Co nowego

Przesiadaj się i jedź. #Mobilityweek w Gdyni

Organizatorzy zapraszają do włączenia się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Organizatorzy zapraszają do włączenia się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zwany też Tygodniem Mobilności, obchodzony w dniach 16-22 września, to największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu, organizowana pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. W tych dniach, europejskie miasta łączą się w działaniach na rzecz jakości życia w mieście, bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym oraz ochrony środowiska.

- Gdynia i tym razem włącza się do tej inicjatywy. W ciągu siedmiu dni będzie wiele okazji, by aktywnie wziąć udział w obchodach tego tygodnia. Nie ma tu żadnych ograniczeń, wystarczy wybrać to, co nas interesuje najbardziej. Zachęcamy, by przesiąść się z samochodu na rower, spróbować, jak można coś przewieźć lub dowieźć dzieci do przedszkola rowerami towarowymi. Zapraszamy na ulicę Starowiejską, gdzie na siedem dni wprowadzamy ograniczone parkowanie. Na fragmencie tej ulicy - od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. Zapraszamy mieszkańców do miłego spędzenia czasu w środku miasta. Będzie tam kiermasz, ogródki gastronomiczne, turniej ping-ponga. Jest to działanie związane z udziałem Gdyni w Tygodniu Mobilności. Decyzja co do ostatecznej organizacji ruchu na ulicy Starowiejskiej jeszcze nie zapadła. Chcę podziękować przedsiębiorcom ze Starowiejskiej za wzięcie udziału w tym tygodniowym wydarzeniu. 22 września, w Dniu Bez Samochodu warto zostawić auto i przybyć na  festyn na Molo Południowym, na który dowiezie nas trolejbus linii 21 - mówi Katarzyna Gruszecka – Spychała, wiceprezydent Gdyni.



W 2017 roku aż 2500 samorządów włączyło się w działania pod szyldem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Zmienia się myślenie Europejczyków o życiu w mieście. Organizatorzy zachęcają do wypróbowania wielu różnych sposobów przemieszczania się z punktu A do B oraz do zastanowienia się nad tym, który środek transportu najbardziej pasuje do konkretnej podróży. A może da się pojechać na rowerze na siłownię, pociągiem do pracy lub wybrać się pieszo na zakupy? Przyjmując koncepcję intermodalności i wykorzystując w czasie naszych podróży zrównoważone środki transportu, nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko, ale może się okazać, że ale może się okazać, że jesteśmy bardziej wysportowani i szczęśliwsi i to bez dodatkowych wydatków!

W myśl zasady - myśl globalnie, działaj lokalnie - każdy z nas może powalczyć o czyste środowisko. Wystarczy przesiąść się z auta, na przykład do trolejbusu. Ponad 1/3 wszystkich pojazdów ZKM to trolejbusy, czyli pojazdy całkowicie bezemisyjne. Dzięki nowym bateriom mogą pokonywać odcinki, na których nie ma sieci trakcyjnej i to nawet do 30 km. W październiku tego roku wyjadą na trasy zupełnie nowe wozy- trolejbusy przegubowe. Wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. System zarządzania ruchem TRISTAR pomaga kierowcom transportu publicznego, gdyż na najbardziej zatłoczonych arteriach daje on pierwszeństwo pojazdom ZKM. Pozwala on także na regulowanie czasu światła zielonego dla pieszych, tak by poruszanie się na własnych nogach po mieście nie wymagało długiego oczekiwania przed zebrą. W Tygodniu Mobilności kilka skrzyżowań przetestowanych zostanie właśnie pod kątem zwiększonego priorytetu dla pieszych – po wciśnięciu przycisku sygnalizacji świetlnej „zielone” zapali się w ciągu 5 sekund.
 
W ramach projektów związanych ze zrównoważonym transportem już od maja funkcjonuje w Śródmieściu 11 specjalnych miejsc parkingowych dla samochodów dostawczych, niebawem pojawi się 20 kolejnych. Ułatwia to poruszanie się pieszym, którym ciężarówki dowożące towar do sklepów nierzadko zastawiały chodnik.

Od 16 września przy skrzyżowaniu ulicy Starowiejskiej i 3 Maja uruchomiony zostanie pilotażowo nowy przystanek ZKM. Tego samego dnia udostępnione zostaną pierwsze gniazda 230V do ładowania rowerów elektrycznych – także pilotażowo, jeśli spodobają się cyklistom, powstanie ich więcej. Na początek jednak podłączyć rower do prądu będzie można przy ul. 10 Lutego 24 (Urząd Miasta), al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (Urząd Miasta), ul. Świętojańskiej 30 (Gdynia InfoBox) oraz na parkingu podziemnym przy Gdyńskim Centrum Filmowym.
 
Sam Tydzień Mobilności to między innymi warsztaty z poruszania się rowerem po mieście dla seniorów, „śniadania autobusowe”, pilotażowe ograniczenia ruchu dla samochodów czy festyn na Molo Południowym z okazji Dnia Bez Samochodu i debaty z ekspertami w Gdynia InfoBox.   

Harmonogram wydarzeń:
  • 22.09  - warsztaty dla mieszkańców, które pomogą wyobrazić sobie, jakie trudności ma osoba starsza i niepełnosprawna w poruszaniu się po mieście. Zgłoszenia przyjmowane będą drogą elektroniczną pod adresami adres: k.marszalkowska@zdiz.gdynia.pl. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń 14 września 2018 r. Liczba miejsc ograniczona.
  • 17- 22.09 - na 5 dni szkolnych SP nr 45 na Dąbrowie wprowadzi zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka ulicy Wiczlińskiej - od skrzyżowania ulicy Lubczykowej do skrzyżowania ulicy Lukrecjowej z ulicą Rdestową - w godzinach szczytu komunikacyjnego 7:00-8:00 oraz 15:00-16:00.
  • 16.09 –16.10 - jesienna edycja programu „Odprowadzam sam” w szkołach
  • 17-21.09: Gdynia Infobox, Spotkania z ekspertem przy kawie.
       Program spotkań:  
1.      Możesz mieć wpływ na przestrzeń Twojego miasta. Uwierz w to!
Prowadzący: Agata Lewandowska (Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni), 17.09, godz. 17-18.
2.      Życie obok siebie, czyli jak zorganizować dostawy, by nie przeszkadzać mieszkańcom
      Prowadzący: dr Daniel Kaszubowski (Politechnika Gdańska), 18.09, godz. 17-18.
3.      Co oznacza mobilność miejska i czy chodzi tylko o zmniejszenie roli samochodu?
Prowadzący: dr hab. Adam Przybyłowski, prof. nadzw. UMG (Uniwersytet Morski w Gdyni), 18.09, godz. 18-19.
4.      Jak skłonić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego?
      Prowadzący: prof. dr hab. Olgierd Wyszomirski (Uniwersytet Gdański, Zarząd    Komunikacji Miejskiej),19.09, godz. 18-19.
5.      Jak uczynić miasto przyjazną przestrzenią dla ludzi?
Prowadzący: dr inż. arch. Paulina Szewczyk (Biuro Planowania Przestrzennego w Gdyni), 20.09, godz. 17-18.
6.      Po co tworzy się model transportowy dla miasta i czemu on służy?
Prowadzący: dr inż. Jacek Oskarbski (Politechnika Gdańska, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni), 20.09, godz. 18-19.
7.      Czy zieleń może nas uratować? O roli, jaką odgrywają rośliny w miastach wobec rosnącego ruchu na drogach.
      Prowadzący: Beata Sągin (Biuro Ogrodnika Miasta Gdyni), 21.09, godz. 17-18.
8.      Co to znaczy projektować dla wszystkich i czy to jest w ogóle możliwe?
Prowadzący: dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. nadzw. PG (Politechnika Gdańska, ekspert ds. dostępności Miasta Gdyni),  21.09,  godz. 18-19

  •  18.09 – Śniadania autobusowe - Osoby wysiadające z pojazdów ZKM otrzymają poczęstunek w postaci śniadania – analogicznie jak w akcji „Do pracy jadę rowerem”. Akcja będzie prowadzona na wybranych przystankach w śródmieściu Gdyni.
  • 17-21.09 - Indywidualne szkolenia teoretyczne i praktyczne dla seniorów z zasad prawidłowego poruszania się rowerem w ruchu drogowym.
  • 16-22.09 – ulica Starowiejska - wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się i postoju na ulicy Starowiejskiej na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja. Zamiast parkujących aut pojawią się ogródki gastronomiczne, wystawy, stoiska przedsiębiorców. Będzie także turniej tenisa stołowego i konkursy dla mieszkańców miasta i gości. Zadebiutują także niebieskie rybki, które z pewnością polubią piesi, a niekoniecznie kierowcy….
 
  SOBOTA, 22.09, godz. 11-16 - DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
 
  • Każdy kierowca, posiadający dowód rejestracyjny, może tego dnia poruszać się za darmo wszystkimi autobusami i trolejbusami ZKM
  • Specjalny trolejbus linii 21, kursował będzie ulicą 10 Lutego na Skwer Kościuszki, by dowieźć gdynian i gości na festyn z okazji Dnia Bez Samochodu
  • W programie festynu m.in.: zakończenie konkursu „Do pracy jadę rowerem”, strefa relaksu, ekspozycja samochodów i skuterów elektrycznych, warsztaty z tworzenia biżuterii recyklingowej, miasteczko nauki HoloFun – zrób własny hologram, tort urodzinowy – 75 lat trolejbusów w Gdyni, escape room w trolejbusie, rowery towarowe, prezentacja przegubowy trolejbusu 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.09.2018 11:06
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.09.2018 14:39
  • ikonaZmodyfikował: Grażyna Pilarczyk
ikona

Najnowsze