Stosując się do rozporządzeń ministra zdrowia, pojemność środków transportu publicznego została ograniczona do połowy nominalnej liczby miejsc siedzących. Dlatego w pojazdach są między innymi umieszczone specjalne informacje, aby zajmować co drugie miejsce siedzące.
Oprócz tego jest ograniczony dostęp do kierowcy, zakaz sprzedaży karnetów w autobusie i drzwi są otwierane automatycznie (bez potrzeby użycia przycisków).
Przeprowadzana jest też regularna dezynfekcja wszystkich autobusów i trolejbusów oraz wiat przystankowych.
- Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo, zarówno pasażerów, jak i kierowców. Autobusy i wiaty przystankowe są na bieżąco myte i odkażane z myślą o bezpieczeństwie pasażerów. Od tygodnia w każdym z nich obowiązuje też ograniczona liczba miejsc siedzących. Dezynfekcja taboru i infrastruktury w komunikacji miejskiej to nadzwyczajne środki ostrożności i metoda przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 na jaką stawia dziś Gdynia. Sytuacja związana z pandemią wymaga niestosowanych dotąd rozwiązań - powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Przegubowy autobus marki Mercedes-Benz O405GN2, nr inwentarzowy 7275, fot. mat. prasowe
W Gdyni w ostatnim czasie wymienionych zostało ponad 100 pojazdów komunikacji miejskiej. Zakupiono 55 autobusów i 30 trolejbusów dla spółek komunalnych, a kilkanaście pozostałych nabyły prywatne firmy, które wygrały przetarg na świadczenie usług przewozowych na liniach: R, 146 i 177-187.
Ostatnio uwagę pasażerów gdyńskiej komunikacji miejskiej i kierowców samochodów mógł przykuć jeden z autobusów z żółtymi, zabytkowymi tablicami rejestracyjnymi.
Okazuje się, że to przegubowy autobus marki Mercedes-Benz O405GN2, nr inwentarzowy 7275, który pod szyldem firmy „Przewozy Autobusowe Gryf" obsługuje w Gdyni kursy bisowe bądź dodatkowe.
Ten niezwykły środek transportu należy do Łukasza Staniszewskiego, właściciela gdyńskiej firmy „Kultowy Ikarus” i został kupiony z przeznaczeniem na… zabytek.
Zwykle pojazd uczestniczy w różnego rodzaju wydarzeniach i imprezach lub jest wynajmowany do przewozów okolicznościowych, na przykład do obsługi gdyńskiego Festiwalu Open'er.
- To trzydrzwiowy pojazd, który ma aż 52 miejsca siedzące, co oznacza, że pomimo 100 dodatkowych miejsc stojących, może obecnie zabierać „legalnie” 26 osób - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia. - Autobus wykorzystywany jest aktualnie jako pojazd rezerwowy w godzinach szczytu, jest dostępny w ramach bisów lub włączany na trasy w sytuacjach zgłaszania przepełnienia przez kierowców bądź pasażerów.
I chociaż Mercedes-Benz O405GN2 nie jest najstarszym pojazdem w sieci ZKM i nie odbywa kursów zaplanowanych w rozkładzie jazdy, na pewno przydaje się w sytuacjach awaryjnych. A żółte tablice rejestracyjne nie zwalniają go z wymaganych przez ZKM procedur i codziennie po skończonej pracy jest gruntownie czyszczony i odkażany.
Opublikowano: 02.04.2020 07:00
Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)