Co nowego

Praktyki na „Wodniku”

ORP „Wodnik” wypłynął w rejs szkoleniowo-nawigacyjny // fot. bsmt Michał Pietrzak / 3. Flotylla Okrętów w Gdyni

ORP „Wodnik” wypłynął w rejs szkoleniowo-nawigacyjny // fot. bsmt Michał Pietrzak / 3. Flotylla Okrętów w Gdyni

ORP „Wodnik” opuścił Port Wojenny w Gdyni i wypłynął w rejs nawigacyjno-szkoleniowy. Na jego pokładzie praktyki odbędą podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej oraz funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przed nimi prawie 50 dni żeglugi po morzach i oceanach. W tym czasie będą doskonalić swoje umiejętności.


Na pokładzie „Wodnika” wyszkolono już tysiące oficerów. Teraz do tego grona dołączą kolejne osoby. 34 studentów Akademii Marynarki Wojennej wypłynęło właśnie w rejs nawigacyjno-szkoleniowy. Praktyki będą odbywać również funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Okręt wypłynął z gdyńskiego portu w czwartek, 28 lipca. Załogę czeka 46 dni morskiej i oceanicznej żeglugi. Podczas rejsu podchorążowie sprawdzą swoją wiedzę i będą doskonalić umiejętności, które zdobyli podczas studiów. Czekają na nich różnego rodzaju zajęcia.

Jaką trasę pokona „Wodnik”? Popłynie przez cieśninę Sund, Morze Północne, kanał La Manche, Ocean Atlantycki, Cieśninę Gibraltarską oraz Morze Śródziemne. Po drodze okręt odwiedzi Lizbonę, Ajaccio czy Melilli. Zawinie też do Plymouth, gdzie zaplanowano uroczystości z okazji 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej.

Praktyki zakończą się 12 września. Wtedy okręt wróci do Gdyni.

Grafika na pokładzie okrętu ORP „Wodnik” prezentująca boga mórz z trójzębem w ręku // fot. R. Maślak / AMW

Okręt szkolny ORP „Wodnik” to weteran operacji „Pustynna Burza” (brał w niej udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku). Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie, nawigacyjno–szkoleniowe oraz oficerskie, w czasie których podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej zapoznają się z warunkami służby na okrętach. Praktykanci uczestniczą w procesie szkolenia techniczno–specjalistycznego, uczą się użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą okrętu poznają odwiedzane porty. Poznają też tradycje Marynarki Wojennej i jej historyczny dorobek oraz uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych, godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 29.07.2022 15:29
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.07.2022 15:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze