Co nowego

„Podwójnie złoty” mistrz z Gdyni

Gościem wiceprezydenta Marka Łucyka byli podwójny mistrz świata - Jan Springer oraz Leopold Naskręt, wicekomandor Jachtklubu Morskiego Roda // fot. Paweł Kukla

Gościem wiceprezydenta Marka Łucyka byli podwójny mistrz świata - Jan Springer oraz Leopold Naskręt, wicekomandor Jachtklubu Morskiego Roda // fot. Paweł Kukla

12.09.2019 r.

Nie od dziś wiemy, że Gdynia jest żeglarską stolicą Polski. Wspaniałe morskie tradycje przyciągają do miasta pasjonatów żagli, którzy trenując w gdyńskich klubach żeglarskich często zostają później mistrzami Polski, Europy i świata. Taką historię ma za sobą Jan Springer -  żyjący w Gdyni wągrowczanin, który w czerwcu tego roku po raz kolejny zwyciężył w Mistrzostwach Świata Modeli Żaglowych Naviga. Żeglarz był w czwartek gościem wiceprezydenta Gdyni – Marka Łucyka.
 
W czwartek, 12 września, wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk gościł mistrza świata modeli żaglowych w klasach F5-E i F5-M – Jana Springera. W spotkaniu udział wziął również Leopold Naskręt, wicekomandor Jachtklubu Morskiego Roda, w którym na co dzień trenuje Springer.
 
- Za każdym razem gdy gdyński sportowiec otrzymuje tytuł mistrza świata, to z miłą chęcią gościmy go u siebie. W imieniu swoim i prezydenta miasta serdecznie gratuluję sukcesów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne medale, być może teraz już bezpośrednio na wodzie – mówił podczas spotkania Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
Podczas spotkania wiceprezydent Łucyk i Jan Springer wymienili się drobnymi, pamiątkowymi upominkami. Żeglarz zaprezentował również swoje najcenniejsze sportowe zdobycze, czyli złote medale Mistrzostw Świata. Pochodzący z Wągrowca żeglarz wspominał swoje czasy juniorskie i początek swojej przygody z morzem i Gdynią.
 
- W 2005 roku na bulwarze nadmorskim w Gdyni organizowane były mistrzostwa świata w modelach. Startowałem tam jako junior i udało mi się zdobyć tam dwa złote medale. Tak naprawdę można powiedzieć, że żagle zaprowadziły mnie do Gdyni. Jestem z pochodzenia Wielkopolaninem, ale od czasów studiów związałem swoje życie z Gdynią – mówił Jan Springer, mistrz świata modeli żaglowych.
 
Mistrzostwa Świata Modeli Żaglowych Naviga rozgrywane były w czerwcu w Wągrowcu. Jan Springer obronił złote medale w klasach F5-E i F5-M, które wywalczył już w tej samej imprezie przed dwoma laty.

Podczas spotkania Jan Springer zaprezentował wiceprezydentowi Łucykowi zdobyte medale // fot. Paweł Kukla