Co nowego

Prezydent pisze do konsula Ukrainy

Prezydent Gdyni wystosował list ze słowami wsparcia do Konsula Ukrainy w Gdańsku, fot. Paweł Kukla

Prezydent Gdyni wystosował list ze słowami wsparcia do Konsula Ukrainy w Gdańsku, fot. Paweł Kukla

„Czujemy się zobowiązani do niesienia pomocy i wsparcia Ukrainkom i Ukraińcom” - jednoznacznie deklaruje prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek w liście do ukraińskiego konsula, Oleksandra Plodystyia. Gdynia tym samym potępia rosyjską inwazję na naszych wschodnich sąsiadów i podtrzymuje gotowość do pomocy w szerokim zakresie.


Świat z niepokojem śledzi sytuację na wschodzie Europy, a polskie miasta szykują się do wsparcia obywateli Ukrainy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia dla siebie i swoich rodzin. Trwają pierwsze przygotowania do tego, aby zapewnić uchodźcom godne warunki. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek zdecydował się wystosować oficjalny list do Konsula Ukrainy w Gdańsku, podtrzymując wcześniejsze publiczne deklaracje o chęci udzielenia niezbędnej pomocy.

- Chciałbym zapewnić, że jako miasto podtrzymujemy chęć udzielenia wszelkiej pomocy potrzebnej obywatelom Ukrainy, zarówno tym już mieszkającym w Polsce i na Pomorzu, jak i tym przebywającym w swojej ojczyźnie – pisze Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W liście skierowanym do Oleksandra Plodystyia prezydent podkreśla też po raz kolejny zdecydowany sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, która od kilkunastu godzin przybiera na sile. Jedynym, co możemy w obecnej sytuacji zrobić jako samorząd jest pełne wsparcie naszych wschodnich sąsiadów, na które zdecydowanie mogą oni liczyć w Gdyni.

- Jednocześnie mam głęboką nadzieję, że dzięki solidarnym działaniom społeczności międzynarodowej uda się zakończyć ten bezprecedensowy atak i powrócić do rozmów pokojowych – czytamy w liście prezydenta Gdyni do Konsula Ukrainy w Gdańsku.

Przypomnijmy, że jeszcze zaledwie ponad dwa tygodnie temu Wojciech Szczurek i Oleksandr Plodystyi mieli okazję rozmawiać osobiście podczas kurtuazyjnego spotkania w Urzędzie Miasta Gdyni. Prezydent Szczurek wyraził wówczas swoje wsparcie dla całego narodu ukraińskiego w związku z napiętą sytuacją polityczną. Dziś te obawy zmieniły się w ponurą rzeczywistość, a Gdynia podtrzymuje deklaracje dotyczące pomocy i wsparcia, podejmując jednocześnie działania.

Poniżej pełna treść listu prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka do Konsula Ukrainy w Gdańsku:


Szanowny Panie Konsulu!

W imieniu mieszkańców i władz miasta Gdyni chciałbym wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec zmasowanej rosyjskiej inwazji na Ukrainę i przekazać wyrazy naszej solidarności z narodem ukraińskim. Jednoczymy się dziś z Ukrainkami i Ukraińcami oraz wspieramy Wasze działania, tak jak cały demokratyczny świat.

Chciałbym zapewnić, że jako miasto podtrzymujemy chęć udzielenia wszelkiej pomocy potrzebnej obywatelom Ukrainy, zarówno tym już mieszkającym w Polsce i na Pomorzu, jak i tym przebywającym w swojej ojczyźnie. Niejednokrotnie w swojej historii to Polacy stawali się ofiarą niczym niesprowokowanej obcej agresji. Dziś, w obliczu rosyjskich działań na Ukrainie, pragniemy wyrazić nasz kategoryczny sprzeciw wobec inwazji na Wasz kraj, jego niezależność i niepodległość, które z takim zaangażowaniem i konsekwencją budowaliście. Czujemy się zobowiązani do niesienia pomocy i wsparcia Ukrainkom i Ukraińcom.

Jednocześnie mam głęboką nadzieję, że dzięki solidarnym działaniom społeczności międzynarodowej uda się zakończyć ten bezprecedensowy atak i powrócić do rozmów pokojowych. Pragnę zapewnić, że jako sąsiedzi i przyjaciele jesteśmy z Wami.

Z poważaniem
Wojciech Szczurek

  • ikonaOpublikowano: 24.02.2022 13:22
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2022 08:49
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze