Co nowego

Powrót na Szlak Modernizmu

Foto spacer na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, widok z biurowca Poczty Polskiej, fot. Przemysław Kozłowski

Foto spacer na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, widok z biurowca Poczty Polskiej, fot. Przemysław Kozłowski

Ku radości fanów fotografii i architektury po zimowej i pandemicznej przerwie wznowiono spacery fotograficzne Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. W środę, podczas inaugurującego sezon na spotkania, uczestnicy mieli unikalną szansę eksplorować z aparatami biurowiec Poczty Polskiej i klatki schodowe modernistycznych kamienic.


Na pierwszy w tym roku fotospacer szlakiem gdyńskiego modernizmu obowiązywały zapisy. Wolne miejsca rozeszły się w try miga, co świadczy zarówno o wielkim zainteresowaniu tego typu wydarzeniami, ale i o polockdownowej tęsknocie ludzi za wyjściem na miasto i spotkaniem innych ludzi o podobnych zainteresowaniach.

– Gdyński Szlak Modernizmu rozpoczął wczoraj sezon spacerów architektonicznych oraz fotograficzno-architektonicznych. W tym roku czeka nas co najmniej kilkadziesiąt propozycji otwartych spacerów, część z nich będzie wymagała uprzednich zapisów, zaś niektóre, tak jak te z cyklu „Wakacje z Modernizmem", czyli spacery trzema wariantami tras z certyfikowanymi przewodnikami, będą miały charakter otwarty oraz stałe pory i miejsca startu - letnie soboty o godzinie 14:00. Start przed budynkiem Gdynia InfoBox oraz Miejską Informacją Turystyczną – mówi Jacek Debis, dyrektor Agencji Rozwoju Gdyni, która prowadzi projekty Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Biurowiec Poczty Polskiej zbudowany w duchu modernizmu powojennego w latach 1960-65, fot. Przemysław Kozłowski
Biurowiec Poczty Polskiej zbudowany w duchu modernizmu powojennego w latach 1960-65, fot. Przemysław Kozłowski
Gdy zebrani przed Dworcem PKP Gdynia Główna uczestnicy dowiedzieli się, że pierwszym eksplorowanym obiektem będzie stojący przy pl. Konstytucji 2 biurowiec Poczty Polskiej wraz z tarasem na ósmej kondygnacji, jedna ze stałych bywalczyń skomentowała: „No jak wy organizujecie spacer, to lipy nie ma!”. Większość z kilkunastoosobowej grupy to właśnie stali uczestnicy, czujni i wyczekujący takich wydarzeń. Wielu z nich zapewne codziennie śledzi facebookowy fanpage Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Jednak i kilku nowym uczestnikom udało się zapisać na spacer. Byli to w większości gdynianie, ale także mieszkanka Borów Tucholskich.

W wieloletniej historii miejskich spacerów fotograficznych była to pierwsza okazja, by zwiedzić ten powstały w latach 1960-65, w duchu modernizmu powojennego budynek, wpisany w 2018 roku do gminnej ewidencji zabytków. Dziś biurowiec jest opuszczony i nadgryziony zębem czasu, ale gdy nowy nabywca (Poczta Polska wystawiła go na sprzedaż) dokona remontu pod okiem miejskiego konserwatora zabytków, powinien znów prezentować się okazale.

Foto spacer na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, fot. Przemysław Kozłowski
Fotospacer na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, kamienica przy ul. Świętojańskiej 47, fot. Przemysław Kozłowski
Po półtoragodzinnej eksploracji biurowca i przylegających do niego niższych budynków pocztowych, w których nadal sortowane są paczki, grupa fotografów przeszła na ulice Abrahama i Świętojańską, by odwiedzić klasyczne tym razem modernistyczne wnętrza kamienic sprzed wojny. I tu kolejna niespodzianka. Wejścia do kamienic przy ul. Abrahama 49 oraz Świętojańskiej 47, 49 i 51 także były dziewicze. Nie są to wprawdzie tak imponujące klatki z duszą, jak choćby te na Abrahama 28, ale w każdej można było znaleźć urokliwe detale i ducha przedwojnia.

Wczorajszy fotospacer rozpoczął sezon. Kolejne wydarzenia na szlaku już wkrótce.

– Gdyński Szlak Modernizmu tradycyjnie zaprasza na ostatni weekend sierpnia. Wówczas już od czwartku, 26 sierpnia do niedzieli, 29 sierpnia w programie znajdzie się co najmniej 10 propozycji specjalnych Archi Spacerów, przygotowanych specjalnie na tegoroczny festiwal 11. Weekend Architektury w Gdyni. W wybrane letnie dni powrócimy także na trasy takich dzielnic, jak Działki Leśne, Grabówek, Kamienna Góra czy modernizm gdyński na Styku z Portem. Wydarzenia będą także okazją do poznania wydawnictw - map nowych tras, wzięcia udziału w minikonkursach oraz poznania niedostępnych na co dzień modernistycznych wnętrz, w tym słynnego „Bankowca" wraz z MiniMuzeum, budynków publicznych oraz kamienic mieszkalnych Śródmieścia Gdyni – dopowiada Jacek Debis.

Wydarzenia będą dostosowywane do aktualnych obostrzeń pandemicznych. Wszystkie informacje będą publikowane na profilu FB  oraz stronie modernizmgdyni.pl.

Foto-spacer zaplanował i poprowadził tradycyjnie Przemysław Kozłowski, fotograf współpracujący z Agencją Rozwoju Gdyni i redaktor miejskiego portalu gdynia.pl.

Więcej zdjęć uczestników spaceru oraz rozstrzygnięcie mini konkursu na najlepsze zdjęcia pleneru wkrótce na FB Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.05.2021 16:35
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.05.2021 09:01
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Najnowsze