gdynię reprezentowała też Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki. W rozmowie orbitującej wokół tematu energetyki, odnawialnych źródeł energii i zmian klimatycznych wzięli też udział: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, Kamil Wyszkowski – prezes rady UN Global Compact Network Poland i Jurand Saternus z Centrum Monitoringu i Jakości Powietrza Airly.

- Jedno z pytań, które powszechnie nam towarzyszy to to, czy nie zatrzymamy zielonych inwestycji pod wpływem cięcia kosztów, które stały się konieczne w wyniku pandemii. To jeden z największych znaków zapytania – mówiła jeszcze przed startem dyskusji Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Oprócz tego cała masa wyzwań technologiczno-legislacyjnych. Bardzo często jest tak, że legislacja nie nadąża za tym, co potrafimy zrobić technologicznie, a w związku z tym nieco powstrzymujemy lub opóźniamy niektóre nasze zadania. Wyzwanie to również poszukiwanie racjonalności. W całym tym zalewie nowoczesności, z której tak chętnie korzystamy, warto wybierać te rozwiązania, które są naprawdę najlepsze, a nie tylko najskuteczniej promowane.

Dyskusja z udziałem wiceprezydent Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, fot. Kamil Złoch

Pierwszego dnia kongresu gdyński głos był też słyszalny podczas dyskusji o gospodarowaniu odpadami, w której wziął udział Bartosz Frankowski - naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Nagrodzeni w jubileusz


Oprócz merytorycznej wymiany zdań znalazło się też miejsce na uhonorowanie tych, którzy w szczególny sposób wpłynęli na przestrzeni lat na przemiany zachodzące w administracji lokalnej.

Z okazji przypadającego na ten rok 30-lecia reformy samorządu terytorialnego w Polsce redakcja Dziennika Gazety Prawnej postanowiła uhonorować nagrodami łącznie pięć osób: Leszka Świętalskiego, Krzysztofa Iwaniuka, Marka Wójcika, Andrzeja Porawskiego i Grzegorza Kubalskiego.

To nie koniec emocji związanych z nagrodami – jeszcze w poniedziałkowy wieczór, o godzinie 20:00 poznamy wyniki tegorocznej edycji rankingu „Perły Samorządu 2020”.

O kontakcie z mieszkańcami i demografii


We wtorek, drugiego dnia kongresu zaproszeni prelegenci poruszą jeszcze dwie istotne dla samorządów w całym kraju kwestie: pierwsza z nich to komunikacja społeczna w odniesieniu do mediów samorządowych i potrzeb mieszkańców. Poglądami i obserwacjami na ten temat w panelu „Czy w dobie mediów społecznościowych potrzeba mediów samorządowych – lekcje ze współczesności i epidemii” podzielą się reprezentująca Gdynię Agnieszka Janowicz - zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Gdyni, ekonomista Jacek Kotarbiński i Szymon Sikorski - prezes spółki Publicon.

Drugi z kluczowych tematów to społeczne wyzwania w dobie pandemii. Panel „Zdrowe i zintegrowane społeczności nie tylko w dobie koronawirusa. Jak samorząd może aktywnie wpływać na lokalną strukturę demograficzną?” da możliwości wysłuchania Michała Gucia – wiceprezydenta Gdyni ds. innowacji, Krzysztofa Głomba z Ministerstwa Cyfryzacji, Aleksandry Gosk z zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP oraz Marcina Skonieczki – wójta gminy Płużnica. W programie znalazło się też miejsce dla sesji poświęconej wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych w samorządach.

Zapisy transmisji na żywo z pierwszego dnia kongresu „Perły Samorządu” można znaleźć na facebookowej stronie Dziennika Gazety Prawnej. We wtorek, 13 października od godziny 10:00 do 14:15 będą dostępne transmisje z kolejnych punktów programu – cały program dostępny na stronie internetowej www.gazetaprawna.pl.



Organizatorami „Pereł Samorządu” są Dziennik Gazeta Prawna i miasto Gdynia. Patronat nad wydarzeniem objęły m.in. Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Rozwoju, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.10.2020 16:43
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.10.2020 18:39
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze