Co nowego

Polsce wierni – tablica pamiątkowa w Zespole Szkół Jezuitów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na fasadzie budynku Zespołu Szkół Jezuitów. Fot. Paweł Kukla

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na fasadzie budynku Zespołu Szkół Jezuitów. Fot. Paweł Kukla

W Zespole Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej członków młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej. Podczas uroczystości gdyński samorząd reprezentował Jakub Ubych – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.


Ruch Wyzwolenia Młodzieży Słowiańskiej powstał w 1949 roku. Ta konspiracyjna organizacja miała szerzyć idee wolności i niepodległości w krajach słowiańskich zniewolonych przez komunistów. Jej celem było nawiązywanie kontaktów z tamtejszą młodzieżą i realizacja działań mających doprowadzić do wyzwolenia tych państw spod wpływów Związku Radzieckiego.

W piątek, 4 marca na fasadzie budynku Zespołu Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki odsłonięto tablicę upamiętniającą członków tej organizacji.

Na tablicy napisano: „Polsce wierni. W latach 1949–1950 uczniowie Liceum i Gimnazjum Jezuitów działali w młodzieżowej antykomunistycznej organizacji niepodległościowej Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej. Dowódca organizacji Paweł Tężyk poniósł śmierć w trakcie przesłuchania przez komunistów. Pozostali członkowie zostali skazani przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku na kary od roku do dożywotniego pozbawienia wolności. W hołdzie młodym patriotom prześladowanym za dążenie do wolnej Polski: Instytut Pamięci Narodowej”.

  • ikonaOpublikowano: 04.03.2022 17:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.03.2022 15:50
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze