Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie. Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie.
Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Fot. Karol Stańczak

Fot. Karol Stańczak

07.03.2019 r.

Nadchodzący weekend zapowiada się niezwykle intensywnie i różnorodnie. Do Gdyni przybyła elita podróżniczego świata. Można będzie posłuchać o podróżach i może zaplanować swoją własną wyprawę. Nie obędzie się też bez sportowych emocji w związku z meczem Ekstraklasy. A na spragnionych kultury czekają wystawy, projekcje kinowe i spektakle. 
 

21. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Przed nami trzy dni z niesamowitymi relacjami z wypraw marzeń. Do Gdyni przybyła elita polskiego środowiska podróżników. Dziś startują 21. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.
W Gdynia Arenie oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym od piątku do niedzieli od rana do wieczora odbywają się prezentacje najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego. To zarówno relacje, jak i pokazy zdjęć oraz filmów. Do tego cały szereg dodatkowych wydarzeń: wystawy zdjęć, seminaria specjalistyczne, spotkania z autorami książek czy targi sprzętu outdoorowego. Kulminacyjny punkt programu to zawsze ceremonia wręczenia nagród „Kolosy”.
Przekrój tematyczny, jak zresztą wskazuje oficjalna nazwa imprezy, obejmuje podróżników, żeglarzy oraz alpinistów. Łącznie organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt pełnych pasji wystąpień zapalonych podróżników, którzy każdego roku spełniają swoje marzenia i przełamują wszelkie bariery. Do Gdyni przyjeżdża absolutna czołówka autorów najbardziej spektakularnych wyczynów z ostatnich kilkunastu miesięcy. To zarówno nazwiska powszechnie znane, ale także szansa dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoje podróże życia.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Szczegółowy program znajduje się na www.gdynia.pl/spotkania. Z sobotnich pokazów na stronie www.gdynia.pl będzie dostępna transmisja wideo.

Piątek w Akwarium Gdyńskim

Akwarium Gdyńskie MIR (ul. Jana Pawła II 1) zaprasza 8 marca wszystkie kobiety, małe i duże, ciekawskie i nieśmiałe. Po godz. 15.00 wstęp na ekspozycję będzie dla nich bezpłatny.

Wernisaż wystawy 11. Baltic Mini Textile Gdynia

8 marca o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) rozpocznie się wernisaż wystawy 11. Baltic Mini Textile Gdynia oraz wystawy towarzyszącej Henryki Zaremby – laureatki Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni 10. Baltic Mini Textile Gdynia.

Zapowiedź wernisażu Baltic Mini Textile
 
Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 roku. W ciągu 25 lat swoje miniatury zaprezentowali tu artyści niemal z całego świata: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Inicjatorką i pomysłodawczynią przeglądu jest gdyńska artystka Aleksandra Bibrowicz-Sikorska.
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.
Partnerami wystawy zostali Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i Bezirk Mittelfranken.
 

Nowa wystawa Halo Kultura

Tego samego dnia o godz. 22.00 w nowej przestrzeni Halo Kultura w podziemiach Hal Targowych rozpocznie się wernisaż wystawy G8. G8 to osiem kobiet, które uczestniczą w tej wystawie: 7 artystek i 1 kuratorka: Anna Borowska, Zuzanna Seweryna Dolega, Agnieszka Jewasińska, Katarzyna Stefania Józefowicz, Aleksandra Majzel, Katarzyna Michalkiewicz-Hansen, Anita Wasik i Diana Lenart.
Wystawa jest hołdem dla naturalnego złoża ogromnego talentu i wrażliwości, jakie posiada to miasto. Odkrycie potencjału, jaki niesie za sobą twórczość gdyńskich kobiet zajmujących się grafiką artystyczną, jest nieocenioną wartością nie tylko dla Gdyni i nie tylko dla kobiet. – mówi Diana Lenart, kuratorka. 

Plakat wernisażu Halo kultura

Wystawa potrwa 2 tygodnie, G8 jest pierwszą odsłoną kuratorskiego cyklu odbywającą się w podziemiach modernistycznej Hali Targowej w Gdyni. G8 przedstawia dorobek twórczy siedmiu znakomitych gdyńskich graficzek. Większość z nich związana jest ze stowarzyszeniem Halo Kultura, gdzie prowadzą pracownie grafiki artystycznej. Artystki zaprezentują także nowe prace, przygotowane z myślą o temacie przewodnim pierwszego roku kuratorskich działań Halo Kultury, jakim jest „Wynurzenie/Erupcja”.    
Gdyńska Kobieca Grafika jest dziełem otwartym i zapowiedzią kolejnych edycji wystawy. 

Radosław Piwowarski biesiadnie

W sobotę 9 marca odbędzie się kolejna Biesiada Literacka z cyklu autobiografie. Gościem Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” (ul. Zawiszy Czarnego 1) będzie ceniony polski reżyser i scenarzysta Radosław Piwowarski.
Początek spotkania w sali kolumnowej o godz. 15.00.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Maraton zumby

Rada Dzielnicy Oksywie oraz V LO im. Płk. Dąbka zapraszają mieszkańców Oksywia i okolic na Maraton Zumby z okazji Dnia Kobiet.
Maraton odbędzie się 9 marca w godz. 16.00-18.00 w sali gimnastycznej V LO przy ul. Dickmana 14.

Parkrun

Cykliczne biegi Parkrun Gdynia to część akcji społecznej Gdyńskie Poruszenie, zachęcającej do aktywnego wypoczynku. Parkrun Gdynia to bieg na dystansie 5 km z indywidualnym pomiarem czasu. Dzięki systemowi on-line, wyniki rejestrowane są na stronie www.parkrun.pl, jak również przesyłane są na adres mailowy uczestników. Udział w parkrun stanowić może dodatkowy element treningu, bądź też okazję do sprawdzenia i poprawienia swojej formy.
Parkrun Gdynia organizowany jest przez cały rok, w każdą sobotę o godz. 9.00 na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Zbiórka o 8.45 na ścieżce prowadzącej na Bulwar vis a vis restauracji Del Mar (przy plaży miejskiej).
Dołącz do grupy, przyjdź, pobiegaj, poćwicz, a jednocześnie przygotuj się do cyklu Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych.
 

Sportowe emocje

W sobotę 9 marca możecie kibicować gdyńskim drużynom:
– o godz. 20.30 Arka Gdynia zagra z drużyną Mistrza Polski - Legią  Warszawa. Mecz odbędzie się na Stadionie Miejskim w Gdyni.
Bilety https://bilety.arka.gdynia.pl/index.

– o godz. 18.00 w hali Gdyńskiego Centrum Sportu (ul. Olimpijska 5/9) w 21. kolejce PGNiG Superligi ARKA Gdynia Handball zagra z Azoty Puławy.
Wstęp na mecz jest bezpłatny.
 

Odwiedź Konsulat Kultury

Spektakle, koncerty i wydarzenia odbywające się przy ul. Jana z Kolna 25:
– 10 marca w godz. 20.00-21.00 – spektakl muzyczno-taneczny „Irlandia” – barwna podróż przez kulturę muzyczną i taneczną. Gościem specjalnym będzie Ruth McKenna – gwiazda tańca irlandzkiego, tancerka widowiska Riverdance. Towarzyszyć jej będą Mateusz Wójcik – twórca widowiska „Usłyszeć Taniec” oraz irlandzki zespół Macalla Trio.
Bilety w cenie 20 zł.
 
Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza:
– 8 marca o godz. 19.00 na spektakl „Mamy problem. Monodram macierzyński” w reż. Jakuba Ehrlicha. Jeśli masz dziecko, planujesz mieć dziecko, byłaś lub byłeś dzieckiem – warto ten spektakl zobaczyć! W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek.
Bilety: 40/35 zł
– 8 marca o godz. 20.00 do kawiarni na pierwsze spotkanie z cyklu „Kobiecość i seksualność”. Jaki był odbiór kobiecej seksualności kiedyś, a jaki jest dzisiaj w świetle najnowszej wiedzy? Spotkanie poprowadzi Anna Maria Podsiadły - psycholog, terapeutka, edukatorka w zakresie seksualności.
Wstęp wolny.
– 9 marca o godz. 16.30 i 19.00 na spektakl „Wieczory ateńskie” w reż. Mateusza Olszewskiego. To komedia, w której spotykamy trzypokoleniową moskiewską rodzinę. Poważne problemy ukazane są z przymrużeniem oka, a wszystko z niezwykle bogatą kulturą rosyjską w tle.
Bilety: 40/35 zł.
– 10 marca o godz. 14.00 na muzyczne popołudnie w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii „Marimba, werble, talerze i inne perkusyjne niespodzianki”.
Główną rolę odegrają instrumenty perkusyjne, które zabiorą uczestników w podróż dookoła świata, w krainę dźwięków, szumów, trzasków i całej gamy odcieni wydobywanych z tych niezwykłych instrumentów.
Bilety: 12 zł.
 

W Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza:
– 9 marca w godz. 12.00-13.30 na Gdynia Language Swap, czyli Punkt Wymiany Językowej. W sali multimedialnej można dołączyć do punktu wymiany językowej i poćwiczyć języki obce, gawędząc przy kawie.
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: http://bit.ly/GdnLandSwap.
– 9 marca w godz. 17.00-18.30 na grę muzealną dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat Misja Ściśle Fajna. Czy nastoletnim agentom uda się odkryć tajemnice skrywane w budynku dawnego Dworca Morskiego? Wymagania: spryt, dociekliwość, odwaga.
Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Koszt: 10 zł. Opiekunowie nie uczestniczą w zajęciach.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza 8 i 9 marca o godz. 19.00 oraz 10 marca o godz. 17.00 na „Hotel Westminster” Raya Cooney’a w reżyserii Bogdana Cioska.
W Hotelu Westminster spotkają się: minister, jego żona, jego kochanka, sekretarz, posłanka opozycyjnej partii, dyrektor hotelu, kelner i inni, którzy na naszych oczach wpadają w erotyczne tarapaty. Małżeńskie zdrady, kłopotliwe romanse, intrygi i nieporozumienia. Życie intymne polityków okazuje się być tak samo śmieszne, jak oni sami…
Więcej na www.gombrowicz.art.pl.
 

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Od piątku w Kinie Studyjnym GCF można oglądać nowy film dla dzieci, oparty na bestsellerowej serii szwedzkich książek kryminalnych, pt. „Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai. Pierwsza tajemnica”. W repertuarze jest również nowa polska komedia romantyczna „Całe szczęście”.
 
Sala Warszawa
Piątek, 8 marca
Corgi, psiak Królowej  –  9.15, 11.10
Faworyta – 13.00
Green Book – 15.20
Całe szczęście – 17.50
Wszyscy wiedzą. Pokaz przedpremierowy z Radiem Wihajster – 20.00
Sobota – Niedziela, 9-10 marca
Corgi, psiak Królowej  – 11.30
Faworyta – 13.30
Całe szczęście – 15.50, 18.00
Green Book – 20.10
 
Sala Goplana 
Piątek, 8 marca
Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai. Pierwsza tajemnica – 10.00
Witajcie w Marwen – 12.30, 20.30
Robaczki z zaginionej dżungli – 14.50
Corgi, psiak Królowej  – 16.40
Córka trenera  – 18.30
Sobota – Niedziela, 9-10 marca
Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai. Pierwsza tajemnica – 10.30
Witajcie w Marwen – 12.30, 20.30
Robaczki z zaginionej dżungli – 14.50
Corgi, psiak Królowej  – 16.40
Córka trenera  – 18.30
 
Sala Morskie Oko
Piątek, 8 marca
Niedziela, 10 marca
Zimna wojna  – 10.20
Całe szczęście – 12.10
Córka trenera – 14.15
Granica – 16.10
Kafarnaum – 18.20
Szczęśliwy Lazzaro – 20.45
Sobota, 9 marca
Corgi, psiak Królowej  – 10.00
Całe szczęście – 12.10
Zimna wojna – 14.15
Granica – 16.10
Kafarnaum – 18.20
Szczęśliwy Lazzaro – 20.45

Szczegóły są dostępne na stronie www.gcf.org.pl. Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgowy/grupowy), a w Tanie Poniedziałki 14 i 12 złotych.