Co nowego

Pielęgnujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym

Posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej // fot. Magdalena Czernek

Posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej // fot. Magdalena Czernek

26.09.2021 r.

Działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Mowa o Polskim Państwie Podziemnym. Każdego roku upamiętniamy powstanie tajnych struktur naszego państwa. Nie inaczej będzie tym razem. Oficjalne uroczystości z okazji 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego odbędą się w poniedziałek, 27 września przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki.


Historia Polskiego Państwa Podziemnego sięga września 1939 roku. Wtedy w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjmuje się 27 września. SZP przekształcono później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Głównym zadaniem organizacji było przygotowanie i przeprowadzenie zwycięskiego powstania powszechnego. Równocześnie Polskie Państwo Podziemne walczyło też z okupantami, miało rozbudowany wywiad, a także prowadziło działalność informacyjną i propagandową.

W tym roku przypada 82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji Gdynia organizuje oficjalne uroczystości, które odbędą się w poniedziałek, 27 września o godz. 12.00 przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. Uczestnicy obchodów złożą tam wieńce i wiązanki kwiatów. Nie zabraknie też oficjalnych przemówień. Uroczystość uświetni udział wojskowej asysty honorowej.

W obchodach wezmą udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańcy.