Co nowego

Prezydent Gdyni z „Perłą Samorządu"

Tytułem najlepszego włodarza wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców przypadł w tym roku prezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi, fot. Karol Stańczak

Tytułem najlepszego włodarza wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców przypadł w tym roku prezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi, fot. Karol Stańczak

Za nami stała część programu kongresu „Perły Samorządu”, na którą co roku ze zniecierpliwieniem czekają przedstawiciele gmin i miast z całej Polski. Wyniki przygotowanego przez Dziennik Gazetę Prawną oraz Deloitte rankingu „Perły Samorządu 2020” okazały się szczęśliwe dla Gdyni: najlepszym włodarzem w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców uznano prezydenta Wojciecha Szczurka, a miasto wśród samorządów z całej Polski sklasyfikowano na wysokiej, 4. lokacie.


To bazujące na rzetelnych danych i pracy specjalistów z Dziennika Gazety Prawnej oraz Deloitte podsumowanie roku w polskich samorządach. Ranking „Perły Samorządu” przyzwyczaił nas do corocznych uroczystych gal w gdyńskim Muzeum Emigracji, ale tym razem zdalny tryb nieco zmienił formę ogłoszenia jego wyników. To, co nie uległo zmianie to z pewnością ranga wyróżnień, które co roku przypadają najskuteczniejszym i najbardziej aktywnych samorządom oraz ich włodarzom.

Najlepsi z całego kraju


Ranking wyłania po siedmiu wyróżnionych oraz trzech laureatów we wspomnianych dwóch kategoriach: samorządy oraz włodarze, z podziałem na podkategorie względem wielkości danego samorządu. W poniedziałkowy wieczór (12 października) poznaliśmy w ten sposób najlepszych wśród gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, miast do 100 tysięcy oraz powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Podczas gali niemal tradycyjnie już wręczane są też tytuły „Liderów Dobrych Praktyk”.

- Ośma edycja rankingu była niewątpliwie całkowicie inna od poprzednich i stanowiła niemałe wyzwanie – mówiła Dominika Sikora, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej. - Wybór Pereł Samorządu nie był łatwy. Ocenialiśmy bowiem gminy i włodarzy przez pryzmat działań z 2019 roku. Zrobiliśmy absolutnie wszystko, by pandemia i jej skutki na tę ocenę nie miały wpływu. Na to przyjdzie czas w przyszłym roku. Po roku przerwy spowodowanej wyborami samorządowymi wróciliśmy do oceny włodarzy, uznając, że ci z nich, którzy objęli swoje stanowisko po raz pierwszy mają już za sobą pełen rok pracy i mogą w pełni pochwalić się swoimi osiągnięciami. Wzorem ubiegłego roku wybraliśmy także Liderów Dobrych Praktyk, czyli gminy, które wyróżniły się w konkretnych dziedzinach.


- Pytania zadaliśmy w kategoriach tematycznych, które naszym zdaniem mają największy wpływ na jakość życia i sposób zarządzania w samorządzie. Przyjrzeliśmy się takim kategoriom, jak rynek pracy, współpraca z przedsiębiorcami, sposób zarządzania finansami, oświatą czy transportem publicznym, ale także spojrzeliśmy na aktywność w organizacjach krajowych i międzynarodowych, sposób komunikacji z mieszkańcami, ale także bardzo aktualne tematy, jak ochrona jakości powietrza, gospodarowanie odpadami czy elektromobilność – wymieniał Maciej Rawski, starszy konsultant w zespole zrównoważonego rozwoju Deloitte Advisory.


Gdynia wśród najlepszych


Gdynianie śledzący tegoroczną galę online mieli szczególne powody do radości w dwóch momentach. Pierwszy z nich to tytuł najlepszego włodarza w Polsce w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, który przypadł prezydentowi Gdyni – Wojciechowi Szczurkowi.

- Dobry lider to taki lider, który przede wszystkim współpracuje i buduje zespół. Jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem, bo pracuję ze znakomitymi ludźmi. Pewnie nie byłoby tak wielu działań i zmian w naszym mieście, gdyby nie osoby zaangażowane w samorząd. Zresztą myślę, że to wspólna cecha wszystkich, którzy pracują w samorządzie: napędzanie się dobrą energią mieszkańców, budowanie współdziałania. Gdy patrzę dziś na Gdynię, to mogę powiedzieć, że czas samorządu to znakomity czas w historii naszego miasta. Bardzo serdecznie i gorąco gratuluję wszystkim laureatom – mówił prezydent Wojciech Szczurek w studio Dziennika Gazety Prawnej tuż po ogłoszeniu wyników.


Drugi powód do zadowolenia to sklasyfikowanie miasta Gdyni jako samorządu na wysokiej, 4. w kraju pozycji w rankingu miast powyżej 100 tys. mieszkańców. W czołowej dziesiątce tegorocznej edycji razem z Gdynią znalazły się też takie samorządy jak Kraków, Katowice, Poznań czy sąsiedni Gdańsk.

Poniżej dostępny pełen zapis transmisji z gali rankingu z facebookowej strony gazetaprawna.pl:




Zapis transmisji z całej gali rankingu „Perły Samorządu” można znaleźć na facebookowej stronie Dziennika Gazety Prawnej, tam znajduje się też zapis transmisji na żywo z dyskusji prowadzonych podczas pierwszego dnia kongresu „Perły Samorządu”. Można także przyjrzeć się rozmowom prowadzonym podczas drugiego dnia kongresu - we wtorek.

Więcej informacji i program kongresu na podstronie Dziennika Gazety Prawnej poświęconej „Perłom Samorządu”.

  • ikonaOpublikowano: 13.10.2020 13:25
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.10.2020 13:39
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze