Co nowego

Porozmawiaj z pszczelarzem i poznaj świat zapylaczy

Wojciech Albecki – wiceprezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni oraz opiekun pasieki na dachu Urzędu Miasta Gdyni // fot. Weronika Rozbicka

Wojciech Albecki – wiceprezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni oraz opiekun pasieki na dachu Urzędu Miasta Gdyni // fot. Weronika Rozbicka

Latem często spotykamy je w ogrodach i na terenach zielonych. Pszczoły i inne owady zapylające – bo o nich mowa – są niezwykle ważną, a wręcz niezbędną częścią ekosystemu. O tym, co możemy zrobić dla ich ochrony, gdzie pszczoły latają zbierać pyłki, a także jak to zostać pszczelarzem w mieście będzie można posłuchać podczas wyjątkowego spotkania w Muzeum Miasta Gdyni. 29 października gościem muzeum będzie Wojciech Albecki – wiceprezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni oraz opiekun pasieki na dachu Urzędu Miasta Gdyni. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


 
Pszczoły zamieszkują pasiekę na dachu głównego gmachu Urzędu Miasta Gdyni od przeszło dwóch lat. W szczycie sezonu może być ich tu nawet do 100 tysięcy. Wrzesień był czasem podsumowań sezonu pracy owadów. Wiosną i latem gdyńskie pszczoły zebrały przeszło 180 kilogramów miodu. Co ważne, analizy nie wykazały, by w miodzie znajdowały się metale ciężkie – ołów, rtęć, arsen czy kadm.
 
Każdy, kto chciałby skosztować gdyńskiego miodu, a także dowiedzieć się więcej o pszczołach i ich pracy, powinien wybrać się na spotkanie do Muzeum Miasta Gdyni. W piątek, 29 października o godzinie 17:00 gościem muzeum będzie Wojciech Albecki, wiceprezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni oraz opiekun pasieki na dachu Urzędu Miasta Gdyni.
 
To świetna okazja dla osób, które interesują się pszczelarstwem i chciałyby założyć własną pasiekę, bądź już takową posiadają, ale potrzebują wsparcia w jej prowadzeniu. Wojciech Albecki opowie m.in. o tym, czym tak naprawdę jest pszczelarstwo miejskie, jak można zostać pszczelarzem, jak dbać o posiadane pszczoły, a także gdzie owady latają zbierać pyłki oraz co możemy zrobić dla ochrony pszczół oraz innych zapylaczy. Nie zabraknie miejsca na pytania uczestników, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości.
 
Wydarzenie organizuje Wydział Środowiska we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni. Spotkanie z pszczelarzem Wojciechem Albeckim jest bezpłatne, należy się jednak zapisać. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.muzeumgdynia.pl.
 
fot. Weronika Rozbicka

Od ponad dwóch lat, na mocy uchwały przyjętej wiosną 2019 roku przez Radę Miasta Gdyni, mieszkańcy naszego miasta mogą zakładać własne pasieki w ogrodach i na dachach budynków. Aby promować tego rodzaju aktywność, ule stanęły również na dachu głównego gmachu Urzędu Miasta Gdyni. Opiekuje się nimi właśnie Wojciech Albecki, wiceprezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni.
 
W myśl przepisów na posesji znajdującej się w granicach miasta można posiadać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od zabudowań sąsiedniej posesji lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien znajdujących się na tym samym bądź niższych piętrach. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu.
 
Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli w Gdyni dopuszcza się tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego.

  • ikonaOpublikowano: 26.10.2021 07:38
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.10.2021 10:31
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Zobacz także

Najnowsze