Co nowego

Przed nami 25. edycja festiwalu Gdynia Classica Nova

Gdynia Classica Nova to koncerty wykonywane przez orkiestry, chóry i zespoły kameralne. Zdjęcie archiwalne // fot. Anna Rezulak

Gdynia Classica Nova to koncerty wykonywane przez orkiestry, chóry i zespoły kameralne. Zdjęcie archiwalne // fot. Anna Rezulak

25.05.2022 r.

Arcydzieła muzyki klasycznej ponownie zabrzmią w Gdyni. Wszystko w ramach festiwalu Gdynia Classica Nova, który potrwa od 28 maja do 12 czerwca. W tym roku odbędzie się jego jubileuszowa edycja. Wydarzenie jest bowiem organizowane już od ćwierć wieku. Podczas festiwalu będzie można wysłuchać 7 wyjątkowych koncertów. Na początek wystąpi Marcin Wyrostek, który zagra z zespołem Corazon oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Ariela Ludwiczaka. Koncert otwarcia odbędzie się w sobotę, 28 maja w Gdynia Arenie.


Gdynia Classica Nova ma już 25 lat i bogatą historię. Warto przypomnieć, że na początku wydarzenie to nosiło zupełnie inną nazwę. Był to Festiwal Muzyki Sakralnej. Z czasem zataczał on coraz szersze kręgi i poszerzał horyzonty, dlatego jego nazwę zmieniono na tę, którą znamy obecnie.Przez ćwierć wieku w ramach festiwalu zorganizowano 200 koncertów, podczas których publiczność mogła wysłuchać i zapoznać się z największymi arcydziełami muzyki klasycznej. Utwory znanych kompozytorów prezentowały orkiestry, chóry i zespoły kameralne, a także soliści – zarówno z Polski, jak i krajów europejskich.

– Na festiwal Gdynia Classica Nova przez wiele lat zapraszaliśmy Państwa jesienią. Od ubiegłego roku czynimy to w iście wiosennym nastroju na przełomie maja i czerwca. Wystartujemy 28 maja w Gdynia Arenie i będzie to koncert podwójnie jubileuszowy. Festiwal Gdynia Classica Nova obchodzi 25-lecie, a gość specjalny tego wieczoru, absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny akordeonista – Marcin Wyrostek, świętuje 20-lecie pracy artystycznej. To jednak dopiero początek, ponieważ podczas kolejnych 6 festiwalowych koncertów wystąpią znane i lubiane przez Państwa orkiestry, soliści, a przede wszystkim zabrzmi świetna muzyka. Mam nadzieję, że jak zawsze znajdą Państwo czas na to, aby być razem z nami i spędzić wiele wspaniałych chwil – mówi Krzysztof Dąbrowski, dyrektor artystyczny festiwalu Gdynia Classica Nova.

– Gdynia Classica Nova to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w naszym mieście. 25. edycja festiwalu skłania do podsumowań. Cieszę się bardzo, że w minionych latach wiele ciekawych, festiwalowych koncertów odbywało się w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. W ubiegłym roku był to koncert Orkiestry Progress Szymona Morusa oraz występ zespołu Sidor x S-AGE, podczas którego młodzi wykonawcy prezentowali muzykę klasyczną w ciekawej, elektronicznej odsłonie. Już dziś zapraszam wszystkich na kolejną dawkę muzycznych wrażeń. Tegoroczna edycja festiwalu Gdynia Classica Nova zapowiada się bardzo ciekawie – mówi Joanna Rutkowska, dyrektor Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni.Tegoroczna, jubileuszowa odsłona wydarzenia będzie szczególna. Potrwa od 28 maja do 12 czerwca. Melomani mogą liczyć na 7 koncertów w kilku lokalizacjach. W salach Konsulatu Kultury, Portu Gdynia, Gdynia Areny, Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, a także w kościele pw. św. A. Boboli i kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wybrzmią utwory kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Piotr Czajkowski, Witold Lutosławski, Georg Friedrich Händel, Jan Sebastian Bach czy Niccolo Paganini.

Festiwal zainauguruje galowy koncert jubileuszowy wybitnego akordeonisty Marcina Wyrostka, który będzie świętował 20-lecie pracy artystycznej. Muzyk zagra razem z zespołem Corazon oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Ariela Ludwiczaka. Koncert odbędzie się w sobotę, 28 maja o godz. 19.00 w Gdynia Arenie (ul. K. Górskiego 8). Tego wieczoru ze sceny popłyną utwory Antonio Vivaldiego, Astora Piazzolli, Isaaca Albeniza, Wiaczesława Siemionowa oraz autorskie kompozycje Marcina Wyrostka.

Bilety w cenie 20 i 30 zł są dostępne na stronie gck.interticket.pl.

W niedzielę, 29 maja o godz. 19.00 w dolnym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 24) wystąpi Cappella Gedanensis. W programie: koncerty organowe Georga Friedricha Händla oraz Stabat Mater Giovanniego Batisty Pergolesiego. Wśród wykonawców pojawią się: Agnieszka Franków-Żelazny (dyrygentka), Agnieszka Tomaszewska (sopran), Helena Poczykowska (alt) i Roman Perucki (pozytyw).

Bilety w cenie 20 zł można nabyć na stronie gck.interticket.pl.

W sobotę, 4 czerwca o godz. 19.00 w dolnym kościele pw. św. A. Boboli (pl. św. Andrzeja 1) odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Progress pod batutą Szymona Morusa. Wystąpi też sopranistka Ewa Tracz. W programie utwory: Franza Schuberta – Salve Regina D676 na sopran i orkiestrę smyczkową, Macieja Zakrzewskiego – Ave Maria na sopran i orkiestrę smyczkową oraz Antonina Dvořáka – serenada E-dur op. 22 na orkiestrę smyczkową.

Bilety w cenie 20 zł są do kupienia na stronie gck.interticket.pl.

Z kolei w niedzielę, 5 czerwca o godz. 19.00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego (ul. bp. Dominika 13A) zaprezentuje się zespół Glass Duo. W programie utwory: Claude'a Debussy'ego – Rêverie, Witolda Lutosławskiego – Bukoliki, Erika Satiego – Gnosienne 1 oraz Krzysztofa Komedy – Kołysanka Rosemary.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia na stronie gck.interticket.pl.

W piątek, 10 czerwca o godz. 19.00 w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. rotterdamska 9) wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Massimiliano Caldiego. Na wiolonczeli zagra Magdalena Bojanowicz. Ze sceny popłyną utwory: Ludwiga van Beethovena – uwertura do baletu „Twory Prometeusza” op. 43 oraz uwertura „Egmont” op. 84, Piotra Czajkowskiego – wariacje na temat rokoko op. 33 oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta – symfonia nr 40 G-moll K. 550.

Bilety w cenie 20 zł są dostępne na stronie gck.interticket.pl.

Na sobotę, 11 czerwca zaplanowano koncert zespołu Sidor x S-AGE. Odbędzie się on o godz. 19.00 w Konsulacie Kultury. Wystąpią: Ewa Sidor (altówka), Marcin Sidor (skrzypce) oraz Szymon Herbuś (elektronika). Artyści zaprezentują autorskie aranżacje kompozycji Vivaldiego, Bacha, Beethovena, Chopina, Griega, Pachelbela, Paganiniego oraz utwory własne.

Bilety w cenie 20 zł można kupić na stronie gck.interticket.pl.

Na zakończenie festiwalu zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego. Występ odbędzie się w niedzielę, 12 czerwca o godz. 19.00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni (ul. bp. Dominika 13A). Gośćmi tego koncertu będą również: saksofonista Wojciech Staroniewicz oraz trio Artura Jurka, świetnego kompozytora, aranżera, pianisty i absolwenta gdyńskiej szkoły muzycznej. W programie utwory: Antonio Carlosa Jobima – The Girl from Ipanema, Favela i Corcovado, Duke'a Ellingtona – Sophisticated Lady, Joego Hendersona – Black Narcissus, Josepha Kosmy – Autumn Leaves, Luiza Bonfy – Gentle Rain, Sonny'ego Rollinsa – Duke of Iron oraz Wojciecha Staroniewicza – Among the Monks i Ja w kapeluszu.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia na stronie gck.interticket.pl.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gcn.gdynia.pl oraz facebookowym profilu festiwalu Gdynia Classica Nova.

Program festiwalu Gdynia Classica Nova 2022 // materiały prasowe