Co nowego

Pierwszy w historii Polak wykładowcą i badaczem w prestiżowej LAPA na Uniwersytecie Princeton

Niedawno prezentowaliśmy sylwetkę i osiągnięcia naukowe znanego gdynianina prof. Bogdana Wojciszke, dziś przedstawiamy dokonania kolejnego gdynianina prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza. Jako pierwszy Polak w historii właśnie wygrał stypendialny konkurs w ramach programu LAPA (The Program in Law and Public Affairs) i w roku akademickim 2017/2018 będzie pracował naukowo i wykładał na Princeton University w USA.

Profesor Tomasz Tadeusz  Koncewicz jest kierownikiem katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, adwokatem specjalizującym się w litygacji strategicznej przed sądami konstytucyjnymi i ponadnarodowymi.  To absolwent prawa na uniwersytetach we Wrocławiu i Edynburgu, Akademii Prawa Europejskiego na European University Institute w Florencji, a także absolwent dwuletniego kursu w Trewirze, dzięki któremu może występować  jako obrońca w postępowaniach toczących się przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Jest byłym referendarzem w Sądzie Unii Europejskiej i doradcą prawnym w Biurze Trybunału Konstytucyjnego. Często uczestniczy w projektach międzynarodowych. Jako stypendysta programu Fulbrighta, w roku 2015/2016 wykładał w kalifornijskiej Berkeley Law School jako Fulbright Visiting Professor. W bieżącym roku jako Visiting Professor poprowadzi kurs w Radzyner Law School na Interdisciplinary Center w Herzliyi.

Współpraca z uniwersytetem w Princeton, to kolejny ważny sukces w jego karierze, który zawdzięcza swoim mentorom. „Były sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, Sir Profesor David Edward, który odegrał kluczową rolę w moim naukowym dorastaniu, zawsze mi powtarzał, że marzenia to cos więcej niż tylko bujanie w obłokach. "Są ważne, bo nadają sens i kierunek naszemu życiu" - mawiał. Te słowa wracają do mnie w takich chwilach jak akceptacja do LAPA na Uniwersytecie Princeton” – opowiada profesor T.T. Koncewicz i dodaje:  - „Coś co zawsze wydawało się nieosiągalnym marzeniem, stało się rzeczywistością. Zawsze wierzyłem, że gdy żyjemy i pracujemy z pasją, to rutyna i nuda będą nas omijać. Pasja powoduje, że dobre rzeczy się zdarzają naprawdę. To z kolei lekcja od mojego byłego szefa, mentora i przyjaciela prof. Zdzisława Brodeckiego. Ja sam natomiast zawsze  wierzyłem, że tylko ode mnie zależy, czy uda się wyjść poza łatwe "tu i teraz" i czerpać z życia więcej, przełamywać bariery i odrzucać wszechobecne "tego się nie da zrobić" czy "jest źle i będzie jeszcze gorzej". Nie akceptuję takiego myślenia. Wszystko da się zrobić, tylko trzeba w to wierzyć i nigdy nie akceptować, że ograniczenia, malkontenctwo czy pasywizm otoczenia, mają decydować o moich własnych wyborach życiowych. Wtedy i tylko wtedy dajemy sobie szansę, że rzeczywiście może się udać.  Przyjęcie do LAPA to wspaniałe potwierdzenie tej filozofii życiowej, która, mimo chwilowych rozczarowań i niepowodzeń, nigdy mnie nie zawiodła”.

W dorobku gdyńskiego prawnika znajduje się ponad 200 artykułów i 9 książek w języku polskim i angielskim. W 2015 roku w Gdyni odbyła się uroczysta  promocja jego książki „Prawo z ludzką twarzą”, podczas której sylwetkę autora prezentowała profesor Ewa Łętowska. Pozycja została poświęcona kondycji polskiego prawa, sądownictwa, poziomowi polskiej debaty publicznej, oczekiwaniom obywateli względem sądów i naszym marzeniom o dobrym prawie i przyzwoitym państwie.

Każdy rocznik stypendystów programu LAPA wzbogaca ofertę Uniwersytetu Princeton własnym doświadczeniem w zakresie prawa i pokrewnych dziedzin. Celem pobytu jest realizacja własnego  projektu badawczego związanego z prawem, a także zaangażowanie w pracę dydaktyczną. Projekt, nad którym będzie pracował profesor T. T. Koncewicz w Princeton jest poświęcony populizmowi i polityce resentymentu, dezintegracji Europy i wyzwaniu ponownego przemyślenia europejskiego konsensusu.  Członkowie LAPA są wybierani w drodze konkursu z dużej puli kandydatów z całego świata. Tym razem wybrano zaledwie sześć osób, a wśród nich profesora Koncewicza.

Należący do Ivy League Uniwersytet Princeton, na którym będzie wykładał w roku akademickim 2017/2018 profesor Tomasz Tadeusz Koncewicz, jest jednym z najstarszych amerykańskich ośrodków naukowo-badawczych. Został założony w 1746 roku, a w jego murach kształci się około 8 tysięcy studentów.

  • ikonaOpublikowano: 05.05.2017 14:02
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.05.2017 15:44
  • ikonaZmodyfikował: Sebastian Drausal
ikona

Zobacz także

Najnowsze