Co nowego

Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy dla prezydenta

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uhonorowany nagrodą „Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uhonorowany nagrodą „Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy", fot. gdynia.pl

08.10.2018 r.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uhonorowany nagrodą „Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy".

Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy" trafił do rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Prezydent trofeum odebrał osobiście podczas XIV edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.

- Jestem zaszczycony tą nagrodą – powiedział prezydent Wojciech Szczurek. - To uznanie za pracę na rzecz Gdyni i mieszkańców. To też wielka nagroda dla wszystkich Gdynian i Gdyni, miasta świadomego swoich wyzwań, ale każdego dnia zmieniającego się na lepsze. To też uznanie Gdyni, jako jednego z liderów Polski samorządowej.
Celem konkursu „Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy" jest wskazanie i nagrodzenie osób, które w największym stopniu po 1989 roku swoimi działaniami, wkładem intelektualnym i organizatorskim przyczyniły się do budowania Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa na fundamencie zasady pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot poprzez popieranie i tworzenie podstaw do działania autentycznego samorządu terytorialnego.
To nagroda dla osoby, która swoimi życiowymi dokonaniami – jako polityk, naukowiec czy działacz przyczyniła się do rozwoju państwa opartego na współdziałaniu władzy centralnej i samorządowej, dialogu społecznego oraz rozwoju samorządności.

- W tym roku przyznaliśmy nagrodę prezydentowi Szczurkowi z Gdyni, którego cenimy za wiele lat pracy na rzecz samorządów. Za to, że ciągle, przez kolejne kadencje zdobywa poparcie swoich wyborców i zbudował tak piękną Gdynię, jaką ona jest. Gratulujemy! - powiedział Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".


Nagroda „Fundamentu Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy to nie pierwsze ważne wyróżnienie, jakie trafiło do rąk prezydenta Gdyni.


W 2015 roku Wojciech Szczurek został włodarzem 25-lecia, a Gdynia zajęła pierwsze miejsce w rankingu Dziennika Gazety Prawnej - Perły Samorządu.

- Chciałbym, żebyśmy po 25 latach istnienia samorządu otworzyli Konstytucję i ponownie ją przeczytali. Ćwierć wieku to z jednej strony dobre podsumowanie tego, co za nami, z drugiej idealny moment, aby myśleć o przyszłości. Przed nami wiele planów, projektów ale przede wszystkim codzienna troska o to, by mieszkańcom Gdyni żyło się lepiej - powiedział wtedy prezydent odbierając wyróżnienie.

W tym samym roku prezydent Wojciech Szczurek został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - drugim co do ważności państwowym odznaczeniem cywilnym w kraju. Przyznano je za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju, pracy zawodowej i działalności społecznej.

Do rąk prezydenta trafiły także nagrody niezwiązane z samorządem.

W 2000 roku Wojciech Szczurek odebrał Medal Przyjaciela Integracji. Otrzymują go osoby, instytucje i firmy, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają nie z formalnego obowiązku, ale chęci budowania społecznej integracji. Słowem – więcej robią, niż muszą.

W 2004 roku z kolei prezydenta i władze Gdyni nagrodził Magazyn Sportów Wodnych "Żagle". Do samorządowców trafiła nagroda im. Leonida Teligi w kategorii "popularyzacja żeglarstwa" za promowanie i wspieranie imprez żeglarskich. W uzasadnieniu wskazano przede wszystkim wzorową organizację zlotu żaglowców "Cutty Sark", ale także dziesiątki innych działań, które przy współudziale miasta odbywają się w Gdyni.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to projekt, którego celem jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Od początku istnienia rankingu nad metodologią czuwa niezależna kapituła ekspertów. Sprawdza, które samorządy najbardziej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansowym.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 października 2018 roku o godzinie 12:30 w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, przy ul. Anielewicza 6 w Warszawie.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.rankingsamorzadow.pl.