Co nowego

Portowy luz i zero nudy – odetchnij Gdynią w wakacje!

Letnia Gdynia//fot. Jacek Plichta

Letnia Gdynia//fot. Jacek Plichta

Gdzie najlepiej spędzić letnie miesiące radosnej i słonecznej beztroski? Oczywiście w Gdyni! Nie bez powodu Gdynia uznawana jest za najszczęśliwsze miasto w Polsce. To miasto aż kipi szczęściem i energią. Czuć tutaj portowy luz, młodego ducha, radość i wolność. Czy tym szczęściem można się zarazić? Wystarczy spędzić tu wakacje. Jesteście ciekawi, co w Gdyni piszczy latem? Jedno jest pewne – na nudę nikt tu nie będzie narzekać.


Gdynia to idealne miejsce do ładowania baterii. Tu życie płynie wolniej, choć atrakcji nie brakuje. Wysoki poziom endorfin i zadowolenia zapewnia nie tylko bliskość morza, ale i mnóstwo aktywności na łonie natury: rolki na bulwarze Nadmorskim, liczne ścieżki rowerowe i szlaki krajoznawcze, jogging wzdłuż klifowego wybrzeża po plaży i po lesie, plażowanie, spacery po gdyńskiej marinie. Dla aktywnych podróżników to zdecydowanie wymarzone miejsce.
Jednak warto tu podkreślić, że Gdynia to nie zwykły nadmorski kurort, ale przede wszystkim miasto dobrej energii, otwartego nieba i przyjaznych ludzi. Jest jednym z najmłodszych polskich miast, a młodość, przebojowość i entuzjazm czuje się tu na każdym kroku.
Co Gdynia może zaoferować w letnich miesiącach? Plażę i mariny żeglarskie w centrum miasta, unikatową modernistyczną architekturę, soczystą zieleń lasów okalających miasto niemal z każdej strony, spacery i wodne aktywności o każdej porze dnia. Do tego miejskie atrakcje turystyczne, kultowe morskie smaki, przestronne ogródki z widokiem na morze i restauracje oferujące kuchnię z różnych stron świata.

W sezonie letnim będzie się działo!



marina widziana z lotu ptaka
Marina Gdynia, fot. Marek Sałatowski

#Plażuj w Gdyni


Miasto słynie z malowniczych, zadbanych i piaszczystych plaż, które zachwycają o każdej porze roku, nie tylko latem. W sezonie funkcjonują strzeżone kąpieliska w 4 dzielnicach miasta. Są to:
  • Śródmieście (200 m)
  • Redłowo (200 m)
  • Orłowo (100 m)
  • Babie Doły (100 m)
Kąpieliska są strzeżone każdego dnia w sezonie letnim w godzinach od 9:30 do 17:30. Nad bezpieczeństwem osób kąpiących czuwają ratownicy Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażeni w nowoczesny i profesjonalny sprzęt. Co ważne, plaża w Śródmieściu jest przystosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
A dla osób spragnionych nie tylko kąpieli słonecznych, Gdynia oferuje sezonową nowość – pływanie na deskach SUP, czyli wiosłowanie na stojąco. To aktywność przeznaczona absolutnie dla każdego bez względu na wiek i stan zdrowia. Obecnie SUP jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportów wodnych w Polsce i na świecie. Nauka pływania na niej jest stosunkowo prosta i szybka, a przy tym sprawia szalenie dużo satysfakcji. Stowarzyszenie Orłowo przy plaży prowadzi jedyną w mieście wypożyczalnię sprzętu wodnego. Na orłowskiej plaży można wypożyczyć kajaki morskie i napędzane pagajem deski. W ofercie wypożyczalni znajdują się też deski bodyboard, pontony dla dzieci, żaglówka Tribord 5S oraz pianki.
Pływanie na desce SUP, fot. Orłowo przy plaży
Pływanie na desce SUP, fot. Orłowo przy plaży

#Baw się w Gdyni


Po dwóch trudnych latach związanych z obostrzeniami spowodowanymi globalną pandemią koronawirusa, kalendarz imprez Gdyni znów zapełnił się po brzegi, a turyści odwiedzający miasto mogą skorzystać z wydarzeń od wielu lat związanych z Gdynią. To wszelkiego rodzaju imprezy, festiwale i koncerty, które co roku przyciągają tysiące osób nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Zachęcamy do poznawania Gdyni przez pryzmat legendarnych imprez, które co roku tradycyjnie odbywają się w miejskich przestrzeniach.
  • Open’er Festival (29 czerwca-2 lipca)
Tegoroczna edycja kultowego Open’era będzie wyjątkowa, ponieważ festiwal wraca w pełnowymiarowej formie po trzech latach przerwy. Na liście artystów nie brakuje największych gwiazd muzyki na świecie. Na Głównej Scenie zagrają m.in. Dua Lipa, Imagine Dragons, Asap Rocky, czy Megan Thee Stallion. Podczas jednego z największych festiwali muzycznych w Europie nie zabraknie również polskich wykonawców, którzy zaprezentują się na zupełnie nowej scenie Czujesz Klimat? Stage będzie pierwszą w Polsce niskoemisyjną sceną zasilaną wodorem. Wśród polskich wykonawców znajdziemy m.in. Natalię Szroeder, Kaśkę Sochacką, Muchy czy Lunę.
Open’er Festival, fot. Karol Stańczak
Open’er Festival, fot. Karol Stańczak
  • Gdynia Sailing Days (8-24 lipca)
To jedno z najważniejszych wydarzeń żeglarskich w Polsce. Żeglarze z całego świata zmierzą się nie tylko ze sobą, lecz także z trudnymi wodami Zatoki Gdańskiej. Na gdyńskim horyzoncie będzie można podziwiać jednostki reprezentujące kilkanaście różnych klas żeglarskich. Gdynia Sailing Days to nie tylko sportowe zmagania na wodzie. Na czas trwania imprezy gdyńska marina zamienia się w regatowe miasteczko, w którym nie sposób się nudzić.
  • Globaltica – Festiwal Kultur Świata (14-16 lipca)
Stało się już tradycją, że lipiec w parku Kolibki stoi pod znakiem Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Tak będzie i w tym roku. Inauguracja festiwalu odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym we czwartek, 14 lipca, a uświetni ją koncert wyjątkowej grupy Damir Imamovic Trio. W piątek i sobotę występy przeniosą się na scenę główną w Kolibkach. Wśród artystów znajdą się przedstawiciele kultur ze wszystkich kontynentów. W planie jest także specjalny program uwzględniający artystów z Ukrainy i kulturę naszych wschodnich sąsiadów.
  • Gdynia Design Days (2-10 lipca)
To coroczny festiwal designu. W tym roku Gdynia wraca do korzeni i tego, co najbliższe pod hasłem „współmorze”, które kontynuuje temat współodpowiedzialności i działania we wspólnocie, poszerzając go o zagadnienia związane z możliwościami i zasobami, jakie daje Bałtyk. Co ważne, tegoroczna identyfikacja festiwalu łączy oba te wątki. Organizatorzy zachęcają wszystkich miłośników designu do nadsyłania swoich zdjęć, które zostaną wykorzystane w wystawach związanych z nadmorskim designem.
  • Ladies’ Jazz Festival (25-31.07)
To jedyny w Europie festiwal kobiet jazzu. Ladies’ Jazz to wybitne postaci, wspaniałe produkcje, niezapomniane wydarzenia i przede wszystkim muzyczne, wyjątkowe artystki – oryginalne, ciekawe, niepowtarzalne. Wśród tegorocznych dam jazzu znalazły się m.in.: Grażyna Łobaszewska, Aga Zaryan, Andrea Motis, Dorota Miśkiewicz, Rebekka Baken czy Tanita Tikaram.
  • Scena Letnia Teatru Miejskiego (25.06-14.08)
Na słynnej scenie położonej w samym sercu malowniczej plaży w Orłowie, w sezonie letnim odbędzie się prawdziwa uczta dla fanów teatru i musicalu. W repertuarze są m.in. spektakle: „Marlena Dietrich. Iluzje”, „Osiecka. Archipelagi”, „Bóg mordu”, „Kwiaty we włosach”, „Tango na pełnym morzu”. Niesamowite emocje z morzem w tle gwarantowane!
 Spektakl „Osiecka. Archipelagi”, fot. Teatr Miejski
Spektakl „Osiecka. Archipelagi”, fot. Roman Jocher
  • Koncerty Muzyki Promenadowej (3.07-28.08)
Wakacyjne koncerty w ramach cyklu „Muzyka Promenadowa”. Każdy koncert odbywa się w Amfiteatrze na Kamiennej Górze, w niedzielę, o godz. 16.00.
 
  • Lato na patio (czerwiec-sierpień)
Charakterystyczne czerwone patio przy budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego na placu Grunwaldzkim stanie się sceną dla długiej listy aktywności kierowanych do mieszkańców Trójmiasta i odwiedzających Gdynię turystów. W repertuarze atrakcji królować będzie oczywiście film. Ale nie tylko. Pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, poranki z bajką dla dzieci, warsztaty kreatywne, zajęcia ruchowe, spacery rodzinne i dla seniorów, karaoke – to tylko część z długiej listy zaplanowanych na lato wydarzeń.
 Lato na patio, graf. Gdyńskie Centrum Filmowe 
Lato na patio, graf. Gdyńskie Centrum Filmowe
 
  • Kino letnie (27.06-8.08)
Cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem. W magicznym otoczeniu mola w Gdyni Orłowie, z widokiem na morze i przy szumie fal zaprezentowane zostaną wybitne filmy światowego formatu. Pokazy odbywać się będą w poniedziałki i wybrane wtorki.

Seans pod chmurką, fot. Kino Letnie w Orłowie 
Seans pod chmurką, fot. Kino Letnie w Orłowie

#Spaceruj w Gdyni


W mieście można spacerować właściwie wszędzie, jednak warto też wybrać się na niezwykle ciekawe spacery tematyczne, które będą odbywały się przez cały okres letnich wakacji. Prawdziwa gratka dla miłośników architektury, morza i historii Gdyni!
  • „Wakacyjne spacery architektoniczne” w ramach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
  • „Wakacje morskie Gdyni” to spacery trasami szlaku Legendy Morskiej Gdyni, które w sezonie letnim odbywają się we wszystkie soboty lipca i sierpnia. W trakcie spacerów uczestnicy dowiedzą się o wielu ciekawostkach historyczno-morskich, w tym usłyszą opowieści o polskich transatlantykach, legendarnych kapitanach, okrętach oraz wyprawach żeglarskich.
  • Rodzinne spacery po Gdyni z przewodnikami – odkrywanie przez najmłodszych i ich rodziny różnych, ciekawych zakątków miasta wraz z ciekawostkami. Start w każdą sobotę wakacji o godz. 11.00.
Szczegółowe informacje na temat spacerów można znaleźć na stronach:
www.modernizmgdyni.pl
www.legendamorska.pl
www.gdyniarodzinna.pl
 

#Biegaj w Gdyni


Swoistą marką miasta są wielkie imprezy sportowe, które przyciągają sportowców z całego świata. Przecież nie bez powodu Gdynia nazywana jest biegową stolicą Polski – to właśnie tu odbywają się najważniejsze imprezy tematyczne o randze ogólnopolskiej i światowej. Także tego lata nie zabraknie sportowych emocji!
  • Enea IRONMAN 70.3 Gdynia (7.08)
Największa i najlepsza impreza triathlonowa w Polsce. W programie tegorocznej, jubileuszowej 10. edycji imprezy przygotowano rywalizację na dystansie IRONMAN oraz IRONMAN 70.3, ale również zawody Sprint Triathlon Gdynia oraz wyścigi sztafet.
 
  • Abott Night Run (5.08)
To nowy bieg uliczny w Gdyni, który zadebiutuje przy okazji tegorocznej edycji Enea IRONMAN Gdynia. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 5 km, a trasa poprowadzi przez ścisłe centrum miasta. Wyjątkowy klimat biegu zapewni nocna pora i spektakularna, multimedialna meta na plaży Śródmieście.
 
  • Bieg Morskiego Komandosa (27.08)
To okryta legendami, jedna z najstarszych w Polsce, impreza biegowa o charakterze militarnym. To bieg stworzony wraz z Jednostką Specjalną JW. Formoza, opierający się na elementach rekrutacji oraz szkolenia do sił specjalnych – Navy Seals, SAS, Grom, czy Formoza.

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, fot. gdyniasport.pl 
Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, fot. gdyniasport.pl
 

#Eksperymentuj w Gdyni


Wakacje to czas eksperymentów! Jak co roku, zespół Centrum Nauki Experyment przygotował mnóstwo wakacyjnych atrakcji, nie tylko dla najmłodszych. Na wszystkich chętnych czekają warsztaty, wystawy i doświadczenia. Aby każdy, bez wyjątku, miał szansę odwiedzić gdyński Experyment, przez cały okres wakacyjny centrum będzie otwarte 7 dni w tygodniu! Edukatorzy centrum czekają na wszystkich gości od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, a w weekendy w godz. 10.00-19.00.
Na okres wakacyjny edukatorzy centrum przygotowali specjalne WARSZTATY RODZINNE dla dwóch grup wiekowych. Maluchy powyżej trzech lat spotkają Szacha i Mata, czyli postacie z innego wymiaru, w którym brakuje kolorów i radości. Z pomocą edukatorów CNE przeprowadzą serię tęczowych eksperymentów, dzięki którym niecodzienni goście odzyskają pogodę ducha. Z kolei nieco starsze dzieci, które ukończyły już 6. rok życia staną oko w oko z przygotowanymi przez Szacha i Mata zagadkami z innego świata. W trakcie zgrywalizowanych warsztatów uczestnicy zmierzą się z optycznymi iluzjami, zagadkami logicznymi i paradoksami. Zajęcia będą odbywać się będą codziennie, przez cały lipiec i sierpień.
Z uwagi na duże zainteresowanie wystawami i warsztatami Experymentu, centrum zachęca do kupowania biletów on-line. Rodziny z dziećmi mogą także skorzystać z biletu rodzinnego – wstęp na wystawy dla dwóch dorosłych i jednego dziecka wynosi wówczas jedynie 60 zł. Więcej szczegółów o ofercie i biletach znaleźć można na stronie www.experyment.gdynia.pl/.

Centrum Nauki Experyment, fot. CNE
Centrum Nauki Experyment, fot. mat. pras. CNE
 

#Spędź czas z rodziną w Gdyni


Gdynia to miasto otwarte na rodziny z dziećmi. Tu nie brakuje rozrywek zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Warto odwiedzić nie tylko ogromny, piaskowy plac zabaw na plaży Śródmieście, gdzie na dzieci czeka mnóstwo atrakcji z morzem w tle, ale i skorzystać z miejskiej oferty aktywności dla całych rodzin w plenerze.
  • „Chodźcie na plac Kaszubski!” (27.06-18.08)
To cykl letnich, popołudniowych spotkań na placu Kaszubskim, gdzie dzieci, młodzież oraz całe rodziny spędzają czas na wspólnej zabawie, graniu w gry podwórkowe oraz poznawaniu ciekawych gości. Gdynia Rodzinna zaprasza w poniedziałkowe i czwartkowe popołudnia w godz. 17.00-19:30, tuż przy fontannie, na tematyczne spotkania. Każdego tygodnia temat przewodni spotkań będzie inny, ale z pewnością będzie wesoło i kolorowo.
Szczegółowy harmonogram cotygodniowych spotkań można sprawdzić na stronie www.gdyniarodzinna.pl oraz na profilu Facebook.pl/GdyniaRodzinna.

„Chodźcie na Plac Kaszubski!”, graf. gdyniarodzinna.pl 
„Chodźcie na Plac Kaszubski!”, graf. gdyniarodzinna.pl
 
  • Wystawa „Przeprowadzki” w Muzeum Emigracji (do końca października)
 
Przestrzeń Muzeum Emigracji jest otwarta zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Specjalnie z myślą o najmłodszych placówka przygotowała bezpłatną wystawę skupiającą się wokół problemu migracji. W trakcie „Przeprowadzek” będzie można poznać historię młodych bohaterów, przygotować się do wielkiej przeprowadzki, poćwiczyć oswajanie dziecięcych strachów, dowiedzieć się o migracjach zwierząt i rzeczy, a także posłuchać specjalnie przygotowanego słuchowiska o migrującym Szakalu. Wystawa jest przeznaczona do wspólnego odkrywania przez dzieci razem z rodzinami i opiekunami.
  • Muzeum Miasta Gdyni
Prócz wystaw stałych i czasowych, Muzeum przygotowało specjalne wydarzenia letnie, na które zaprasza całe rodziny:
3.07 o godz. 14.00 „EkoEksperymentarium” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
9.07 o godz. 10.00 „Militarna historia Oksywia” – spacer historyczny
9.07 o godz. 11.00-13.00 „Jak z obrazka” – rodzinna gra miejska na temat ilustracji
10.07 o godz. 14.00 „Gdynia – dzieło otwarte” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem
31.07 o godz. 14.00 „Artystyczne inspiracje” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Morze/Miasto/Port”

#Zasmakuj w Gdyni


Gdynia kusi mieszkańców i turystów wyśmienitą kuchnią. Można tu znaleźć restauracje, oferujące dania z całego świata, podążające za światowymi trendami kulinarnymi. Można też zanurzyć się w historycznym dziedzictwie regionu, próbując kaszubskich specjałów, często w nowych odsłonach. Miłośnicy popularnej „rybki” również się nie zawiodą – smaczne, świeże i świetnie przygotowane dania z ryb serwuje większość nadmorskich restauracji. Lokalizacja nad samym morzem to atut wielu gdyńskich lokali.
Najprościej jest wybrać się na bulwar Nadmorski od strony Śródmieścia i tam zajrzeć do jednej z kilkunastu restauracji. Smaczną i świeżą kuchnią kuszą także lokale przy gdyńskiej marinie. Przy okazji spaceru warto zajrzeć do nowej strefy food&chillout przy marinie. To kameralna przystań dobrego smaku z widokiem na morze oraz muzyką na żywo.
Stoliki z widokiem na żaglówki
Strefa food&chillout przy Marinie Żeglarskiej, fot. BanGlob Marina ToTuart
Warto wybrać się również trochę dalej – do Tawerny Orłowskiej i spróbować kultowego śledzia w occie – przysmaku kandydującego do miana „Pomorskiego Rarytasu”, plebiscytu organizowanego przez Radio Gdańsk.
Dużą bazę polecanych i sprawdzonych restauracji można znaleźć w Szlaku Kulinarnym Centrum Gdyni, który jest pierwszym w Polsce szlakiem kulinarnym promującym zwiedzanie miasta w bliskiej relacji z bardzo dobrą kuchnią. Lokale na szlaku to przede wszystkim restauracje o gdyńskim rodowodzie, podobnie jak sama Gdynia, zrodzone z „morza i marzeń”. Wyjątkowość szlaku polega na znakomitej ofercie kulinarnej, wysokiej jakości, lokalności składników, a także kreatywności serwowanych dań.

Orłowo, fot. Michał Czachorowski
Orłowo, fot. Michał Czachorowski

#Zanocuj w Gdyni


Gdyńska baza noclegowa jest różnorodna pod względem standardu, świadczonych usług i cen. Dlatego planując wakacyjne wypady w ciągu najbliższych miesięcy, zachęcamy do skorzystania z oferty hoteli rekomendowanych przez Gdyńską Radę Turystyczną, która dostępna jest na stronie: www.grt-gdynia.pl/hotele-gdynia

#Poczuj Gdynię

Wszystko to, co dobre, szybko się kończy, choć... wcale nie musi! Turyści odwiedzający Gdynię mogą ją poczuć w każdym miejscu, dzięki wyjątkowemu zapachowi, który pachnie letnią Gdynią! W stylowym, inspirowanym architekturą Gdyni flakonie, zamknięto zapach morskiej bryzy. Nieoczywistej, bo przeplatanej aromatami kawiarenek bulwaru Nadmorskiego, zagubionych wśród piasku kwiatów z Babich Dołów oraz lasu klifu w Redłowie. W bazie zapachu czuć mineralność kamieni, muszli i wypłukanego przez morze drewna. A jasność i lekkość zapachu to pachnące świeżością żaglowe płótno jachtów z mariny Gdynia. To zapach stworzony z miłości do Gdyni, miasta z morza i marzeń. By móc odetchnąć Gdynią, gdziekolwiek jesteś!
Zapach „Letnia Gdynia” można nabyć m.in. w Miejskiej Informacji Turystycznej.

Zapach „Letnia Gdynia”, fot. Joanna Piekarz
Zapach „Letnia Gdynia”, fot. Joanna Piekarz
 

#Do zobaczenia w Gdyni!



Taras widokowy, fot. Marek Sałatowski
Taras widokowy, fot. Marek Sałatowski
Planując pobyt w Gdyni, warto zajrzeć do kalendarza imprez na stronie www.gdynia.pl lub w aplikacji Gdynia City Guide. Ale warto też Gdynię odwiedzić i bez szczególnego planu, bo mając tyle atrakcji do wyboru, taki plan z pewnością ułoży się sam.
Bądź naszym gościem i spotkajmy się w Gdyni – z morzem, dobroczynnym powietrzem i nadmorskimi atrakcjami!

Opr. Joanna Piekarz

  • ikonaOpublikowano: 01.07.2022 12:12
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.07.2022 13:18
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze